| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta nu pot sa zic ca e o intrebare..Astept argumentele ortodoxilor de ce au ales ortodoxia si nu religia catolicilor si invers..Nu de alta da vreau sa vad cine are mai multa dreptate si ce religie este mai bine sa o urmezi.

Răspuns Câştigător
| madalina2222 a răspuns:

Gresesti..nu toti ortodoxi sunt asa depinde din ce familie este ca sunt uni ortodoxi care sunt numai cu numele recunosc la fel si catolici nici ei nu-s mai prejos daca esti indrumat si iti este exoplicat sunt uni parinti care nici nu vorbesc cu copilul de D-zeu sau sa il duca la biserica ear copilul acela cu cat creste aude pareri diferite si nu stie ce sa mai creada..catolicismul si ortodoxsismul sunt religi crestine deci nu sunt prea diferite numai ca catolici nu-i recunosc pe apostoli ca SFINTI chiar daca au primit Duh Sfant si nu cred in sfinti. exista cateva diferentre dar nu conteaza ce religie ai conteaza sa fii botezat si sa ai credinta

11 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Noi, ortodoCSii, am ales ortodoxia pentru ca este religia care s-a pastrat mereu la fel, fara alte alteratii. De asemenea, in bisericile ortodoxe nu o sa vezi ingeri dezbracati sau alte "minuni" de-astea prin biserici. Ar mai fi motive dar nu stiu de ce am senzatia ca vorbesc degeaba, deci bafta!

| 愛日本 a răspuns:

Eu aşa m-am născut, şi nu vreau sa mă schimb.

| nesuferit a răspuns:

Pentru ca asa sau nascut, ortodoxi, ei de fapt habar nu au dc cred, stiu doar ca trebuie

| anonim_4396 explică (pentru nesuferit):

Asa e din pacate

| madalina2222 a răspuns (pentru nesuferit):

Gresesti..nu toti ortodoxi sunt asa depinde din ce familie este ca sunt uni ortodoxi care sunt numai cu numele recunosc la fel si catolici nici ei nu-s mai prejos daca esti indrumat si iti este exoplicat sunt uni parinti care nici nu vorbesc cu copilul de D-zeu sau sa il duca la biserica ear copilul acela cu cat creste aude pareri diferite si nu stie ce sa mai creada..catolicismul si ortodoxsismul sunt religi crestine deci nu sunt prea diferite numai ca catolici nu-i recunosc pe apostoli ca SFINTI chiar daca au primit Duh Sfant si nu cred in sfinti. exista cateva diferentre dar nu conteaza ce religie ai conteaza sa fii botezat si sa ai credinta

| Kramerwalt a răspuns:

Cea in care tu te crezi aproape de Dumnezeu! e doar decizia ta, nu te poate obliga nimeni sa-ti schimbi religia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia creştin ortodxă este mult mai aproape de spaţiul nostru geografic. Suntem mai aproape de nucleele ortodoxiei Rusia şi Grecia decât de Roma, Dobrogea este un punct de referinţă care facilita accesul în spaţiul ortodox din cele mai vechi timpuri. Influenţa ortodoxă a apărut în Ţările Române MD şi Ţ. R imediat după formarea lor ca state independente de Regatul Maghiar. Tocmai pentru a scăpa de ameninţarea maghiară urmaşii lui Basarab adopta credinţa creştin-ortodoxă şi se închină Patriarhiei de la Constantinopol. Primele acte de ordine juridică, în ţările române, au fost pravilele şi nomocanoanele bisericeşti.
Acum referitor la întrebarea ta religia creştin-ortodoxă păstreaza în conţinutul ei învăţăturile şi dogmele hristice aşa cum le-au transmis apostolii timpul misionariatelor. La acestea se adauga şi învăţăturile Sfinţilor Părinţi, nişte capodopere de interpretare ce izvorăsc din inspiraţie divină şi care combat diferite erezii apărute de-a lungul timpului fapt care a contribuit la păstrarea caracterului autentic al învăţăturilor aşa cum au fost ele lăsate de Mântuitor şi de apostoli. De aceea religa creştin-ortodoxă nu face nici un fel de compromis cu privire la dogme şi rămâne nestrămutată în aplicarea lor.

| măcheamăăăî a răspuns:

Cel mai bine e sa urmezi religia in care te-ai nascut tu. Un mare pacat este sa te abati de la religia ta, pentru alta.

| unbaiatanonim a răspuns:

Stiti de ce majoritatea crestinilor le este frica de moarte? Ei bine, nimanui nu ii este frica de moarte, ci de ceea ce este dupa moarte (iadul in cazul crestinilor). Apropo, e mai bine fara religii, sunt prea absurde

| nesuferit a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Cui nu-i frica de moarte? daca iti pun un cutit la gat nu simti nimic?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru nesuferit):

Ba da, frica, dar nu de moarte. Frica de durerewinking. Ca daca as sti ca mor fara sa simt nimic, iti dai seama ca nu mi-ar fi frica.

| anonim_4396 explică (pentru unbaiatanonim):

Mie da ca vreau sa triesc!