| Genesis2014 a întrebat:

Aberatii biblice.
Cum se poate crede ca Divinitatea universala poate fi ilogică si nehotărâtă?
Priviti contradictie grosolană :
Dupa ce a facut toate vietuitoarele pamantului( inclusiv omul), YAHWE a zis : Geneza 1:31 Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune.
Apoi s-a intors (acest YAHWE atotstiutor si fară de greseală?) : Geneza 6:6 6 I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ şi S-a mâhnit în inima Lui.
Sistemul iudeo-crestin inoculează prostimii că tot ce se propagă de ei trebuie crezut,chiar daca este ilogic, irațional. altfel vei fii pedepsit de YAHWE, prin chinurile iadului! TOTUL nu este altceva decât o manevră grosolana de manipulare si control a plebei, prin FRICĂ!

Răspuns Câştigător
| DracusorImpielitat a răspuns:

Sincer inca ma mir cum de mai sunt asa de multi crestini, adica e evident ca sunt minciuni, sunt contradictii imense in religia asta. Sa speram ca oamenii se vor trezi la realitate. Ce bine ca nu mai sunt in aceeasi oala, desi si inainte mi se parea o prostie acea frica, tot era acolo, acum ma doare undeva, nu mai cred tampeniile astea.

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Dragule" iar ti-ai schimbat NICK-ul?
Trece-ma repede la ignore caci iarasi trebuie sa-ti schimbi numele (nick-ul).
Pana acun nu am insultat sau am atribuit ceva epitete vre unui user dar tu o "ceri" cu ardoare.
In minuscula-ti gandire nu ai reusit INCA sa intelegi ca Dumnezeu l-a facut pe om perfect DAR i-a dat si posibilitatea acestuia sa fie INDEPENDENT si nu un micut robotel asa ca printre oamenii normali au aparut si cei ca tine care s-au crezut mai ceva ca Dumnezeu si au inceput sa gandeasca (daca asa se numea treaba aia) cu alte parti ale corpului, nu cu cele hotarate pentru acea activitate. De aici si "rezultatul" exprimat de Dumnezeu dar si pornirile tale pline de venin si miros de hazna intelectuala. Cu cat vei scrie mai mult cu atat mirosul pestilential dat pe deasupra cu aroma de usturoi te v-a urmari oriunde si oricum iti vei spune.

| Genesis2014 explică (pentru danut):

Dumnezeu l-a facut pe om imperfect! DAR de ce Dumnezeu al bibliei(YAHWE) nu este perfect? ACUM FACE UN LUCRU APOI II PARE RAU,ACUM IUBESTE, ACUM UCIDE, ACUM INSTIGA LA CRIMĂ, ACUM PEDEPSESTE CRIMA, ETC.ETC. Unde-i perfectiunea la acest YAHWE? Sau tu nu o vezi fiindca esti legat la ochi? Trezeste-te din irational si din naivitatea cu care te-a imbrobodit dogmele religioase!
Partea cea mai haslie pentru asa zisii crestini e ca nici macar Biblia nu o citesc. Iar cei care o citesc mecanic si nu au notiunile de baza pentru a o intelege. Iar dintre cei care o inteleg, extrem de putini o practica. Exemplele cu popii si pastorii sunt rusinoase, fiindcă ei transmit cam 10% din mitologia bibliei, restul pe,, sfanta traditie''.De rasul curcilor!

| CristiB93 a răspuns:

Parerea ta, eu nu inteleg de ce e contradictie ce ai zis tu acolo.

| anonimg a răspuns:

De ce I-a parut rau? Iata de ce:
"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." (Geneza.6:5)
Repet: pentru ca "toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." Deci nu mai era absolut nimic bun in om. Se pare ca din toti pamantenii din vremea aceea s-a gasit doar un singur om bun si familia lui. Doar acela a fost salvat. Ma tem ca oamenii aceia timp de 120 de ani -cat a tinut constructia corabiei- nu au facut altceva decat sa batjocoreasca pe Noe.
Probil ca si ei ziceu cum zic cei mai multi dintre noi: ca Dumnezeu e bun si nu va trimite foc din cer peste locuitorii pamantului. Nu acum. Dar pe ici pe colo vedem avertizari si totusi inchidem ochii la ele. Vedem cum altii se pregatesc sa fie salvati -asa cum facea Noe-, iar cei mai multi batjocoresc pe acestia. Cine a spus ca Dumnezeu va tolera vesnic pacatul? Acum ai ocazia sa fii salvat. Leapada critica si batjocura si pregateste-te pentru Imparatia cerurilor. Nu castigi nimic daca continui in felul acesta. Treci in tabara ce-a buna -iar la sfarsit vei primi o rasplata buna.

| lpavel a răspuns:

OOOOOOO saracutul mami, de aceia nu ai liniste si nu poti dormi noaptea pentru ca crestinii sunt manipulati? Chiar atat de mult ii iubesti pe crestini incat vrei sa-i salvezi de manipulare?
OOOO puiutul mami, lasa ca-ti da mami un pupic pe frunte si-o sa-ti treaca! NU poti lua toata povara crestinatatii pe capul tau! Esti si tu numai un om ca oricare sau NU? Saracutul de tine! Vai ce mila mi-e de tine... laughing)))))

| anonimg a răspuns (pentru lpavel):

Nici tu nu esti mai bun daca el daca batjocoresti. lasa-te de pacatul acesta si vei fi mantuit.

| Kabuto79 a răspuns (pentru lpavel):

SI mie de tine... -.- esti un caz pierdut. sinucidete

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si daca nu crezi de ce te mai intereseaza?

| martzian a răspuns:

Fac abstractie de tonul dumneavoastra caraghios prin incercarea de a parea indignat si de faptul ca, asa cum bine se spune mai sus, nu aveti somn noaptea de grija crestinilor care cred o aparenta contradictie.

Nici macar pentru un elev de clasa a doua nu exista urma de contradictie in ceea ce prezentati dumneavoastra. Va spun si de ce.

Sa zicem ca primiti o masina, noua, frumoasa. Atunci se poate spune despre ea ca este „foarte buna". A doua zi va imbatati si plecati intr-o goana nebuna pe strazi, desi vi s-a spus sa nu faceti acest lucru, ca o conditie a faptului ca veti beneficia de ea. Rezultatul, in urma alegerii dumneavoastra, este un accident care distruge masina. Acum, ne uitam la acelasi obiect (masina). Se mai poate spune despre el ca este „foarte bun"? Nu! Si poate fi judecat de faptul ca simte amaraciune cel care vi l-a daruit? Din nou, nu...

Probabil ca aveti o altfel de problema, dar asta nu are nici o legatura cu contradictia. Va roade de ce, desi stia ce are sa se intample, Dumnezeu ne-a mai creat, in loc sa va ganditi ce puteti face sa primiti oferta gratuita de reparatie, pe care tot Datatorul a facut-o dupa ce ati distrus masina.

O zi frumoasa!

| Genesis2014 explică (pentru martzian):

Tu confunzi masina cu Dumnezeu!
Ai o mare problema. Nu amesteca gunoiul cu realitatea.sunt chestii total diferite.
Ceea ce,,descrii''tu nu este decat o evitare si o șerpuire a faptelor si intyerpretărilor.
Eu am intrebat daca este logică ideea prezentata mai sus,nicidecum,sa băgăm in aceeasi oala Divinitatea cu teoriile cu masini,imbătat si alte baliverne.
Este CLAR! YAHWE,dacă tot iudeii il declara atotstiutor, DE CE acum ii pare bine de un lucru, apoi ii pare rau ca l-a făcut? Păi dacă este atotstiutor, cunoaste viitorul, etc.etc. CUM de face aceste,, jocuri'' de imagine? Totul este un scenariu ieftin pe care nu numai eu l-am descoperit, ci sunt foarte multi care-l sustin.Din nefericire multi din asa zisii religiosi stiu de aceste fabule iudaice, DAR de,, ochii lumii'' merg in continuare si țin aceste religii!

| martzian a răspuns (pentru Genesis2014):

„Tu confunzi masina cu Dumnezeu!" – Observ un lucru, pe langa faptul ca ne tutuim, in ciuda diferentelor. Ati lipsit la orele de logica. In comparatia mea, Dumnezeu nu este asemanat cu masina, ci cu Datatorul. happy

„Ai o mare problema. Nu amesteca gunoiul cu realitatea.sunt chestii total diferite." – Aprecierea este vaga. Va rog sa detaliati, mai ales ca problema se presupune a fi mare.

„Ceea ce,, descrii''tu nu este decat o evitare si o șerpuire a faptelor si intyerpretărilor" – in nici un caz. Eu am aratat de ce nu este vorba de nici un fel de contradictie.

„Eu am intrebat daca este logică ideea prezentata mai sus, nicidecum, sa băgăm in aceeasi oala Divinitatea cu teoriile cu masini, imbătat si alte baliverne." – Si eu raspund ca aveti o problema la capitolul logica.

„Este CLAR! YAHWE, dacă tot iudeii il declara atotstiutor, DE CE acum ii pare bine de un lucru, apoi ii pare rau ca l-a făcut?" – Am explicat de ce, dar proabil ca nivelul de scoala primara a fost prea pretentios. Omul este capodopera creatiei divine. Asta il face „foarte bun". Odata ce a pacatuit, el a distrus aceasta capodopera si, implicit, relatia cu Creatorul. Asta este foarte rai si regretabil. NU are legatura cu atotstiinta.

„Păi dacă este atotstiutor, cunoaste viitorul, etc.etc. CUM de face aceste,, jocuri'' de imagine?" – Nu vad nici un joc de imagine. Vad doar pe cineva (dumneavostra) care se incurca in propria-i intrebare.

„Totul este un scenariu ieftin pe care nu numai eu l-am descoperit, ci sunt foarte multi care-l sustin." – Faptul ca sunt foarte multi care il sustin nu este un argument. Nu atata timp cat toate debitarile si falsurile au primit un raspuns.

„Din nefericire multi din asa zisii religiosi stiu de aceste fabule iudaice, DAR de,, ochii lumii'' merg in continuare si țin aceste religii!" – Irelevant si fara sustinere in argumentatie.

O zi frumoasa!

| Genesis2014 explică (pentru martzian):

Ce mai este de detaliat?
Chiar asa greu este de inteles? deschide-ti mintea!
Ce ai aratat tu ca nu este vorba de contradictie?
Fii explicit! Daca iar bagi teoria cu masina, esti de rasul curcilor, fiindca repet : DUMNEZEU NU POATE FI INTREPRETAT PRIN FABULE, gen om beat cu mașină, accidente cu masina, etc.etc. Acestea sunt baliverne ce,, prind''la copii de gimnaziu- incă nici la aceia nu se mai prind aceste aberatii!
Stii tu ca este irelevant ceea ce am scris eu?
Descrie-mi ceva relevant, logic, rational, in ceea ce ai descris tu in acele snoave?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru martzian):

TU uiti ca pe internet conventia generala e ca oamenii sa se tutuiasca, existand multi adulti care refuza sa li se adreseze cineva la persoana a doua ca sa nu se simta batrani fata de pustimea ce populeaza netul, facebook-ul etc. In general la persoana a doua se vorbeste doar cu persoane publice, vip-uri si asemenea. TU nu esti nici una nici alta si te afli pe un site in principiu adresat tinerilor.

| Genesis2014 explică (pentru AlexanderAdrian):

Chestia cu tutuitul,denotă egocentrismul acestora de genul :martzian, care se cred buricul pamantului! Doar ei au dreptate, doar ei cunosc adevarul, doar ei stiu totul, RESTUL sunt nuli! O mare greseala ce li s-au inoculat in subconstient de aceste dogme pe care si le-au insușit din traditii invechite.

| martzian a răspuns (pentru Genesis2014):

"Descrie-mi ceva relevant, logic, rational, in ceea ce ai descris tu in acele snoave?" - Rog cititorii nostri sa se pronunte asupra nivelului fiecaruia. Daca nu ati putut intelege babeasca... cred ca e inutil sa trecem de nivelul claselor primare.

| martzian a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dar, dragule, nimeni nu te-a intrebat nimic. Nu exista nici o conventie generala, ci doar normele bunului simt care cer reciprocitate. Apropo, am motive intemeiate sa imi doresc impunerea unei manifestari a respectului care sa inceapa de la limbaj. Uita-te imprejur si vei intelege de ce.

| martzian a răspuns (pentru Genesis2014):

Asta este o prostie exprimata prin cuvinte. Daca ati fi avut dreptate... v-as fi cerut acest lucru fara ca eu insumi sa il practic in relatia cu dumneavoastra. Nu intru in a discuta cine are dreptate - nu si cu cineva care nu este capabil sa discearna elementele de logica elementara, daramite sa le combata intr-un mod similar.

| martzian a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

PS: Ca fapt divers, copiii cu care lucram m-au tutuit, la fel si angajatii carora le-am fost ani de zile director. Prin urmare nu este vorba de o pretentie absurda pe care o impun celor din jur. Aici insa lucrurile au scapat de sub control, sub privirea ingaduitoare a adminilor. Apropo, tinerii nu sunt scutiti de la bunul simt si eu nu sunt atat de batran pe cat par.

| Genesis2014 explică (pentru martzian):

Dati-va la o parte! A VENIT martzian marele inteligent si marele intelept a tuturor timpurilor!
Feriti-va dragilor,avem o somitate printre noi! martzian si cu 'LEANA Ceasusescu sunt aceeasi persoana!
martzian este reâncarnarea lui Lenuța Ceaușescu!
savanti de renume mondial,recunoscuti si apreciati din cauza inteligentei lor native!
Incredibil dar adevarat,pe TPU sunt personalitati din lumea savantilor!
Dupa cum se vede doar copii il mai apreciaza pe martzian,si aceea apreciere a primit-o doar impunându-se, cum a invatat de la inaintasii lui jidovi care faceau,, dreptate'' cu piatra in cap!
Ia zi : cum ai impune tu acum religia? pedepsa cu piatra in cap pentru cei care nu se conformeaza turmei! NU?
TREZESTE-TE MAN!
Au trecut acele timpuri, ai ramas in urma, nu mai pot fi arsi pe rug oamenii care gandesc liber! din nefericire pentru tine!

| martzian a răspuns (pentru Genesis2014):

Puteti insulta, dar asta nu inseamna ca aveti si dreptate. De unde vine nervozitatea asta? happy

| Genesis2014 explică (pentru martzian):

Nu este absolut nici o nervozitate!
Este doar o idee haslie,pe care tu din păcate ai luat-o,,de bune''.
Mai sunt si glume pe lumea asta,nu trebuie sa fii atat de rigid!
Vreau sa-ti spun ceva : Niciodata nu m-am crezut desteptul desteptilor,DAR cand observ atata naivitate si iraționament in jurul meu,nu numai că,,prind curaj'',dar parca-mi vine să mă pup de apreciere!
Fii mai deschis,fii mai elastic,deoarece viata e o calatorie, nu ceva batut in cuie, detaseaza-te de trecător apoi vei vedea ca mai sunt si alte lucruri pe aceasta lume care nu se pot cumpara cu bani! Din nefericire popii la care tu te inchini, nu are sa-ti arate altă,, cale'', decât calea bisericii!
Institutia biserica a fost inventata de acei limitati mental care nu-si puteau explica anumite lucruri existentiale, si atunci au lansat unele dogme pentru a tine oitele si berbecutii in staul! Ciao!

| celmaibun1 a răspuns (pentru martzian):

Nu stii proverbul : un prost arunca o piatra in baltaa si 100 de destepti incearca sa o scoata? pai daca il stii de ce trebuie un om destept ca tine sa incerce sa scoata piatra aruncata in balta de catre genesis? A SE RECITI PROVERBUL

| martzian a răspuns (pentru Genesis2014):

Hai sa iti spun una buna: "hasliu" nu e un cuvant romanesc. Probabil ca ai vrut sa vorbesti despre haz si hazliu... happy

"Mai sunt si glume pe lumea asta, nu trebuie sa fii atat de rigid!" - Unii stiu sa faca glume, altii... NU! happy

"Din nefericire popii la care tu te inchini, nu are sa-ti arate altă,, cale'', decât calea bisericii!" - Probabil ma confundati. Eu nu ma inchina la popi, Biblia ne invata sa ne inchinam DOAR inaintea lui Dumnezeu. Restul e can-can.

Multumesc pentru sfaturi! Unele dintre ele sunt bune si mi se aplica.

"Institutia biserica a fost inventata de acei limitati mental care nu-si puteau explica anumite lucruri existentiale" - Vestea buna este ca eu nu vorbesc de institutia biserica, ci despre "ecclesia" - cu focus pe oameni.

| martzian a răspuns (pentru celmaibun1):

Probabil pentru ca eu ma las, adesea, descris de un alt proverb (Da-mi Doamne mintea moldoveanului cea de pe urma) si nu ma invat minte. Acum imi dau seama ca ai dreptate... happy

| celmaibun1 a răspuns (pentru martzian):

laughing))))))))9

| Genesis2014 explică (pentru martzian):

Ooo,ce ai nuanțat,,problema''. Interesant cum iudeo-crestinii,stiu sa de-a gunoiul sub preș!
Auzi nu cred in popi,dar cred in religie! ce absurditate!
Ca si cum: mă duc la școala,dar nu am nici o treaba cu profesorii!
Daca nici in religie nu crezi ( cea instaurata de Costică cel,,mare'' cu forța)atunci cum de crezi in biblie,fiindcă se stie destul de bine că biblia pe care o stiu toti,este o compilatie facuta la ordin,deoarece ceea ce li s-au parut ca nu este,,bun'' au dat deoparte. Uita-te evangheliile declarate gnostice (Manuscrisele de la Marea Moartă) care cu toate ca au fost editate si scrise in acelasi timp cu cele din biblie,si au fost interzise deoarece cineva a hotarat ca nu sunt bune.
Acel,,cineva'' sunt de fapt : Costică cel,,mare''( ucigasul propriului copil) si șleahta lui de popi,care cu forta armelor au hotarat acestea.
Ce autoritate divina a avut acest criminal jegos( Costică)?
De ce omenirea a fost fortata sa urmeze aceasta,,cale''iudeo-crestină?
Totul a fost o șaradă politico-religioasa cu scopul controlului si manipularii gloatei.
Chiar cu atatea modificari,chiar cu atatea extrasuri,chiar cu atatea traduceri eronate,biblia tot se dovedeste plina de contradictii,plina de ireal,plina de ilogic! Turma niciodata nu va vedea acestea,deoarece este inoculata subliminal cu dogme,teorii, ritualuri, scorneli, superstitii, etc. ca fiind reale si cine nu le,, tine''va suferii pedeapsa lui YAHWE! FRICA ESTE CEL MAI BUN INSTRUMENT PENTRU CONTROL SI MANIPULARE A GLOATEI!

| Alphawolf a răspuns (pentru martzian):

Nu cred ca ai dreptate. Mie logica imi spune ca omniscienta inseamna tot universul informational cu toate desfasurarile lui in timp. Tot ea imi spune ca omniscienta nu poate crea fara sa predestineze.
Varianta adusa de tine nu se potriveste atotcunoasterii, nu implica cunoasterea(detaliata a) viitorului. Daca dumnezeu cunostea inclusiv deznodamantul(fiind omniscient), nu se poate explica schimbarea lui(cea evidentiata in intrebarea). Daca el e omniscient, fara cusur, daca el a creat, doar din creatie ar fi obtinut altceva.

Povestea biblica nu rezoneaza cu ceea ce intelegem noi prin "atotcunoastere"... sau mai e varianta ca unii sa limiteze acest cuvant.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru martzian):

Nici nu stiu ce varsta ai si nu ma intereseaza. Cineva care pretinde sa i se vorbeasca cu dumneavoastra consider ca nu are ce cauta pe unele siteuri dedicate in mare parte tinerilor. Nu cred ca ai inteles de fapt nimic. Pe internet lumea se tutuieste in general indiferent de varsta. E pur si simplu o obisnuinta. Take it or leave it. Apropo, noi nu prea avem cum sa verificam daca ai fost tu director sau nu asa ca lauda asta subtila e de prisos.

Adminii isi fac foarte bine treaba atunci cand userii ce incalca regulamentul sunt raportati. Daca nu-s raportati...nu sta nimeni sa bantuie prin site sa vaneze insulte.

Eu am facut, atentie! doua persoane proaste. Atat si mi-am primit un ban de o luna. Cand am revenit si mi-am reluat activitatea am constatat ca diverse persoane insulta in mod grav pe altii si nu doar de doua ori. Am raportat, au fost nu doar banati ci s-au ales si cu acele raspunsuri sterse. Nu stiu ce crezi tu ca fac prost adminii dar tin sa te contrazic.

| martzian a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Probabil pentru ca ai prea mult timp liber. Eu nu am atat de mult timp liber pentru o nondiscutie, asa ca o sa iti urez o zi buna si parteneri de omorat timpul.

| martzian a răspuns (pentru Alphawolf):

"Nu cred ca ai dreptate." - Este dreptul dumneavoastra de a crede orice doriti si il respect.

"Mie logica imi spune ca omniscienta inseamna tot universul informational cu toate desfasurarile lui in timp." - Omniscienta implica doar cunoasterea. O fiinta superioara poate lua decizii desi are cunostinta asupra lucrurilor ce se vor intampla. Pe de alta parte, cunoastem doar ce s-a intamplat pana acum, nu si ce se va intampla de acum incolo. Omniscienta ne-ar oferi si o astfel de informatie, iar perspectiva se schimba.

"Tot ea imi spune ca omniscienta nu poate crea fara sa predestineze." - Doar pentru ca folositi o logica pur umana. Ea nu este neaparat incorecta, dar nu respecta perspectiva Persoanei de care vorbiti. Daca pe o masa avem un 6 si un 9, dreptate are cel care a scris cifra, nu cel care o vede de pe partea cealalta a mesei. Ajuta sa ne punem "in papucii" acestuia, inainte de a decide ce credem. Logica divina nu avea cum sa nu coreleze omniscienta cu caracterul lui Dumnezeu - ma refer in special la dreptate. Simplul fapt ca ne putem permite acum sa spunem "eu nu cred" este rezultat al faptului ca avem posibilitatea de a alege. Asta nu inseamna ca toate deciziile noastre vor fi salutate de catre Cel care ne-a oferit acest drept.

"Varianta adusa de tine nu se potriveste atotcunoasterii, nu implica cunoasterea(detaliata a) viitorului." - Aceasta nu este varianta mea.Este varianta ce se desprinde din Biblie si pe care eu am acceptat-o ca fiind adevarata. Si ea face sens perfect, implicand cunoasterea detaliata a viitorului. Sa nu uitam fenomenala desfasurare de profetii din Sfanta Scriptura, dovada suficienta a unei astfel de capacitati.

"Daca dumnezeu cunostea inclusiv deznodamantul(fiind omniscient), nu se poate explica schimbarea lui(cea evidentiata in intrebarea)." - Cel putin de dragul gramaticii si ca forma de respect fata de cei cu care aveti dorinta de a intra in discutie, o sa va rog sa folositi majuscula atunci cand scrieti numele propriu "Dumnezeu". Nu este vorba de nici o schimbare, ci de sentimente diferite asociate unor momente diferite.

"Daca el e omniscient, fara cusur, daca el a creat, doar din creatie ar fi obtinut altceva." - Probabil ca ati vrut sa spuneti ceva, dar mie imi scapa aici...

"Povestea biblica nu rezoneaza cu ceea ce intelegem noi prin "atotcunoastere"..." - Cati atotcunoscatori cunoasteti ca sa aveti modelul pentru atotcunoastere?

"sau mai e varianta ca unii sa limiteze acest cuvant." - In nici un caz. Mai degraba sa il faca inteles, aplicandu-l realitatii. Daca vorbeam de un computer atotcunoscator, ati fi avut dreptate. Cum, insa, vorbim de o Persoana - aceasta are personalitate, caracter si, implicit, capacitati emotionale.

| martzian a răspuns (pentru Genesis2014):

V-ati indepartat de subiect, probabil pentru ca ati inteles ce scartaie la el. Pentru mine e suficient, nu simt nevoia de a deturna.

O zi buna!

| Alphawolf a răspuns (pentru martzian):

"O fiinta superioara poate lua decizii desi are cunostinta asupra lucrurilor ce se vor intampla." - Spune-mi un motiv din pricina caruia fiinta omniscienta ar putea sa-si schimbe decizia.

"Doar pentru ca folositi o logica pur umana. Ea nu este neaparat incorecta, dar nu respecta perspectiva Persoanei de care vorbiti. Daca pe o masa avem un 6 si un 9, dreptate are cel care a scris cifra, nu cel care o vede de pe partea cealalta a mesei." - Vrei sa spui ca din punctul de vedere al creatorului 2+2 nu rezulta neaparat 4? Ar putea fi diferita logica creatorului(drept, corect) de a noastra?

"Nu este vorba de nici o schimbare, ci de sentimente diferite asociate unor momente diferite." - Si ce i-a provocat acele sentimente, si despre ce momente(timp) vorbesti? Daca cunoaste tot, nu cred ca poate fi luat prin "surprindere", nu poate fi infuriat sau emotionat. Cunoasterea anticipata a ceva anuleaza sentimentele dintr-un anumit timp(acele momente). Ceva in afara timpului nu sufera transformari.

"Probabil ca ati vrut sa spuneti ceva, dar mie imi scapa aici..." - Creatorul omniscient nu poate crea fara sa "vada" totul, intregul lant de cauze si efecte de la inceput pana la sfarsit, el presupune a cunoaste tot in cel mai profund inteles. Liberul albitru, posibilitatea de alege(de a schimba), ori anuleaza omniscienta, ori ea, omniscienta, ar fi trebuit sa modifice ceva din start, din creare pentru a obtine altceva(oameni care sa nu-l supere - ex potopul).

"Cati atotcunoscatori cunoasteti ca sa aveti modelul pentru atotcunoastere?" - Este nevoie de un model, vrei cumva sa o limitezi? Cuvantul "atotcunoastere" e cat se poate de clar, nu lasa loc de interpretare. Atotcunoasterea inseamna infinitul informational, tot ce inseamna informatie e inclus in ea, nu exista nimic in afara ei.

| martzian a răspuns (pentru Alphawolf):

„ Spune-mi un motiv din pricina caruia fiinta omniscienta ar putea sa-si schimbe decizia." – Caracterul ei.

„ Vrei sa spui ca din punctul de vedere al creatorului 2+2 nu rezulta neaparat 4? Ar putea fi diferita logica creatorului(drept, corect) de a noastra?" – Discutia a pornit de la afirmatia dumneavoastra care stipula ca „logica spune ca omniscienta nu poate crea fara sa predestineze." Nu prea pare 2+2 ci mai degraba parere personala. O persoana atotputernica poate sa creeze fara sa predestineze.

„ Si ce i-a provocat acele sentimente, si despre ce momente(timp) vorbesti?" – Cititi textele incriminate.

„Daca cunoaste tot, nu cred ca poate fi luat prin "surprindere", nu poate fi infuriat sau emotionat." – Nu scrie nicaieri ca a fost luat prin surprindere. Vorbiti ca si cand ati avut experienta omnivalentei si omnipotentei.

„Cunoasterea anticipata a ceva anuleaza sentimentele dintr-un anumit timp(acele momente)." – Eu stiam ca tata va muri. Avea cancer. Totusi sentimentele nu mi-au fost anulate. Am suferit si inainte si dupa.

„Ceva in afara timpului nu sufera transformari." – Nu putem sti asta, decat dupa ce izolam timpul si studiem astfel problema. Pana atunci putem doar presupune, asa cum faceti dumneavoastra aici.

"Creatorul omniscient nu poate crea fara sa "vada" totul, intregul lant de cauze si efecte de la inceput pana la sfarsit, el presupune a cunoaste tot in cel mai profund inteles. Liberul albitru, posibilitatea de alege(de a schimba), ori anuleaza omniscienta, ori ea, omniscienta, ar fi trebuit sa modifice ceva din start, din creare pentru a obtine altceva(oameni care sa nu-l supere - ex potopul)." – Liberul arbitru nu anuleaza omniscienta. Omniscientul care este si drept nu putea sa imi refuze mie sansa la viata doar pentru ca stia ca dumneavoastra il veti respinge.

„ Este nevoie de un model, vrei cumva sa o limitezi? Cuvantul "atotcunoastere" e cat se poate de clar, nu lasa loc de interpretare. Atotcunoasterea inseamna infinitul informational, tot ce inseamna informatie e inclus in ea, nu exista nimic in afara ei." – Corect. Cu toate acestea atotcunoasterea nu exista ca o proprietate izolata. Ea este dublata de omniscienta, dreptate, etc. lucrurile acestea modifica intr-un mod corespunzator modul in care persoana atotcunoscatoare va fi descrisa.

Da, Dumnezeu este fascinant, chiar si cand il contemplezi intr-un mod pur teoretic. De aproape se vede si mai frumos…

| AlexanderAdrian a răspuns:

1. Sunt de acord ca religia e o manipulare prin frica - religia a incercat sa abuzeze de frica omului de moarte promitand viata dupa moarte in rai daca ai fost un om bun SI credincios sau in iad daca n-ai respectat cuvantul domnului. Altfel spus religia ii ameninta indirect pe cei necredinciosi.

2. Imi pare rau s-o spun dar adevarul este ca frica de repercusiuni sta la baza unei societati moderne, de aceea s-au inventat legile si pedepsele pentru cei care nu se supun normelor sociale. Din pacate legile nu impun si norme morale si psihologice si atunci religia ar trebui sa umple acest vid. Ca il umple intr-un mod extrem de defectuos asta e alta poveste.

3. Ai scos din pacate citatul al doilea din context si nu ai dreptate.

Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău.
Gen 8.21; Deut 29.19; Prov 6.18; Mat 15.19;
6 I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ şi S-a mâhnit în inima Lui.
Num 23.19; 1Sam 15.11-29; 2Sam 24.16; Mal 3.6; Iac 1.17; Isa 63.10; Efes 4.30;
7 Şi Domnul a zis: „Am să şterg de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare şi până la păsările cerului; căci Îmi pare rău că i-am făcut."

| Genesis2014 explică (pentru AlexanderAdrian):

OK. Te rog raspunde-mi. Dacă Domnul este atotstiutor, nu stia ce se va intampla cu omul, că va fi rău, etc.etc?
Sau chiar daca stia ce are sa se intample cu omul,a lasat asa sa se intample doar,DE CE? Care a fost motivatia? sau noi suntem prea,,mici''de a ne da seama? Nu cumva aici este altceva la mijloc?
Unii oameni,cândva,au incercat sa dea omenirii o formă de credinta,asa cum au inteles ei la acele timpuri. Te intreb : mai pot fi comparate acele conceptii de Dumnezeu (YAHWE) ce stă pe tron de foc și este un inbatranit cu plete albe,cu ceea ce se stie astazi? : Fizica quantică,dedublare astrală,aura energetica fotografiei Kirlian, genetica, cercetarile cu privire la glanda pineală, cercetari in domeniul Corpului eteric, matricea energetica a corpului fizic, etc.etc?
Mai pot fi asociate povesti gen: măgari vorbitori, oameni ce stau in intestine de pesti, Dumnezeu cu forma de tufă in flacari, Dumnezeu ce ucide un omcă a strans o legatura de lemne intr-o zi de sabat, etc.etc. cu realitatea si logica lucrurilor actuale, descoperirile stiintifice si cosmologice?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Genesis2014):

Dumnezeul portretizat de biblie este ilogic, nehotarat, duplicitar chiar rautacios si razbunator. Descoperirile stiintifice incontestabile au demitizat de mult o sumedenie de povesti biblice, problema e ca inca nu s-a putut demitiza pe deplin existenta unui dumnezeu intr-o forma sau alta. Adevarul e ca nu stim daca nu cumva exista ceva.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mai exact succesiunea in Geneza cap 1 este in felul urmator:

"31. Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea."
Asta e Geneza cap 1 DUPA ce a facut si omul. Omul nou creat a fost bun vazut de dumnezeu.

In capitolul 6
"5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ şi că toate cugetele şi dorinţele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci ÃŽmi pare rău că le-am făcut"."

Ceea ce e ilogic e faptul ca Dumnezeu s-a suparat pe om si a spus ca va omora si oamenii si animalele. Cam asta-i dumnezeul foarte iubitor de care vorbesc unii.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Auzi la cat timp dupa creatie, a spus IAHWE ca-i pare rau de stricaciunea inimii omului si a hotarat distrugerea celor neascultatori? Dar pentru tine cine este Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| RexCuParuCret a răspuns:

Normal ca ii pare rau lui Dumnezeu de noi la cate rele facem cate pacate ne batem joc unii de altii.
Daca Dumnezeu nu ar fi fost atat de bland noi am fi azi in focul iadului