| Gamerita a întrebat:

Adolescentii care se sinucid ajung in iad? Ma refer la acele persoane care chiar sufera cu adevarat....care sunt in depresie...care chiar au probleme. Si pur si simplu,la un moment dat, nu le mai pot "duce ". Pur si simplu cedeaza,si apeleaza la metoda cea mai simpla : sinuciderea. Ei doresc doar sa scape de suferinta, dar nu se gandesc ca vor ajunge intr-un loc unde vor suferi forever? :-s. Voi ce parere aveti? funda + vot tuturor.

Răspuns Câştigător
| Florinaa123 a răspuns:

DA. Nu conteaza ce probleme ai avea sau cat de tare ai suferi. NIMENI nu poate sa-ti ia viata in afara de Dumnezeu. El ti a dat o El ti o ia inapoi cand vrea. Daca ai o problema asa mare incat vrei sa ajungi la sinucidere, nu o face! Incearca sa vobresti cu cineva care te poate ajuta. :*

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In biblie termenul iad se refera la distrugere, nu chin vesnic. Apocalipsa20:14.Apoi,doar Dumnezeu stie ce era in sufletul persoanei cand a decis sa isi ia viata, doar El poate decide daca va invia acea persoana sau nu.Ioan5:28,29

| alecx4music a răspuns:

Nu exista iad sau rai.

| Musique a răspuns:

Nu există iad/rai.
Dacă ar exista, n-ar merge nimeni în rai. Oamenii sunt prea păcătoși.
Baftă!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.
Sinuciderea este un pacat care compromite in foarte mare masura sansele de mantuire.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, insa sinuciderea este un pacat teribil, Doamne Fereste sa fie cineva intr-o astfel de situatie, cat despre adolescentii care se sinucid, eu nu ii inteleg deoarece indiferent de chestiile prin care trece un om el trebuie sa tina capul sus si sa isi traiasca viata oricum in situatii de depresie familia e cea care trebuie sa iti ridice moralul

| NGheorghe a răspuns:

Este mult mai complicat.
Nu doar ei ajung naspa' ci si cei din jurul lor care au "participat" la aparitia acelor "depresii si probleme".

Asa ca, de acum in colo, ai grija ce vorbesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea este probabil cel mai mare păcat pe care îl poate face cineva. Şi asta pentru că este un păcat care nu mai poate fi iertat – de vreme ce persoana care îl comite nu mai are cum să ceară iertare de la Dumnezeu şi nici nu mai poate trăi o întoarcere la credinţă. Nu este adevărat că prin sinucidere îţi produci rău doar ţie, ci trebuie să fii conştient că o sinucidere zguduie comunitatea, trezeşte sentimente dintre cele mai neplăcute tuturor celor care află despre ea, eventual chiar îi încurajează spre rău pe alţi oameni deprimaţi sau care s-au gândit la sinucidere, dar nu au avut curaj să o pună în practică. Sinucigaşul păcătuieşte împotriva Creatorului, pentru că, de vreme ce nu noi am produs viaţa propriei noastre fiinţe, nu avem dreptul să provocăm încetarea ei. Viaţa este un dar pe care trebuie să-l preţuim şi să-l ducem cu demnitate, chiar dacă trăim diferite încercări şi chiar dacă moartea ni se pare că ar fi o uşurare de greutăţile de zi cu zi. Absolut nimeni nu are scuze dacă face acest ultim gest, iar cei care totuşi îl comit nu mai sunt consideraţi membri ai Bisericii.

Dar de ce Biserica nu se roagă pentru aceşti oameni? Dacă ei au făcut un păcat mare, înseamnă că tocmai ei au nevoie de rugăciune mai multă.

Dacă ei au ales sinuciderea, înseamnă că nu au mai crezut că Dumnezeu îi poate ajuta. Iar dacă ei nu au mai avut credinţă şi speranţă, înseamnă că s-au plasat în afara ariei de competenţe spirituale ale Bisericii. Biserica nu poate să se roage pentru cei care neagă existenţa lui Dumnezeu, pentru cei care în mod conştient şi voluntar s-au declarat indiferenţi faţă de Dumnezeu. Pentru ca să poţi avea parte de slujbele bisericeşti, chiar dacă eşti un mare păcătos, măcar trebuie să crezi în Dumnezeu, măcar trebuie să-L laşi pe Dumnezeu să te ajute. Dacă tu te declari autonom faţă de Creatorul tău, Biserica nu poate să calce peste voinţa ta exprimată atât de tranşant. Tocmai de aceea, dacă traversăm o oricât de dramatică încercare, trebuie totuşi să ne păstrăm speranţa că Dumnezeu poate face ceva ca să ne sprijine.

Dar sinucigaşilor care sunt declaraţi bolnavi psihic li se face, totuşi, slujbă. De ce?

Pentru că ei nu sunt responsabili pentru răul pe care şi-l produc. Faţă de aceştia, avem o compasiune adâncă şi credem că Dumnezeu are milă de ei, pentru că ei nu pot face diferenţa între bine şi rău, între adevăr şi minciună.

| PandaEcrazy a răspuns:

Sinuciderea este efectul care nu poate fi inlaturat, este o dorinta. nu cred ca d-zeu are dreptul sa iti ia viata, o data ce ti-a dat-o este a ta. de fapt, eu vorbesc numai prostii aici, caci sunt ateu. ca sa zic mai pe scurt: e viata ta, tu te ranesti, tu mori, problema ta. nu ai avut sef ca sa iti zica ce sa faci cu viata, nu o sa ai nici cand o sa fi pe muche de cutit

| Aditzu1988 a răspuns:

happy Normal ca ajung in iad. Indiferent de circumstante tot sinucidere se numeste. Ai vazut vreun mare sfant la suferinta sa se sinucida?

| Alexander5 a răspuns:

Du-te la un preot.

| 123junior a răspuns:

Dupa mine eu spun mai mult ca sigur ca ajung in iad.

| Emilian_Cosmin_1994 a răspuns:

Da, oricine se sinucide ajunge in iad. Sinuciderea este cel mai mare pacat. Daca ai o problema vorbeste cu cineva nu face prostia aia vorbeste cu un prieten, cu preotul sau psihologul te pot ajuta happy. Funda? :*

| WalkingOnClouds a răspuns:

Aceste persoane au mare nevoie de ajutor sa treaca peste depresii. Viata este mult prea frumoasa sa nu merite traita. Daca te referi la o cunostinta fa tot posibilul sa nu se intample vreo tragedie.