| Alex a întrebat:

Acest fragment este luat de la National Geographic.
"Ierusalimul este singurul oraş din lume ce poate spune că-şi cunoaşte viitorul. Cele trei religii monoteiste îşi plasează la Ierusalim destinul lor ultim. Cărţile lor sacre indică acest lucru cu precizie, fiind îmbogăţite cu detaliile fiecărei tradiţii. Pentru adepţii lui Mahomed, oraşul este locul unde, la sfârşitul timpurilor, oamenii se întâlnesc cu Alah. În acea zi, în Haram al-Sharif, Iisus, devenit profet musulman, va judeca cu dreptate inflexibilă duşmanii Islamului şi cu milă pe creştini şi evrei, cunoscători şi adepţi ai adevărului, chiar dacă în mod imperfect. Pentru evrei, este locul aşteptării lui Mesia care, după ce va fi adunat toate popoarele în valea Iosafat, va restabili sorţii politici şi temporali ai poporului său, în timp ce ceilalţi îşi vor abandona credinţele religioase şi se vor întoarce cu faţa către adevăratul Dumnezeu. Ierusalimul este locul aşteptării şi pentru creştini. Aici se va întoarce Iisus pentru Judecata de Apoi."
Ce părere aveţi? Cum comentaţi?

2 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Tu ai citi cu atentie ce ai scris sau ce ai copiat?
Haram al-Sharif(fostul Isus), profet musulman, v-a judeca cu dreptate dusmanii islamului si cu mila pe crestini si evrei?"
Adica, prima data ii judeca cu dreptate inflexibila pe dusmanii islamului(crestini, evrei)si dupa aceea cu mila(tot pe crestini si evrei)?
Alex, daca tot vrei sa citesti ceva, citeste torah, coranul sau biblia.
Daca nu, ceva Caragiale.

| temugin a răspuns:

Ideile pe care le promoveaza National Geographic in documentarele si studiul istoriei religiilor (si bineinteles faptul ca patronii care detin grupul NGC sunt evrei) reprezinta niste informatii trunchiate, adica incomplete pe care le folosesc pentru a manipula! Cele mai proaste documentare in ceea ce priveste alcatuirea corecta a adevarului istoric si incalcarea decentei de influentare (adica fara sa te oblige vizual sa crezi ce spun) apartin NGC, fapt pentru care au fost de multe ori amendati in multe tari (de CNA-ul din tara respectiva) pentru falsa informare si atac la drepturi religioase.
Pe de alta parte este adevarat ca in multe scrieri Ierusalimul este mentionat si ca centru crestin si evreiesc, dar si ca centru religios musulman, dovada fiind, de exemplu Cruciadele!