| RAY a întrebat:

Acest YESHUA este de fapt un iisus din vt apoi copiat de catre evrei in nt?
ca dovada ni se da niste versete
S-a nascut in Bethleem (Mica 5:1-2);
A fost decendent al Regelui David (Eremia 23:5-6);
A fost mai mult decat un om obisnuit (Isaia 9:6-7);
A calatorit prin Ierusalim calare pe un magar (Zaharia 9:9);
A sosit inainte de 70 AD Daniel 9:24-27);
A fost respins si ucis fara justificare (Isaia 53:1-12);
A invins moartea (Psalm 16:10, Isaia 53:12);
A instituit o noua intelegere intre Dumnezeu si poporul Sau (Ieremia 31:31-34);
A adus paganii la credinta in Dumnezeul lui Israel (Isaia 49:5-7).
http://www.chris-ierusalim.ro/......ste-yeshua

5 răspunsuri:
| RAY explică:

Baiete vezi ca te faci de ras cu lipsa ta de educatie

| AC4S4 a răspuns:

Evreii nu l-au creat ca sa corespunda cu profetiile din Vechiul Testament. Ei se asteptau ca Mesia sa aduca pacea in Israel, printre evrei, pe cand Isus spunea ca a venit ca toti oamenii (deci si ne-evreii) sa poata fi mantuiti. Chiar a spus ca nu a venit sa aduca pacea, cum se asteptau evreii.
Se observa in Talmud cat de ostili erau evreii fata de Isus si Maria.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Acest YESHUA e prezent in vechiul testament? cu acelasi poveste ca a lui iisus din nt? care e diferenta intre YESHUA vs iisus?
Chiar a spus ca nu a venit sa aduca pacea, cum se asteptau evreii?

| Bagothai_Kimberli_1996 a răspuns:

Mai multe detalii pe site-ul JW.ORG acesta fiind un site bazat pe Biblie, presupun că vei găsi răspunsuri la întrebările tale.

| RAY explică (pentru Bagothai_Kimberli_1996):

Alooooooooooo fara propaganda religioasa adica spam