| Daavidd a întrebat:

Am auzit că sunt oameni care se inchina DIAVOLULUI, este oare adevarat? credeti ca exista asa ceva?

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna David!
Intr-adevar exista astfel de oameni un exemplu ar fi masonii care il venereaza pe Satan acest lucru este legat de ocultism, ritualuri de magie, vrajitorie, satanism si ezoterism.
Ei de obicei se inchin la Baphomet (care este o figura enigmatica cu cap de tap aparut in mai multe exemple in istoria ocultismului)acesta este un lucru total ocult.
Cred in asta (chiar daca pare ciudat) asa cum cred si in Dumnezeu,exista atat bine cat si rau, masonii pentru a castiga cat mai multi pretendeti fac fel de fel de lucruri incat sa ne faca pe noi cei obisnuiti sa fim de partea raului.
Oamenii cu un mare intelect ajung de cele mai multe ori sa il adore pe acest idol monstruos, oamenii normali cei fara un rol social important cred in Dumnezeu (mare parte din populatie).

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate, sunt si oameni care au intors spatele Creatorului lor, si se inchina celui rau facant voia lui si fapte rele.

| FucktheSystem a răspuns:

Măcar erau urîte?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asa zisi satanisti-traditionali.

| barbattttt a răspuns:

Da sunt oameni care se inchina lui satan

| Laura a răspuns:

Și, e bună apa caldă?
Da, normal că există, personal am câțiva prieteni sataniști și pot spune că sunt cu mult mai inteligenți, mai buni și mai corecți decât alții.

| KodrutZ a răspuns (pentru Laura):

Mdah, nici macar nu se face diferenta intre curentele sataniste, cel mai popular e al lui LaVey daca nu ma insel, si ala e umanism toata ziua.

| Laura a răspuns (pentru KodrutZ):

Într-adevăr, curentul lui LaVey reprezintă umanism cu mici excepții, cum ar fi existența magiei.
Satanismul modern nici măcar nu e satanism, ci doar ateism cu o denumire mai emfatică.
Mai sus mă referam că am câțiva prieteni sataniști în adevăratul sens al cuvântului, care cred în chestii supranaturale, dar totuși sunt buni și corecți. Vroiam să spun că satanismul nu înseamnă răutate.

| mgtow a răspuns:

Sunt satanisti dar se inchina infernului pentru ca vor ajunge sa aiba parte de chin cand vor muri.

| SaveTheNature a răspuns:

Da de ex cei care iubesc prea mult banii.Banii sunt unealta diavoluluiwinking

| emy a răspuns:

Buna seara, David-1713!:) Da, exista asa ceva. Si sunt satanisti care conduc lumea de veacuri. Uita-e aici:http://despremasonerie.go.ro/. Probabil ca vei fi socat sau nu vei crede, insa daca te uiti in jurul tau, daca te gandesti la tot ceea ce se intampla, vei vedea daca exista sau nu vreo legatura intre ceea ce scrie la adresa pe care ti-am dat-o eu si ceea ce se intampla in realitate. Sper sa-ti fi fost de folos! Te puup:-*

| Catalinnna a răspuns:

Bineinteles, diavolul amageste multe suflete, din pacate

| victorbold a răspuns:

Venerarea lui Satan nu este o parte esenţială în satanism. Nu trebuie să îl venerezi pe Satan pentru a fi un satanist. Ideea din spatele satanismului este să devii cât mai bun şi să faci ceea ce te face fericit şi te binedispune. Atât timp cât urmezi calea satanistă în viaţă, te poţi numi satanist.

Satanismul modern este venerarea propriei persoane. Termenul "satanist" a fost prima dată atribuit în Evul Mediu tuturor oamenilor care aveau o religie diferită de cea catolică. Era un termen folosit pentru descrierea celor care venerau un alt zeu, a celor care venerau pământul, natura, pe ei înşişi sau orice nu era creştin.

Satan a fost creat de celelalte religii pentru a da o definiţie a tot cea ce este "rău". Acest "diavol" a fost creat pentru a reprezenta aşa-zisele păcate ale oamenilor. Conform acestor religii, Satan reprezintă distrugerea.

Pe de altă parte, este un alt ego al lui Satan, numit Dumnezeu. Ca şi Satan, Dumnezeu are multe nume, depinde de religie şi perioadă. Acest Dumnezeu reprezintă tot ceea ce este bun în oameni, toate lucrurile bune pe care le pot face pentru alţii. Acest Dumnezeu ar trebui să reprezinte creaţia.

Pentru un satanist modern, Satan nu este altceva decat o forţă a naturii. Satan nu este considerat o zeitate. Această forţă este considerată partea întunecată a naturii. Această "parte întunecată" nu reprezintă neapărat răul, ci doar o parte neexplorată a naturii. Satanismul nu cere venerarea lui Satan, nu îţi cere nici măcar să crezi într-o zeitate. Depinde de individ să aleagă ce nivel i se potriveşte cel mai bine.

| Tudyss a răspuns:

Exista asemenea specimene si se numesc satanisti, intr-un fel ei neaga tot ce spune crestinismul si sunt impotriva lui

| ionnelu a răspuns:

Nu. Cred ca ti se pare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am auzit de biblia satanistilor anul trecut am vazut un film antichrist parca cu un satanist care vb de satanisti / vezi tu pe lumea asta sunt 2 cat de oamenii baieti destepti care inventeaza tot felul de porcari si prosti care se inchina la porcarile lor cei diavolu un fel de opus la dumnezeu nu e greu sa realizam ca uni cu mintea scurta crede in porcarii de astea practic diavolu apare in multe religi el este vinovat de tot da noi suntem sfinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facand pacate ii facem voia. deci il slujim cu credinta.crezi ca mai are nevoie de inchinare? doar sfanta cruce si bunul Dumnezeu in marea sa mila ne mai poate scapa,ajuta si intelege,caci acest mare dusman al oamenilor diavolul nu lupta fata in fata,cu arme egale.el poarta un razboi marsav, necinstit, cu ispite si pofte ale vietii.cu manie si rautate, egoism si invidie, pentru care noi in rautatea noastra le credem justificate.si ingaduinta de sine ne indeamna sa vedem aceste ispite si fapte rele ca nefiind chiar atat de grave.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nul distruge dumnezeu

| DimmuBorgir666 a răspuns:

Pai,da exista, nu sunt unul dintre ei dar imi place de aceasta trupa.
http://www.youtube.com/watch?v=pqMz06BA07k

| Benji a răspuns:

Exista, am avut niste amici care venerau diavolul, exista si o biblie satanista.

| nicckkoo a răspuns:

Toti oamenii sunt diferiti. Fiecare crede in ce vrea. Deci cu privire la raspunsul tau...probabil fac si acest lucru happy. Funda.batting eyelashes