| Freeeagle a întrebat:

Acesta e,, poporul ales" a lui Yahwe? ( Dumnezeul crestin)
http://www.trilulilu.ro/......non-evreii

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Eu doar ma bucur ca sunt crestin. Cu permisiunea ta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poporul evreu nu mai e poporul ales, sunt niste oameni fara Dumnezeu si mai ales fara scrupule si bun simt

| Freeeagle explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Interesant. DECI : atunci,candva,Yahwe ( Dumnezeul iudeo-crestin) a hotarat ca iudeii sa fie,,poporul ales''.
ACUM,nu mai e,,popor ales'' fiindca nu au scrupule si nici bun simt!
De ce crezi ca Yahwe ( Dumnezeul iudeo-crestin) s-a,, intors''? Poate fi asa de schimbator? ( se dă după oameni )? Sau de fapt este,, altceva'' la mijloc? Divinitatea ne-a inzestrat cu aceste capacitati cognitive, tocmai cu scopul de a ni le folosi, de a ne pune intrebari!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Freeeagle):

S-au implinit profetiile, incearca sa traiesti in prezent nu intr-un trecut indepartat, ai in tine doar duh de cearta, daca vrei sa traiesti doar in trecut nu mai folosi aceste mijloace moderne sau niciunul

| Freeeagle explică (pentru besleaganicolaecosmin):

In trecutul acela de care spui,este descris si Dumnezeul iudeo-crestin ( YAHWE ) destul de explicit,sau tu nu il vezi? Dumnezeul din trecut care este descris destul de CLAR in biblie ca ucide,blesteama,ameninta, etc. ITI ESTE INDIFERENT? Sau crezi ca peste noapte acest YAHWE si-a schimbat,, masca'' si a devenit altfel? Asta nu o,, vezi''? Poate fi inteligenta cosmica SCHIMBATOARE? sau omul l-a descris cum stia el in acele vremuri primitive? ti-ai pus vreodata asemenea intrebari? sau ti-e frica de popi, pastori sau de pedepse?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Freeeagle):

Confunzi mancarea cu mancarimea ai luat un stereotip iudeo-crestin, nu putea sa fie crestin in vechiul testament; incerca sa tina deoparte de faradelegi acel popor ales

| Freeeagle explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Eu cred ca tu confunzi,,marfa cu ambalajul''
Poti fi logic si sa raspunzi : Daca Yahwe din VT este acelasi cu cel din NT,cum de ne este descris ca fiind schimbator? iNTELIGENTA UNIVERSULUI poate fi schimbatoare,,după om''?,acum ucide,acum iubeste!? Este,,ceva'' IRATIONAL pentru un om cu capul pe umeri! pentru turma, normal ca NU, deoarece acestia nu-si pun intrebari, ei doar urmeaza religia,, calea'' ce le-a fost indicata de altii!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Freeeagle):

De vina a fost omul nu Dumnezeu

| Freeeagle explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Inseamna ca tu contrazici biblia : http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk Crezi cu toata fiinta ta ca Dumnmezeul iubirii poate pedepsii omul in asa hal? Daca Yahwe stia viitorul cum de ameninta cu crime de sabie, pe cei ce nu-l asculta? BIBLIA MINTE?

| KhludCiprian a răspuns:

Cum spunea AronRa: a iubi aproapele e in fiecare din noi deoarece avem empatie. Pentru a invata sa uram pe cineva, asta-i slujba religiei.