| Freeeagle a întrebat:

Cu ce,,scop" si de ce credeti ca se vehiculeaza in iudeo-cerstinism,sintagma :,, e o taină "?
Credeti ca omul nu e capabil si nu e inzestrat de la Divin sa raspunda la unele intrebari?
Sau de fapt e o manipulare grosolana ce are ca scop limitatea si indobitocirea asa zisilor credinciosi?

5 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Taina e: "sunt cel putin 2 pasaje contradictorii in mesajul clar sfant si nu putem avea o pozitie, asa ca e cum zicem".
Cum un dumnezeu e unic dar e trei: e o taina! Cum preoti imorali pot ierta: e o taina! Cum poti boteza bebelusii ce nu inteleg nimic, cand trebuie botezati doar cei ce cred: e o taina!

Si tot asa...

| Freeeagle explică (pentru KhludCiprian):

,,Punct ochit, punct lovit''

| eternitate15 a răspuns:

Preotii nu pot ierta pe nimeni:Numai Dumnezeu iarta.
Copii botezati mici cand nu inteleg nimic nu e vreo taina.e o incalcare a legii lui Dumnezeu."Daca marturisesti deci cu GURA TA pe Isus Hristos ca Domn si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu l.a inviat din morti vei fi mantuit ". Versetul acesta clarifica faptul ca oamenii trebuie sa fie botezati la o varsta matura; cand ei marturisesc despre credinta lor, nu nasii lor.

| eternitate15 a răspuns:

Si sintagma "e o taina" contureaza maretia si eternitatea lui Dumnezeu...noi nu intelegem totul pentru ca nu putem cuprinde in mintea omeneasca. Dumnezeu ne.a creat marginit..pe cand El e nemarginit...aici nu vom cunoaste toate lucrurile dar acolo le vom cunoaste

| Freeeagle explică (pentru eternitate15):

OK. si ce,, taina'' vezi tu in aburelile mistice gen magar ce vorbeste cu un om si-i da CHIAR SFATURI, ce,, taina'' vezi tu in povestioarele cu om ce sta 3 zile in intestinele unui peste fara sa fie,,afectat'' de acidul gastric, ce,,taina'' vezi tu in descrierile mitologice in care Yahwe personal ucide si ameninta oameni,in care da comanda sa fie ucisi oameni fiindca nu tineau sambata,sau sa fie ucisa o comunitate intreaga,in afara de copii (fete )neâncepute(virgine) cu scopul de a le pastra pentru ei (pentru cei ce le-au ucis comunitatea) si muuuuulte altele. Ce,,TAINE'' vezi tu in asemenea aberatii primitive? Astea de ce nu le,,spui'',DOAR SUNT TRECUTE EXPLICIT IN BIBLIE,si e indicat a fi,,cuvantul'' Dumnezeului iudeo-crestin ( YAHWE,ADONAI, SABAOTH, EL SHADAI, ELOHIM, etc.)