| Steregoi a întrebat:

Adam putea arata sau demonstra respect si recunostinta pentru Dumnezeu prin cuvinte si prin sentimente fara lege, fara vreo porunca. Este Dumnezeu nemultumit sau prea pretentios pentru ca a dat lui Adam o lege sau o ocazie de a demonstra respect printr-o lege? Oare Dumnezeu nu putea simti sentimentele si auzi cuvintele de recunostinta si apreciere din partea lui Adam fara sa dea vreo lege de a considerat sa dea si o lege lui Adam? Adam nu stia ca e rau sa o bata pe Eva fara vreo lege? Adam nu stia ca daca isi va da drumul in gol dintr-un pom va muri datorita efectului gravitatiei fara sa i se dea vreo lege? Ce presupunea de fapt a cunoaste raul? Daca Dumnezeu l-a facut pe Adam dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu Adam nu ar fi stiut ca e rau sa o bata pe Eva si ca ar muri ori si-ar putea rupe gatul de la vreo cazatura dintr-un pom fara sa i se dea vreo lege?

Iov 4:12-21:"12. O şoaptă a răzbit până la mine şi urechea mea a prins ceva din ea.
13. În spaimele care vin din nălucirile nopţii, atunci când somn adânc se lasă peste oameni,
14. Cutremur m-a apucat şi fiori mi-au scuturat toate oasele.
15. Atunci un duh a trecut prin faţa mea; tot părul mi s-a zbârlit de groază.
16. A stat drept în picioare, dar n-am ştiut cine este; o umbră este înaintea ochilor mei, şi aud o voce uşoară care zice:
17. "Un om poate să fie drept în faţa lui Dumnezeu? O făptură omenească este ea curată înaintea Celui ce a zidit-o?
18. Dacă El nu se încrede în slujitorii Săi şi dacă găseşte vină chiar îngerilor Săi,
19. Cu cât mai vârtos celor ce locuiesc în locuinţe de lut, a căror obârşie este în ţărână şi pe care îi striveşte ca pe o molie.
20. De dimineaţă până seara sunt zdrobiţi, pier pe vecie fără să-i scape nimeni.
21. Mor, dar nu mor de prea multă înţelepciune".

8 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

In cer, Adam si Eva, nu aveau vreo lege, legea a fost data prin Moise dupa caderea in pacat, Adam si Eva erau perfecti, aceeasi putere care era in Dumnezeu era si in Adam, dar Dumnezeu le-a dat libertate, si ei au ales sa pacatuiasca, apoi a venit legea si pacatul in lume, de ce nu i-a iertat Dumnezeu si gata, sa vina inapoi in cer si aia a fost tot. Daca eu ard cu scrum de tigare o haina, de ce detergent am nevoie ca sa fie ca inainte? Nu se poate. Exact asta s-a intamplat si acolo, nu doar ca au pacatuit, si-au contaminat si firea, nu era suficient o iertare, trebuia schimbat caracterul, asa cum vezi ca s-a intamplat dupa cruce.

| Steregoi explică (pentru Irinel15123532):

Cam complicata explicatia si in acelasi timp cam incoerenta. Tu vrei sa spui ca Adam nu era din carne adica material si nu era liber sa aleaga inainte sa-i dea Dumnezeu porunca. Dumnezeu a facut gradina din Eden dupa ce l-a facut pe Adam. Tu vrei sa spui ca Adam nu a fost din carne pana sa-l puna Dumnezeu in gradina insa din Biblie reiese ca Dumnezeu l-a facut pe Adam cu trup din carne adica material inca de cand l-a creat. Si deci Adam nu a fost niciodata in cer ci a fost pe Pamant inca de cand a fost creat de catre Dumnezeu. In cer la Dumnezeu sunt doar duhuri sau fiinte imateriale precum ingerii si nu fiinte materiale din carne din tarana precum oamenii.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu, nu am spus asta. Adam a fost creat in trup de carne. Era bineinteles liber sa aleaga si inainte de porunca, doar ca acea porunca era testul sau de alegere, intr-un fel. Adam era in prezenta Lui Dumnezeu, putea comunica cu Domnul direct, inainte de cadere, si da in biblie scrie ca Adam a stat in rai, biblia spune apoi ca Adam a fost izgonit din rai. Pomul scrie in biblie ca se afla in eden.

| Steregoi explică (pentru Irinel15123532):

Pai raiul sau gradina din Eden era pe Pamant in zona de izvorare a Tigrului si Eufratului. Dupa potop oamenii au reinceput sa se inmulteasca aproximativ in aceeasi zona geografica.

Un raspuns simplu la intrebarea de mai sus e ca de fapt demonii si oamenii razvratiti incepand cu Eva si Adam nu au fost multumiti si au vrut totul asa cum doar Lui Dumnezeu i se cuvine totul inclusiv cunoasterea binelui si raului. De fapt cunoasterea raului, dupa mancatul din pomul binelui si raului, insemna cunoasterea consecintelor neascultarii de Dumnezeu si implicit nerespectarii Lui Dumnezeu. Dumnezeu incearca cu lucruri bune. Satan incearca cu lucruri rele. Adam putea trai fericit si multumit fara sa manance din pomul interzis pentru ca avea multi alti pomi din care ii era permis sa manance. Satan nu ofera nici o alternativa nici o compensatie decat moartea vesnica deoarece Satan nu poare face nimic cu adevarat bun si nu poate da viata nimanui.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Steregoi):

E interesant ca Dumnezeu nu i-a spus lui Adam ca din pomul vieții nu are voie să mănânce.
Si după ce au mâncat din pomul cunoştinţei binelui şi răului Dumnezeu a, ascuns pomul vietii si i.a pus Heruvimi ca să îl păzească.

| Steregoi explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu vreau linkuri sau munca altora ci munca ta, scrisul tau.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Steregoi):

Nu îți pot da alt răspuns în afara de cel pe care îl dau preoți. Nu îți pot da alt răspuns în afara de cel din evanghelii. Asta nu înțelegeți.