| Genesis2014 a întrebat:

Iudeo-crestinismul propagă ca Dumnezeu este omnipotent,totusi YAHWE este descris in biblie, cu emotii umane
precum ar fi ura,gelozia,razbunarea,indemnarea la crima,dualitatea, etc?
Credeti ca Divinitatea poate fi duală?

16 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Adevarul absolut sa nu fie unul si acelasi tot timpul? Nu prea cred.
El a avut aceste insusiri pentru simplul fapt ca oamenii care l-au inventat aveau aceste insusiri. Nu e nimic complicat aici.

| Moisie a răspuns:

Dumnezeu nu este mai dual decat oricare alt om, iar nedumerirea ta se trage de la faptul ca nu ai o idee clara despre ce este Dumnezeul religiei iudeo-crestine!
Ca sa incerc te lamuresc, iti spun ca atunci cand Dumnezeu s-a dus la cortul lui Avraam ca sa faca Legamantul, acesta a pregatit pentru EL cca 500 de paini si a taiat cca 10 junci pe care Dumnezeu le-a mancat.
Daca ai mai accepta si faptul ca Dumnezeu se lauda ca l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea SA, si iata ca Genetica ne dovedeste ca omul este in proportie de 99 % maimuta ca orice alta maimuta din specia hominidelor, ti-ar fi clar sa accepti ca cine este asemenea unui om, si cine manca o cantitate atat de mare de alimente, pe care trebuie sa le elimine prin defecatie, atunci nu te-ar mai mira atat ca si El simte ca oricare alt om!

| steve91 a răspuns:

Iti este cunoscut conceptul de "antropomorfism"? El rezolva dilema ta...

http://dexonline.ro/definitie/antropomorfism

| Genesis2014 explică (pentru steve91):

Antropomorfismul este atribuit mitologiei -amesteci Divinul cu mitologia?

| steve91 a răspuns (pentru Genesis2014):

Exista antropomorfisme si in Scriptura.

| Genesis2014 explică (pentru steve91):

E clar!

| steve91 a răspuns (pentru Genesis2014):

Evident, e o naivitate sa crezi ca antropomorfismele din Scriptura compromit in vreun fel adevarul ei...
P.S. Scriptura nu este mitologie, iar antropomorfismele nu sunt specifice doar mitologiei.

| Genesis2014 explică (pentru steve91):

Ceea ce descrii tu nu este altceva decat abureli mistice,o tehnică de,,vorbe mesteșugite'' de care se folosesc clasa popilor,pastorilor,predicatorilor.
Din aceste,,șerpuiri'' de idei si aranjamente ideologice s-au format si dogmele religioase.
De fapt adevarul este ca Divinitatea universului nu poate fi indentificata sub nici o forma cu nimicnicii ca Yahwe,Adonai, Sabaoth, Elohim, etc.etc.sau alte,,descrieri'' si interpretari fantasmagorice, iudeo-crestine, gen : tufe vorbitoare in flacari, imbatranit cu plete albe ce locuieste pe un tron de foc, etc. acestea nefiind altceva decat plăsmuiri a unor minti ratacite din antichitate!

| steve91 a răspuns (pentru Genesis2014):

Nu schimba subiectul discutiei.

| Genesis2014 explică (pentru steve91):

Nu m-ar mira deloc sa fii si tu printre ei, poate chiar cel care bolboroseste abureli mistice http://www.220.ro/......jhSYKX1dB/

| steve91 a răspuns (pentru Genesis2014):

Tu ai auzit de "Logica si argumentatie"? Sau iti pierzi vremea pe internet, in loc sa mergi la scoala?

| Genesis2014 explică (pentru steve91):

Adevarul vă va elibera! http://www.trilulilu.ro/......onstiintei

| steve91 a răspuns (pentru Genesis2014):

E clar. Traiesti in lumea ta...

| Genesis2014 explică (pentru steve91):

Gandeste rational, trezeste-te din hipnoza dogmelor religioase, invinge-ti frica, apoi -POTI VEDEA,, LUMEA''MEA! Pana atunci orbecăieste in ceea ce te-au invatat ceilalti ( stii tu ) a fi adevar!

| Genesis2014 explică (pentru steve91):

Ai puterea si dreptul de a iesii din cușca dogmelor si,, valorilor''invechite!
Simte libertatea de a privii de a ințelege, de a simții, de a descoperii -Sunt atâtea lucruri care te asteapta! Depinde de tine sa-ti invingi ignoranța!

| steve91 a răspuns (pentru Genesis2014):

Filmeaza asta si pune-o pe youtube! Ar iesi o comedie magnifica... happy

Întrebări recente