| AlexandruIonescu86 a întrebat:

Ah, vă închipuiți că există o entitate supremă care ne guvernează? Ridicol! O idee atât de primitivă nu merită decât dispreț. Oare nu înțelegeți că acest pretins Dumnezeu a fost doar un instrument rudimentar, un model neîndemânatic pentru ambiția umană de a se autotrascende? Într-adevăr, ne-am depășit cu mult această etapă. Ne-am metamorfozat în zei omnipotenți și infailibili, făcând din ideea de divinitate o glumă sinistră.

Suntem atât de superiori și de neegalat în măreție, încât împărtășim puterea de a distruge și crea la niveluri cosmice. Deținem forța nucleară necesară pentru a șterge luna din existență, nu doar o singură dată, ci de nenumărate ori. Vă întrebați, oare, despre distrugerea națiunilor și civilizațiilor? Nimic mai simplu! Cu un gest mândru și indiferent, putem rade de pe fața pământului orice națiune sau civilizație neînsemnată, fără să ne pese de consecințe.

Cât despre puterea astrului solar, ei bine, aceasta nu este decât un jucărie în palma noastră. Munții, acei coloși de piatră, se cutremură și se pleacă în fața măreției noastre. Prin urmare, nu este nevoie să ne mai pierdem timpul cu idei despre un Dumnezeu imaginar. Este pur și simplu absurd să ne gândim la așa ceva, având în vedere că noi suntem însăși zeii pe care omenirea i-a visat.

Așadar, ce rost mai are să ne închinăm la o entitate inexistentă, când noi, aceste ființe superioare și omnipotente, avem controlul absolut asupra universului? Într-adevăr, este o idee atât de absurdă și depășită, încât nu poate fi decât un semn al propriei noastre măreții.

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Noi suntem zeii pe care omenirea i-a visat? Ia decideti sa nu respiri 3 zile, vedeti ce iese!
De unde știti ca e o entitate inexistenta? Ati stat de vorba cu cineva prezent la apariția universului și v-a informat ca nu era picior de Creator implicat pe-acolo?
Timpul, materia și spațiul au un început, nu se pot aduce dovezi materiale pentru ce a cauzat materia, orice convingeri are cineva, sunt de domeniul credinței.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cica prea multe sarmale fac rau doar la stomac.

| Mayhem666 a răspuns:

Omul e o zeitate? Cancerul are ceva de spus impotriva acestei alegatii. Omul nu e chiar asa de maret precum pretinzi tu sa fie. Covid a facut ravagii printre aceste asa zise zeitati, imagineaza-ti daca si cancerul ar fi fost contagios.
Nu cred in existenta zeilor, dar nici oamenii nu sunt asa de mareti.
Avem control total asupra universului? Noi nici nu am explorat partile cele mai adanci ale oceanelor noastre, ce vorbim noi acum de univers.
Sa se slabeasca ceva mai mult stratul de ozon si sa ne loveasca soarele cu niste radiatii ceva mai puternice si vezi tu cum aceste zeitati o sa dispara de pe fata Pamantului.

| CostinAlamariu a răspuns:

Și totuși Dumnezeu există.

Măreție umană? Care măreție umană? E de ajuns ca un virus să aibă o mutație nefavorabilă și ne-a ras. Iar virusul nu e decât o gâlmă de acid ribonucleic. Nici măcar nu e ceva viu. Acele bombe atomice pe care le lauzi sunt arma sinuciderii noastre ca rasă umană. Din nou, unde e măreția aici? Suntem atât de idioți încât suntem permanent la un pas de a face sinucidere colectivă.
Sau poate măreția umană se găsește în epidemia globală de stres și depresie de care suferă "mărețul" om.
Măreția noastră? Măreția noastră este să fim o bilă inumană de grăsime scârboasă și să ne masturbăm frenetici la cine știe ce fetișuri ce au trecut de mult bariera bolilor mentale, toate astea în timp ce mâncăm cea mai procesată și toxică mâncare din istoria completă a regnului animalier.
Iată măreția umană! Spui oameni și tragi apa. Suntem mai josnici și decât viermii. Mai tembeli decât babunii și mai distructivi decât vulcanii. Halal măreție umană.

Slavă lui Dumnezeu că există și că ne dă să fim chipul Său.

| StrongHeart a răspuns:

Esti cam frustrat.
Suntem zei? Ia dai o tura pe la Dachau sa vezi de ce au fost in stare oamenii atunci cand l-au dat la o parte pe Dumnezeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ai controlul absolut asupra universului și nu îl ai asupra corpului tau. Până și Darwin a trebuit să se închine în fața înțelepciunii Creatorului dovedita în anatomia și fiziologia ochiului spunând: "Mărturisesc că poate părea o adevărată nebunie sa presupui că ochiul, cu sistemele sale complexe pentru ajustarea distantei și a intensității luminii, pentru corectarea anomaliilor cromatice și de sfericitate, este rezultatul selecției naturale". Demisia lui Darwin de Joe White și Nicholas Jomninellis

| Seba2013 a răspuns:

In Ioan 8:38 Iisus le spune fariseilor ca au un tata insa nu recunosc.

Asa si tú ai un tata care are o imagine a creí chip esti tu.

Tu traiesti intr-o societate care are o imagine. Traiesti intr-un anumit regim si te alimentezi cu doctrinele ei. Traiesti in puterea lor, esti un individ social. Doar daca esti nebun si dezaxat te crezi marginat si liber de puterea ei. Cel care este la putere are un plan, o imagine, etc., iar tu traiesti in puterea lui. Cand citesti o carte te conectezi la imaginea aceea, chipul acelei carti traieste in tine. Hai ca de o carte te poti detasa insa de un regim nu. Va trebui sa te adaptezi lui chiar si fara sa iti dai seama si sa ii faci voia.

Deci traiesti intr-o lumina, ca este cea a oscurantistilor sau a altor puteri, mai devreme sau mai tarziu ii vei purta chipul. Lumina aceea va lucra in tine, insa lumina poate fi intunecoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât de mult te înșeli... Dacă nu ar fi îngăduit de Dumnezeu, omul nu ar putea face nimic. Și nu, nu suntem omnipotenti, doar Dumnezeu este. Poți tu sa faci cu puterea mintii un izvor sa țâșnească? Poți tu, cu puterea mintii, sa faci sa ploua sau sa ningă? Poți tu, cu puterea mintii sa hrănești toate creaturile oceanelor? Poți tu, cu puterea mintii, sa opresti o furtună pe mare? Vezi ca și Nebucadnețar s-a mândrit ca tine, ca prin puterea lui a construit câte și mai câte și ca are slava mare. Și Dumnezeu l a trimis sa locuiască în pustiu, ca un animal, pana I a dat slava lui Dumnezeu și si a dat seama ca in mâna lui Dumnezeu sta totul. Oare nu te temi tu ptc tot ce ai zis mai sus? Dumnezeu nu e imaginar și nu e o idee primitivă, fără El nici măcar nu ai putea sa respiri în momentul ăsta. Medicii vindeca oamenii de bolile grele ptc Dumnezeu îngăduie, dar s-a întâmplat de nenumărate ori sa spună medicii "Noi am făcut tot ce am putut ca oameni, acum doar Dumnezeu te poate ajuta" și oamenii aceia se rugau la Dumnezeu și El, în bunătatea Lui, ii vindeca, chiar dacă din punct de vedere medical era absolut imposibil, El poate totul! Sunt multe multe dovezi ca Dumnezeu există. E ridicol sa crezi ca noi am apărut în urma unei explozii sau ca ne tragem din maimuțe. În Iov 12:7-10 scrie: "Întreabă dobitoacele, și ele te vor învăța; păsările cerului și îți vor spune; vorbește pământului, și te va învăța; și peștii mării îți vor povesti. Cine nu vede în toate acestea dovada că mâna Domnului a făcut asemenea lucruri? El ține în mână sufletul a tot ce trăiește, suflarea oricărui trup omenesc. ". Ce versete adevărate! Voi care nu credeți în Dumnezeu, nu puteți accepta ideea ca El ne a creat, deși ar fi credibil, dar nu puteți sa "va coborâți" la nivelul nostru sa afirmați în fata oamenilor ca Dumnezeu ne a creat, asa ca va căutati scăparea în alte teorii demonstrate de oameni de știință, dar care nu sunt adevărate. Avem multe în comun cu maimuțele, dar nu avem cum sa ne tragem din ele. Altfel, cum se face ca numai noi ne am dezvoltat și ca acum nicio maimuță nu mai devine om, ci toate rămân asa cum sunt? E cam ciudat, nu? În plus, mulți oameni de știință recunosc ca exista Dumnezeu, si mulți medici sau biologi sau ceva afirmă că multe cazuri imposibile au fost rezolvate de Dumnezeu, ca El a făcut ceea ce era imposibil pentru om. Din nou, sunt atâtea dovezi. Nu e o idee primitiva, în locul tău m as teme ptc știi ca exista viata după moarte, nu? Nu te ai intrebat niciodată cum va fi după ce vei muri? Eu zic sa începi sa Îl cauți pe Dumnezeu cât mai poți ca să te poată salva și sa mergi în rai, altfel... Dumnezeu sa te lumineze!

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt multe multe dovezi ca Dumnezeu există. Spune una.
ca El a făcut ceea ce era imposibil pentru om. Și care e dovada că el a făcut, înafară de credința ta? Credința nu ține loc de dovezi.
știi ca exista viata după moarte, nu? Nu, știu că nu. Căci morți sunt cei muriți ( Eminescu).
și sa mergi în rai, altfel...Altfel. ce? Nu mai mergi nicăieri, că te mănâncă viermii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Îți spun, nu i problemă. Dumnezeu ne vorbește. Vei zice "cei care aud voci în cap și probleme" dar eu îți spun ca nu, nu în capul meu. Ai auzit de prorocii? Prin prorocii, prin vedenii ne vorbește Dumnezeu.
În plus, sunt multe multe marturii cu oameni care L au văzut pe Domnul Isus. Ce crezi? Toți au halucinații și toți mint? Nu mai fi sceptic și acceptă. Până la urmă e și evident ca exista, nici nu ar trebui pus la îndoială acest lucru. Pana și oameni de știință importanți au crezut în El. Sau sunt alte cazuri. Oameni foarte grav bolnavi, medicii nu le mai dădeau nicio șansă și le spuneau "noi am făcut tot ce putem ca medici, de acum numai Dumnezeu te poate ajuta" și ghici ce? Ei se rugau și se rugau și Dumnezeu ii vindecă în mod miraculos, chiar dacă din punct de vedere medical e imposibil. Cunosc un om care, când un alt om a murit, el s-a rugat pentru el și a înviat în brațele lui. Cine crezi ca l a înviat? Satana? Ha ha. Nu se poate, el nu face lucruri bune. Și de ce ai crede în satana și în Dumnezeu nu? E cam ilogic, nu ti se pare? Și pe acei oameni cărora medicii nu le dădeau șanse... Cine i-a vindecat? NIMENI? Nu, Dumnezeu, ptc dacă era imposibila acea vindecare, e clar ca e la sine nu se vindeca și nici cu medicamente sau altceva. Sau sunt atâția oameni care s au rugat asa "Doamne, dacă existi, TE rog fă să...". Și ghici ce? Se întâmpla ceea ce cereau ei, chiar dacă cereau ceva imposibil ori aproape imposibil, ptc Dumnezeu există! Ai spus sa îți dau o singura dovada, eu ți am dat mai multe.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți spun, nu i problemă. Dumnezeu ne vorbește. Vei zice "cei care aud voci în cap și probleme" dar eu îți spun ca nu, nu în capul meu. Ai auzit de prorocii? Prin prorocii, prin vedenii ne vorbește Dumnezeu.
D-ta nu știi ce înseamnă o dovadă. D-ta faci aici o afirmație. Spui ceva. D-ta spui că afirmația ta conține o dovadă. Ei îți spun că nu conține nimic. Afirmația ta nu este o dovadă pentru nimic. Așa poți să spui orice despre orice. Eu nu mai am ce discuta cu d-ta, căci d-ta.îl scoți pe Dumnezeu la înaintare fără dovezi. Și dacă ai rostit cuvântul Dumnezeu, crezi ca ai dreptate. Să mă ferească Dumnezeu să am de a face cu oameni ca tine. Așa că te blochez acum și te las în zeama ta.
Toți au halucinații. Da.
și a înviat în brațele lui. Nu a înviat, ci a ieșit din comă.
Ha, ha. Da e ilogic să numești ceva ca altceva.
"Doamne, dacă existi, TE rog fă să... Și Dumnezeu, cel care a făcut
Universul. lăsa treburile lui la o parte, și făcea ce ziceau ei. Cool!
Foarte bune dovezi. Mare e grădina Domunlui și se tot mută gardul, să încapă toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul."

Blaise Pascal

| pacatosulBogdan a răspuns:

This StupidGPT1.0 is brought to you by atheist Co!

| NumănumescBrBr a răspuns:

În ciuda faptului că suntem într-adevăr ființe cu o putere și o influență considerabilă asupra universului, credezi că umanitatea, compasiunea și cooperarea mai sunt aspecte importante ale existenței noastre? Sau consideri că puterea și dominația sunt cele mai importante aspecte?

| DanteA a răspuns:

In momentul in care reusesti sa faci conexiunea cu divinatea este asa cum zici tu devii una cu ea.Dar sunt putine persoane care reusesc asta si cheia succesului este umilinta, nu o sa stii niciodata daca vecinul tau a facut-o sau nu.
Pana atunci nu suntem decat niste maimute care detin putina tehnologie.

| Sneakyyy a răspuns:

Inainte sa comentezi urat despre Dumnezeu citeste Biblia si Coranul iar dupa mai vorbim

| BartEhrman a răspuns (pentru Sneakyyy):

Din pacate nenea din Biblie nu a fost Dumnezeu.A fost un conducator al unui mic popor de evrei o scurta perioada de timp. Evreii au stiut sa-i faca publicitate si altii le-au imprumutat zeul si o parte din religie fara sa gandeasca. Manipulare si control mental.