| Octavian199 a întrebat:

Daca Adam si Eva nu pacatuiau, puteau face copii?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | AstalusAna a răspuns (pentru Octavian199):
Bineînțeles ca puteau face copii. Dumnezeu a creat pe om pentru a se înmulți si a popula pământul cu oameni, nu numai cu animale. Daca nu păcătuiau nu mureau, ci trăiau veșnic.

dumnezeu a stiut ca vor manca din acel mar

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Geneza 1/28: "Dumnezeu i-a binecuvântat (pe Adam si Eva) si Dumnezeu le-a zis: 'creșteți, inmultiti-va, umpleți pământul, si supuneti-l." Aceasta le-a zis imediat după crearea lor, in ziua a șasea. Dupa aceea Dumnezeu s-a odihnit in ziua a șaptea.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am zis ca daca nu pacatuiau.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Bineînțeles ca puteau face copii. Dumnezeu a creat pe om pentru a se înmulți si a popula pământul cu oameni, nu numai cu animale. Daca nu păcătuiau nu mureau, ci trăiau veșnic.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Deci.Daca nu pacatuiau, nu mureau?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Da!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Povestea este una alegorică. Șarpele/Satan (apropo șarpele este o alegorie spirituală care își are rădăcinile în păgânismul antic) le-a spus lui Adam și Eva că dacă vor mânca din pomul interzis vor ajunge să vadă binele și răul, adică să devină zei mai exact. Asta s-a dovedit a fi adevărat. În schimb, Yahve i-a mintit că dacă vor mânca din pom vor muri, ceea ce s-a dovedit a fi fals.
Drept rezultat, Yahve i-a blestemat să fie muritori.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si se distrugea pamantul, de la atata populatie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Avea Dumnezeu solutii, nu te îngrijora. Cum Enoh, Moise si Ilie au fost ridicați la cer, ( o alta planeta de fapt) in același mod ar fi putut rezolva Dumnezeu problema suprapopulării in cazul in care s-ar fi întâmplat așa.Si fara ultra tehnologie.
Dar momentan nu suntem in situație. Cine crede ca nu are loc îndeajuns acolo unde locuiește, sa se mute la tara si o sa vadă ca greșește, ca pământul este nelucrat in mare parte, casele nelocuite, fiindcă nu mai are cine.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce oare nu ne-a creat zeul evreu fictiv pe Jupiter, ca e mai impunatoare.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca si crezi ceea ce ai afirmat Ray, atunci nu ești departe de Împărăția lui Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai au avut copii, sigur ai auzit de Cain (primul criminal al lumii), Abel (fratele lui Cain) si Set. Poate au avut si mai multi.