| KhludCiprian a întrebat:

Aici e dovada evolutiei, o dovada decisiva:
http://media-cache-ec0.pinimg.com/......b7eca8.jpg

cred ca oricine ar fi de acord, nu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Fain link-ul. Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista moralitate daca nu totul era ideologic?

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca da, am pus chiar azi o intrebare cum cred ca ar sta lucrurile:
http://www.tpu.ro/......vada-unei/

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu ma refeream la partea naturala a omului, la instincte oricat de minunate sunt ci la partea morala, pentru ca omul decide dupa libertate, natura in sine fiind accidentala, si daca esti in ceva accidental nu ma pot gandi mai departe de atat, sa revenim la faptul ca poti imita instinctele unei pisici dar care si ea merge dupa natura accidentala, nu dupa dumnezeu, si doar cativa oameni pot imita instinctele unei pisici. apoi, mai degraba mancam animale decat urmam animale, mai degraba ne spunem scuzele de fiecare data cand o fata este rapita. mai degraba sensul nostru universal in cel mai bun caz nu e sa supravietuim unei societati? crestinii adevarati sunt facuti sa supravietuiasca ca sclavi si dependenti ca si ateii, nici ateii nu supravietuiesc pe legile evolutiei, decat in cazul in care reusesc sa se descurce patologic/instinctual.

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Deci cred ca raspunzi la ceva diferit!

Initial ai spus daca poate exista moralitate (banuiesc in sensul ca pot fi actiuni bune sau rele) fara ideologie. Si ti-am dat cazuri din natura care ipotetic ar putea fi numite moralitate. Si asa cum raspunsul premiat (cu funda) zice si cunoasterea de azi e ca aceste animale (in cazul acesta delfinii) pot face actiuni bune cu discernamant, deci nu-s instinct.

Daca acelasi discernamant il au ateii si sunt morali, de ce ar fi nevoie de o ideologie? Si mai exact de ce sunt necesare atatea ideologii: imi pare ca nimeni nu intelege ce Dumnezeu e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant, de mentionat ca taoismul, confocianismul si budhismul la origine au fost simple filozofie.

In sfarsit un om cu creier! Cineva cu encefalul bine pus la punct. Religiile se schimba tot timpul, sunt doar diferite modalitati de manipulare a maselor. Daca nu crezi ca in ele, in Romania de azi, esti privit ca ciudatul societatii. Dar te obisnuiesti. Mersi mult pentru imagine, o sa o pastrez la loc sigur in computer big grin

| KhludCiprian explică (pentru LinuxXx):

Un comentariu la poza asta gasit pe net:
"Nice flowchart. But where's God?"
He's uh, he's uh, gimme a minute (grabs magnifying glass) um nope, not there...