| ZvT a întrebat:

Alex Aan din Indonezia a fost inchis la puşcărie pentru că a şi-a exprimat pe facebook convingerile ateiste. Până unde poate duce fanatismul religios... Voi cei ce credeti în zei sunteţi de acord? Eu unul nu sunt şi de aceea am semnat petiţia pentru eliberarea lui aici http://chn.ge/AtgF7h.

14 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Neah, trebuia ars pe rug.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu ştiu dacă îl va elibera nici după ce se strâng 1.000.000 de semnături...petiţille ăstea online nu sunt chair aşa de eficiente.

| William a răspuns:

Pe aceasta cale as dori sa rog toti ateii de pe TPU sa se mute in Indonezia, va platesc eu cazarea si transportu.

| Paulla a răspuns (pentru William):

Plăteşti tu toate costurile? Ce bun creştin eşti, se vede că-ţi iubeşti aproapele!

| William a răspuns (pentru Paulla):

Mai, dar era doar o gluma, nu as plati biletu de avion pana in Indonezia nici pentru mine, tu stii ce scump e?

| Paulla a răspuns (pentru William):

Tu de sarcasm ai auzit? N-am luat-o în serios. Doar ca fapt divers, circumstanţele nu ţi-ar permite oricum să faci asta.
Glumă sau nu, denotă faptul că ţi-ar place să scapi de noi. În închisoare sau morţi, nu contează, doar să scapi de noi.

| William a răspuns (pentru Paulla):

Tu crezi ca eu sunt singurul caruia nu ii plac ateii? Nu ma refer la indonezieni, ci la romani. Nu e bine sa fii impotriva lui Dumnezeu ca te uraste (aproape) toata lumea. Sincer as vrea sa vad ce se intampla cu Alex Aan cand iese din inchisoare, sa vad daca inca o sa spuna ca e ateu (ar fi amuzant) sa il bage iar la inchisoare la 5 minute dupa ce i-au dat drumu.

| Paulla a răspuns (pentru William):

Eu n-am zis că eşti singurul, de unde ţi-a venit ideea asta? Cineva care e adept al unei religii doar pentru ochii lumii e doar un ipocrit care-mi provoacă scârbă. Prefer să mă urască toată lumea decât să mă urăsc eu personal.
Cum spuneam, se vede ce bun creştin eşti.

| Shaoran a răspuns:

Peste 800 de mii de marturisitori ROMANI, numai cei romani au fost inchisi in inchisorile comuniste pentru ca si-au exprimat convingerile religioase. Pana unde poate duce nebunia ateista? Voi cei care nu credeti in nimic, sunteti de acord? Eu unul nu sunt, de aceea ii cinstesc si dau Slava lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| GusWaters a răspuns:

Indonezia e tara majoritar islamista.In Islam,daca te declari de alta credinta,ori trebuie sa parasesti tara imediat,inainte sa te salte,ori o sa te salte, pentru ca, na...nu e islamism, si e blasfemie.Poa' sa se ajunga pana intr-acolo incat sa-l considere pe nenea asta tradator de tara, daca asta se vrea din partea fanaticilor religiosi.

| costis a răspuns:

Nici eu nu cred in zei, insa nici nu cred ca trebuie condamnati crestinii pentru ce fac musulmanii.

| ZvT explică (pentru costis):

Un user pe site zicea că nu contează în ce zei crezi, important este să te rogi unuia. Creştini sau musulmani, toţi se nasc cu această îndoctrinare şi cred în moşi care se ascund in cer.

| costis a răspuns (pentru ZvT):

Daca crezi ca imi croiesc drumul vietii dupa parerea ta, ai deficiente de intelegere mari. Poti sa postezi pana faci basici la degete, daca minte nu este.