| Raiganrock a întrebat:

Albert Einstein era ateu sau nu?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Era ceva intre agnostic si panteist. Accepta Dumnezeul lui Spinoza (adica Dumnezeu=Natura). Detalii pe http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Albert_Einstein

| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiam ca s-a lepadat de iudaismul traditional (ca si crez, nu obicieuri).

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

A devenit liber-cugetator de la 12 ani. A ramas deschis catre un Dumnezeu natural si rational, cum e cel al lui Spinoza, cunoscut prin stiinta si nu prin religie, dar nu credea intr-un Dumnezeu-persoana care se ocupa cu destinele si faptele omenirii.

| danay72 a răspuns:

Savantul de origine europeană Albert Einstein, deşi era cunoscut ca ateu, a mărturisit: „Îmi este suficient să reflectez la minunata structură a universului, pe care nu o putem percepe decât foarte vag, şi să încerc în mod umil să înţeleg chiar şi numai o parte infimă din inteligenţa care este evidentă în natură,,.

| RAY a răspuns:

Ateu panteist

| T0T a răspuns:

Nu era ateu, era panteist.

| oprescudorin11 a răspuns:

Chiar daca a fost plagiator de teorii(toate au existat din vechime), vhiar daca nu stia o boaba matematica,*ramasese corigent, in nu stiu ce clasa), nu era chiar un prost. A stiut si a fost si favorizat de momentul tehnologic, sa coaguleze lumea stiintei sa faca colaje care au dus la rezultate remarcabile.
Nu cred ca in tinerete si-a facut mari probleme de religie, doar ca traia intr-o epoca in care conta mult religia.
Spre sfarsitul vietii lui, cand a devenit mai intelept a facut cateva remarci referitor la Dumnezeul lor de evrei, sigur, dar a facut aceste remarci. Nu stiu daca din conjunctura, ca-i placea la maxim sa se dea in stamba la presa, avea in sange politica cosmeticii.De asta a si reusit si pacalit pe toti. Dar sigur era destept! Are 2 premii Nobel.Primul l-a luat la doar 25 de ani!

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deliram?

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

X - Vladut, 2+2=?
Y - Pai doamna invatatoare, conform teoriei foicilinei de pixilina, inventata de marele crocodil galactic, suprafata lucioasa a unui mar asezata pe scaunul de la catedra din clasa 4-B confirma faptul ca decat sa ai barca si sa nu stii sa zbori, mai bine ai o bicicleta, dar verde. De ce? Pai e simplu, deoarece [dupa 37 de minute de vorbit] raspunsul intrebarii este egal cu numarul santurilor sapate pe Marte de un castor schiop.
X - Asa, si raspunsul la intrebarea mea?
Y - Cartof.

Ti-am facut rezumatul celor 2 postari. Cu placere.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Nu deliram dragule. Studiez fenomenul de zeci de ani.Am argumente pentru fiecare afirmatie facuta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea sa castigi un ban cinstit, publicand la Urzica.Autoportrete.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum te-ai complicat si tu in explicatii. Voiam doar sa spun ca avea mintea varza, einstein asta, in privinta cel putin religioasa ca si tine.Ca e panteist? Asta presupune ceva pasi in domeniu macar filozofic.Si eu am fost candva fascinat de Spinoza.
Era un om care cerceta alte chestii, nicidecum religia. Exact ca cei pe care-i vezi misunand pe strada sau aiurea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt convins insa, ca Einstein, caruia nu vreau si nici nu as putea sa nu-i atribui oarece merite importante in domeniul avansului stiintei, sarind peste cutume matematice(tocmai ca nu le stia) si filozofice si astronomice, cred ca in asta consta meritul lui fabulos si incontestabil, mai ales ca a citit mult, iar ce nu a intele s-a intrebat si si-a raspuns.
Cea mai interesanta comunicare, imi amintesc, pe care a facut-o, este referitoare la calculul orbitei Planetei Mercur, catre Academia de Stiinte din Londra, cea mai serioasa academie a stiintei.
Prin aceasta comunicare a indraznit sa contrazica teoria lui Newton care concepuse o ecuatie ce se credea universal valabila in astronomie, privind interactiunea planetelor.
Atunci, imi amintesc ca s-a prezentat la invitatia Academiei si a scos o coala de hartie, a facut doua cruciulite pe coala si a intrebat " care e drumul cel mai scurt intre 2 puncte?
Cutumistii au facut o dreapta intre cele doua marcaje!
Dar el a insistat, a indoit coala si a spus ca 'asta.'
Adica 'o'.
De aici au muncit toti savantii sa demonstreze ca SE POATE!
S-a lamurit si de traictoria lui Marte, care s-a corectat ecuatia, iar de Spinoza, chiar daca evreu ca si el, nu ca n-a auzit, nu l-a interesat!
Nu puneti in carca unor oamneni necajiti, doar pentru o sclipire extraordinara, munca lui Bohr, Planck si multi altii, care au ramas uitati! Mi se pare o nedreptate!
Deci Einstein nu stia daca e sau nu ateu! Nu si=a consumat mintea cu astea!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Stiu doar ca era un evreu smecher care l-a plagiat pe Henri Poincaré.
Ca turma il crede un geniu este alta poveste.

| doctorandus a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Te inseli, teoria relativitatii e chiar a lui Einstein. Ca altii au formulat aparatul matematic folosit de Einstein e alta treaba. De altfel, Einstein a fost unul dintre pionierii mecanicii cuantice.

| VelaJohnny a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Din acea „turma" fac parte oameni cu scoli, istorici, fizicieni, se vede cate cunosti despre Einstein, verifica-ti sursele, e posibil sa se fi inspirat Einstein dupa alti fizicieni, dar la experimentul Philadelphia a asistat si el si a contribuit, cauta pe Wikipedia ceea ce iti spun.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru VelaJohnny):

Turma este mare.
Nu l-a plagiat doar pe Poincaré.
https://en.wikipedia.org/wiki/Relativity_priority_dispute

Apropo de turma, despre cei care considera Biblia adevar absolut ce sa le mai ceri?

| AliGab a răspuns:

El stie cu adevarat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis si doctorandus, Einstein tindea spre panteism.