| doctorandus a întrebat:

A te increde ca dogmele unei anume biserici sunt corecte inseamna a te increde in om, deoarece bisericile si conciliile sunt formate din oameni.,, Aşa vorbeşte Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijineşte pe un muritor şi îşi abate inima dela Domnul!" Ieremia 17:5. Prin urmare, din perspectiva biblica nu puteam avea nicio incredere ca dogmele vreunei biserici ar fi corecte din punct de vedere teologic.

Este corect acest rationament? Daca nu, de ce? Analizati logic, nu-mi veniti cu rationalizari.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu apartenenta la o confesiune sau denominatiune ne mantuieste, ci o credinta autentica in Domnul Isus. A fi credincios nu este totuna cu a fi credul. Credinta se bazeaza pe caracterul lui Dumnezeu, pe Cuvantul Sau.

| danut a răspuns:

Isaia 8,20 " La Lege si la mãrturie!" Cãci dacã nu vor vorbi asa, nu vor mai rãsãri zorile pentru poporul acesta."
Biserica care implineste LITERAR aceste cerinti este Biserica care indeplineste "dogmele" la care te referi. In fiecare perioada a istoriei Dumnezeu are oameni ai sai (Biserica)
Apocalipsa 14, "4. Ei nu s-au întinat cu femei, cãci sunt verguri si urmeazã pe Miel oriunde merge El. Au fost rãscumpãrati dintre oameni, ca cel dintâi rod pentru Dumnezeu si pentru Miel. 5. Si în gura lor nu s-a gãsit minciunã, cãci sunt fãrã vinã înaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu. "
In Biblie, in mod special in Apocalipsa, cand se face referire la femeie se face referire la o dominatiune religioasa (biserica) crestina. Neintinarea cu "femei" inseamna ca acei oameni nu s-au inchinat in viata lor DECAT in acea Biserica dupa voia lui Dumnezeu. Logic ca si existenta ei este prezenta dealungul vremii.
Iti recomand sa citesti istoria cu Ilie si ceea ce ii spune Dumnezeu acestuia cand el (Ilie) credea ca a ramas singurul credincios in Israel. 1Imparati 19, 18. "Dar voi lãsa în Israel sapte mii de bãrbati, si anume pe toti cei ce nu si-au plecat genunchii înaintea lui Baal, si a cãror gurã nu l-au sãrutat."

| doctorandus explică (pentru danut):

Am spus sa nu scrii rationalizari. De fapt, ce ai scris nu are nici macar nivelul unei rationalizari, ci este doar un mod las de a trece peste obiectii.

Iti dai seama ca din punct de vedere biblic cine crede ce ai scris mai sus este un blestemat care se ia dupa alti blestemati.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Dar tu nu sti sa citesti, TEXTELE? Sau vrei sa-ti fac ideograme?

| doctorandus explică:

Mie paradoxul imi pare similar cu cel din Tit 1:12 (toti cretanii sunt mincinosi), adica profetul, care era om, zicea sa nu te increzi in oameni.

| milan9 a răspuns:

În Apocalipsă cap.17-18, "Babilonul cel Mare", este prezentat ca fiind "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

| milan9 a răspuns:

Ori până şi ultimul creştin ştie că "sfinţii şi mucenicii" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată.

"BABILONUL CEL MARE" A PERSECUTAT BISERICA (Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...).

"Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, AU RĂNIT BISERICA!

În mod categoric nu au nici o legătură cu Biserica lui Hristos!

| milan9 a răspuns:

NOUL BABILON NU SE REFERĂ LA NICI O BISERICA!

"Babilonul cel Mare" este prezentat şi ca "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

"Sfinţii şi mucenicii lui Iisus", în toată istoria creştinismului AU FĂCUT PARTE DIN BISERICĂ. "Babilonul cel Mare" a vărsat sângele lor, A RĂNIT BISERICA, nu are altă legătură cu Biserica!

Hristos profetic spune despre Biserică faptul că "nici Porţile Iadului nu o vor birui"! S-a păcălit oare Hristos? Să nu se ardă nimeni cu aşa ceva!

Cei interesaţi să lovească creştinătatea, Biserica, interesaţi să dezinformeze, vor să-i facă pe ceilalţi să înţeleagă greşit "Babilonul cel Mare" din cap.17-18 din Apocalipsă. "Babilonul cel Mare" nu se referă la nici o religie, ci la opusul ei, fie la o mentalitate a păcatului (la modul figurat corupţia, mirajul banului etc...), la necredinţă (curente care s-au îndreptat clar împotriva creştinismului, precum comunismul) sau chiar la vreun,, organism de conducere" de genul unui guvern mondial (ceea ce de mult se pregăteşte).

| milan9 a răspuns:

Nu este corect acest raționament pentru că:

- Biserica este întemeită Nou-Testamentar de Dumnezeu și nu de oameni;

- Confirmarea existenței Bisericii s-a făcut pentru veșnicie, nu pentru o generație de apostoli sau episcopi ai primelor secole;

- Dacă Dumnezeu a confirmat Biserica și infailibilitatea ei a făcut-o din perspectiva Lui ca Dumnezeu atotștiutor și infailibil, și nu din perspectiva unui om limitat, neinspirat și mincinos, așa cum oamenilor li se întâmplă să fie...

- Fiul lui Dumnezeu insistă în mod aproape obsesiv (doar pentru cei care au urechi de auzit și nu pentru altceva) că Biserica "SA" este UNA SINGURĂ - prezentată la numărul singular în tot Noul Testament;

- Ai dreptate în privința a vreo 40000 de așa-zise Biserici, dar Dumnezeu nu a făcut imprudența pe care oamenii cu impertinență au făcut-o: aceea de a sfâșia Biserica și de a se desprinde din Biserică prin zeci de mii de denominațiuni și grupuri religioase...

| doctorandus explică (pentru milan9):

Iti dai seama ca cei care cred in Biserica se incred in oameni, deci sunt blestemati de Dumnezeu si nu se pot mantui.

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Şi atunci de ce a mai lăsat Fiul lui Dumnezeu Biserica, de ce a cofirmat-o (CU OAMENII CU TOT) PENTRU VEŞNICIE, de ce crezi că i-a confirmat pe preoţi, pe episcipi, pe diaconi, de ce creştinii Noului Testament ştiau că doar prin apostoli şi cei consacraţi de ei (episcopi, preoţi) puteau primi HARUL?

Interpretezi oare tributar unei confesiuni?

| doctorandus explică (pentru milan9):

Nu e sarcina mea sa elimin contradictiile din Biblie. Nu fac parte din nicio confesiune.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeu s-a folosit întotdeauna de oameni maturi pentru a-şi conduce poporul: în antichitate Moise, Iosua, judecătorii numiţi de El, iar în secolul I apostolii şi bătrânii din Ierusalim. Dumnezeu s-a folosit tot de oameni imperfecţi la redactarea Cuvântului Său - Biblia. De aceea, problema nu este că în fruntea unei religii stă un grup de oameni imperfecţi. Faptul de a găsi acea organizaţie a căror membri se lasă îndrumaţi de principiile biblice şi produc roade adecvate, inclusiv cei ce se află în frunte, asta e provocarea. (Matei 7:16-23)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris; sa ascultam mai mult de dumnezeu decat de oameni.si este scris astfel tocmai pentru a scoate pe om din confuzia in care se afla, intre atatea secte, relijii, culte etc.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand faci frectie la piciorul ala de lemn inca nu i-a dat nici un lastar? Prea cuvioasa Ema zice ca important e credinta in Isus nu apartenenta la o confesiune anume. Prea fericitul de tine spune exat invers. Sa va luati capre si mergeti la pascut, e o traba mai utila decat balivernele spuse pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tu sa nu te increzi in nimeni! Formeaza-ti propria opinie dupa logica si judecata ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre? tu citesi cu capul si intalegi cu picioarele? eu si ema facem parte din confesiuni diferite, dar am spus acelasi lucru.tu nuprea intalegi cu singurul neuron din bezna intunecata din capu-ti? fratica? hombrelica? aveam pretentii la tine.dar nu mai am.se pare ca ai mintea odihnita.

| Ben00 a răspuns:

Ne

| casablanca40 a răspuns:

Romanul a ajuns sa sfideze logica in detrimentul apartenentei gloatei.

| codrut a răspuns:

Ai dreptate, toate religiile sunt falsuri, mai ales Mr.God, si el este scris de oameni, cum de ai incredere in el? AAA stai!, exista iadul, daca nu te milogesti de Dumnezo sa te scape, ajungi acolo, vai de capul meu!

| Strikey a răspuns:

Fara preotii care ne dezleaga de pacate prin sfanta taina a spovedaniei nu ne putem mantui.
CREDINTA CRESTIN-ORTODOXA e neschimbata de 2000 de ani. Catolicii s-au indepartat la 1054 si dupa aia au aparut si celalalte secte si religii care au fost "inventate" de oameni.

Cercetati si vedeti ca Ortodoxia e singurul adevar, ce a rezistat atata timp. Ea e insasi TRAIREA PE CARE NE-A LASAT-O MOSTENIRE IISUS HRISTOS PE PAMANT. Iar restul sunt inventate de oameni, prin nascocirile lor diavolesti.