| Bebo13 a întrebat:

Am aruncat un ochi pe la categoria 'Religie' si am observat ca toate raspunsurile date de aceia care sunt teisti sunt votate cu 'eronat' si 'nefolositor', pe cand acele raspunsuri scrise se atei sunt toate votate cu 'inteligent' si 'folositor'. Imi imaginez ca atat unele cat si celelalte primesc voturi de la atei. Altfel nu are cum, nu? Teistul nu ar vota 'inteligent' un raspuns "anti-credinta" al unui ateu. Judecand dupa modul cum voteaza cu 'inteligent' orice ineptie ateista si cu 'eronat' orice ce alt raspuns care prin continutul lui nu imbratiseaza ateismul, oare acesti atei (care se voteaza pozitiv intre ei) chiar nu vad ca sunt ridicoli?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ridicoli sunt cei ce considera relevante aceste voturi. Dintre cea mai complexa analiza stiintific si raspunsuri gen "Dumnezeu nu exista" sau "Dumnezeu exista",am constatat,deloc surprins, ca cele cu 'Dumnezeu exista/nu exista" castiga detasat (Din punct de vedere al voturilor primite). Cei care voteza nu sunt specialisti in domeniul in care voteaza, si nu sunt capabili sa aprecieze valoarea de adevar a asertiunii. Pe TPU poti spune ca vaca are aripi si sa primesti inteligent,sau ca vaca este un mamifer si sa primesti eronat. In general utilizatorii voteaza raspunsurile mai simple si care sunt in conformitate cu parerile lor (subiectivism).
Prin urmare, cel mai probabil un ateu va vota inteligent un raspuns care contesta existenta divinitatii, in general cu cat raspunsul e mai simplu cu atat e votat de mai multi atei. Deci poti contesta existenta divinului printr-un rationament de doua pagini, apeland la filosofi renumiti, si sa primesti un singur vot inteligent, sau poti spune pur si simplu "Dumnezeu nu exista" si sa primesti trei voturi inteligente, cel de al2-lea raspuns, fiind mai scurt, este citit si votat de mai multi utilizatori.
Tot asa, rationamentul se aplica si in sens invers, cu singura exceptie ca religiosii (De pe TPU) voteaza, in general, infinit mai prostesc decat voteaza ateii.

| mODIN a răspuns:

Daca nu-ti place de ce nu le scrii celor de la TPU sa scoata functia?

| Mădă0611 a răspuns:

Stai calm ca si teistii voteaza cu eronat si nefolositor, doar ca activeaza putin timp, nu ii ajuta psihicul sa stea mult pe aici, isi iau vacante de cateva luni pentru vindecare, sau calmare laughing. O tanti mi-a luat la puricat toate raspunsurile de ciuda ca nu sunt de acord cu ea si numai eronat si nefolositor a dat, si la raspunsuri gen "ok happy", la categoria muzica, deci mai lasati plansul mai tovarasi teisti ca victimizarea asta e mai ridicola decat ce ai observat tu.

| Holiday a răspuns:

Problema credinciosilor e ca ei nici macar intre ei nu-s de acord...cum sa voteze un ortodox, de exemplu, ca inteligent ceva zis de un pocait sau martor al lui iehova sau penticostal, sau budist, sau islamist sau mai stiu eu ce, sau invers?!?

| sublime89 a răspuns:

De ce sa fie ridicol? Cu ce te deranjeaza pe tine asta? Fiecare e liber sa voteze cum vrea si pe cine vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Teistul nu ar vota 'inteligent' un raspuns "anti-credinta" al unui ateu"... de ce nu? De ce nu si invers? Argumentele valide sunt valide indiferent de cine le zice. Daca esti o persoana religioasa si prezinti dovezi valide pentru existenta zeilor (pardon, creatorilor [ ca se oftica unii pe aici daca folosesti termeni gen "zei". Ei o ard cu "noi avem creatori nu zei"]), mi se pare normal sa primesti voturi pozitive. Tie nu?

Daca tu ca si crestin (spre exemplu) o arzi gen :

X - evolutia ie naspa, big bang-ul ie naspa, abiogeneza ie naspa, multiversul ie naspa deci in concluzie, zeul meu exista.

normal ca o sa primesti voturi negative.

"ineptie ateista"... ce intelegi tu prin "ineptie ateista"? Poti sa dai cateva exemple? Eu tocmai ti-am dat un exemplu de ineptie religioasa.

Religia e eronata si nefolositoare. Va face sa credeti intr-un dumnezeu cu atata putere incat sa elimine intreg raul, dar cartea aia magica a voastra vine si zice ca nu poate face asta, ca bla bla bla. Astea sunt doar un fel de petice. Noul Testament reprezinta doar o rescriere a Vechiului Testament ca sa repare niste "greseli din fabrica". Mai lasati-ma cu credinta voastra si cu toate astea. Cat timp religia e eronata si ilogica nu mai comentati cu citatele voastre din cartea aia mistica, extrase de pe internet, desigur, dar nici voi nu aveti habar ce inseamna. Incercati sa deveniti niste persoane mai open minded. Sa mai treceti pe la scoala, si sa vedeti atunci cat sens are religia si de ce noi suntem atei.