| danutzamika a întrebat:

Adam si Eva n-ar fi gustat din marul oprit (nu ar fi ajuns la imperecherea sexuala) daca n-ar fi existat in paradis si un ispititor rau-intentionat (sarpele-drac). Daca totul a fost creat de Dumnezeu, este logic ca si ispititorul (alias sarpele-drac) a fost creatia lui Dumnezeu. Sa-i fi venit, intr'adevar, lui Dumnezeu idea infama de a crea un sarpe-drac ca asistent in comedia absurda a pacalirii perechii naive, nevinovate si nestiutoare? Daca da, de ce a fost apoi asa de jignit, incât sa anatemizeze printr-un pacat insolubil intreaga omenire (pâna la sosirea unui "mântuitor")? El stia doar prea bine ca asa se va întâmpla. El stie totul, el cunoaste trecutul, prezentul si viitorul, el este Atotstiutor. Unde e atunci logica? Teologii: N-a fost asa, zic ei. Lucifer-Dracul, a fost un dizident in imparatia Domnului. Cum, un dizident in imparatia Domnului? Daca imparatia cerului este imparatia fericirii eterne, nu poate exista acolo opozitie, nemultumire, revolta. Daca Domnul a garantat tuturor in imparatia sa o fericire desavârsita, nu exista nici un motiv de revolta a lui Lucifer. Daca in imparatia cerului insa nu a existat o fericire deplina si egala pentru toti, inseamna ca Dumnezeu nu a fost atotputernic, nu a fost capabil sa asigure egalitatea si fericirea generala.

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

"Daca Adam si Eva n-ar fi gustat din marul oprit (nu ar fi ajuns la imperecherea sexuala)" - o idee interesanta, cum ti-a venit? Ai mai intalnit-o undeva?

| sublime89 a răspuns:

Unde e logica? Doar intr-o minte infectata de virusul religiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

End the point is?

| RaduMD a răspuns:

Danutamicuta, vezi ca ai cateva presupozitii in lunga ta intrebare, nefondate pe nimic. In niciun caz pe Biblie.
Mai intai, de unde ideea ca "gustat din marul oprit" egal "ajuns la imperecherea sexuala"? Reciteste textul din Geneza si ai sa vezi ca porunca lui Dumnezeu "cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul" a fost ANTERIOARA gustatului din fruct (apropo, nu stim daca era mar sau altfel de fruct). Prin urmare, Dumnezeu le-a spus sa se imperecheze. Si nu sa nu se imperecheze. Sexual, ca doar nu erau plante sa se inmulteasca si sa umple pamantul in mod vegetativ.

Pe urma, noi nu stim ce alegere ar fi facut ei daca nu ar fi fost Sarpele ispititor. E grea istoria cu "daca". Sa fi avut el un rol hotarator? Sau unul doar accesoriu? Nu stim, Biblia nu ne spune. Dimpotriva, recitind cu atentie (e bine sa citim mereu cu atentie, in special cuvantul Domnului), vom vedea ca Eva s-a dus la pomul cu pricina INAINTE de a aparea ispititorul. Nu zice ca ar fi gustat de prin toti pomii asa, aleatoriu, si ar fi ajuns si in dreptul pomului interzis, ci mai degraba intelegem ca s-a dus fix acolo. Si cum statea ea asa, gandindu-se daca sa manance ori nu, a aparut DUPA ACEEA Sarpele. Pe urma, mai incolo, citim ca Adam (ca un barbat adevarat) a dat vina pe Eva. Si ca Eva a dat vina pe Sarpe. Tot asa suntem si noi. Dam vina unii pe altii si toti pe bietul sarpe pentru ceea ce, in fond, sunt alegerile noastre nenorocite.

Pe urma, in parte a doua a intrebarii, ridici o problema, in fond, la fel de simpla: cum poate exista opozitie la fericiti. Ei bine, ceea ce l-a nenorocit si pe Lucifer si ceea ce ne nenoroceste pe noi este invidia. Dumnezeu i-a dat lui Lucifer tot ce avea nevoie. Asa cum noua ne-a dat tot ce avem nevoie. Dar suferim de invidie, Danuta, si asta ne face sa nu ne bucuram, cum ar trebui, de ceea ce avem. Avem apartament? Suntem invidiosi pe vecin, ca are vila. Avem si vila? Suntem invidiosi ca nu avem helicopter. "Ia uite, daca aveam eu elicopoter, ce sus ma inaltam cu el".
Fericire pe lumea aceasta -ca sa nu mai vorbim de cea viitoare- au numai cei ce Il aleg pe Domnul. El, in Marea Predica de pe Munte, ne spune in detaliu ce trebuie sa facem ca sa fim fericiti. Dar El spune, El aude...