| OctavianDanielMaria a întrebat:

Adam si Eva erau nemuritori daca nu pacatuiau?

72 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Da si n-ar fi cunoscut niciodata truda, chinul oboseala raul etc. Nu le-ar fi lipsit nimic, ar fi fost fericiti pentru totdeauna!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

...o sa manance din pomul cunoasterii nu a vietii si vor cunoaste binele si raul si cu asta vor avea de suferit! Dumnezeu ii ocrotea nu ii era frica de ei! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Un zeu adevarat de poveste fantezista ar fi facut oamenii nemuritori si cum oamenii au viata limitata, primitivii care au scris povestile puerile si absurde, pentru corela aberatiile fanteziste cu realitatea au fost nevoiti sa gaseasca o explicatie pentru moartea oamenilor si au inventat povestea cu marul si sarpele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, da, da!
De fapt erau nemuritori daca nu isi descopereau latura sexuala.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă ai fi citit tot cap 1 din Gen ai fi înțeles că este discutat pe larg evenimentele ce au avut loc înainte si dupa.
Deci nu poti plasa "cresteti si inmultiti-va" înainte si nu dupa caderea in păcat doar asa ca, iti convine tie.
Cine baga acum din burta?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa cum ti-am mai zis, exista doua Geneze, cap 1 o geneza care discută pe larg evenimentele, iar alta cap2 o geneza care explica mai cu de-amănuntul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti sa ma înțelegi macar o data, ca nu specifica o data anume in gen 1 când spune "cresteti si inmultiti-va"?
Acolo firul narativ e pe fuga, nu mai explica nici cum a fost creata femeia, o introduce direct in naratiune, nici de aia, nici de cealalalta din Gen 2 nu mai vorbeste naratorul.

Deci nu ai vreo dovada ca "cresteti si inmultiti-va e inainte si nu dupa ce au pacatuit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai inteles bine, doua geneze.
Gen 1 o cunosti si tu mai bine, dar in rest Gen 2 parca e straina fata de tine.
Iata ca in Gen 2 începe si o ia de la capăt cu geneza:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu lasa nimic de interpretat, pentru ca autorul nici nu intentioneaza asta, el vrea sa descoperim prin anumite indicii, cum ar fi:
1.Blestemul cu durerea de nastere dupa păcat.
2.Rusinea fata de organele sexuale (ceva se întâmplase cu ei legat de asta)
3. Puritatea sexuală e văzută ca o virtute.
Si altele daca stau sa ma gandesc si sa nu mai pun întrebări.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e o carte plină de simboluri, metafore, figuri de stil si daca nu ii pricepi sensul ajungi la povesti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e diferit, explică mai multe in plus, mai multe detalii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi vezi ca si tu râzi când auzi că noi murim din cauza unui mar sau pom pe care nu il înțelegi?
La fel si eu.
Nu stiu de religioși, acestia ce fac, rad sau stau seriosi când asociază mărul simbolic cu un mar real?
Sau pom fermecat, sau ca Șarpele mănâncă tarana? rolling on the floor))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vrei sa iti dau toate argumente mele despre sexul=fructul oprit?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dap, practic asta au făcut, au gustat dintr-un alt "mar", gust interzis de God.