| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit de multe ori ca Dumnezeu este unul.Cum s-a putut ajunge la o asemenea afirmatie? Credeti ca e adevarat sau fals?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu adevarat:Trinitatea. Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul -Sfant.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca nu exista nici unul mental

| Miauti a răspuns:

Este fals! O luam logic; fiecare om interpreteaza biblia cu crede el mai bine. Asta inseamna ca dumnezeu este interpretat diferit de fiecare om in parte. Asta insemnand ca fiecare dumnezeu e diferit, rezultand ca exista mai multi zei.

| Machenzo a răspuns (pentru Miauti):

Rezulta mai multi zei din interpretari gresite.De-aia sunt atatea religii rupte in cur.De-alde budisti, martorii lui iehova, bapstisti, si lista cu ratati poate continua.Singurele adevarate si logic si oricum am lua-o sunt ortodoxa si catolica se apropie, dar si catolicii au niste chestii gresite.

| Miauti a răspuns (pentru Machenzo):

Asa e si sa calcam porunca a 10 si sa ne inchinam la icoane.

| Silviuloan a răspuns:

Dumnezeu este unul in fiinta, intreit in persoana.