| IvanMihai a întrebat:

Am citit recent:
https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2012726#h=42

Nu, nu sunt martor, dar mi se pare ca are cumva dreptate in ce spune...
Si acum si vine si intrebarea:
Unde s-au Adam si Eva dupa moarte: in rai sau in iad?
Pedeapsa pacatului nu este iadul?

6 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Crestinismul este doar un test de inteligenta.

| Mclaren12 a răspuns:

Are dreptate pe naiba. Adam și Eva au fost furați de la păgâni și transformați în primii evrei în religia ideo-creștină. Nu au nicio legătură cu creștinismul și cu dogmele aferente.

| danay72 a răspuns:

Pedeapsa pacatului e moartea, conform Bibliei. Romani3:23. De asemenea in Biblie iadul se refera la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8 ultima parte. Iar paradisul va fi pe pământ după distrugerea sistemului rau de lucruri. Psalmul37:9-11,29.

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce spun asa zisii "iehovisti" Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet. thinking
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| milan9 a răspuns:

Referitor la intrebare, stim ca dupa Invierea Sa, Mantuitorul ii elibereaza pe Adam si pe Eva, ridicandu-i din locul de suferinta, di Sheol, Infern...

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU. Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, sub multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!
Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! sad
Întrebarea e de ce Dumnezeu nu-l OBLIGĂ pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire?

Pentru că omul este liber, atât de liber să ofere simpatie sau dispreţ lui Dumnezeu încât Fiul lui Dumnezeu se răstigneşte pe cruce continuu pentru această "libertate", pentru păcatele oamenilor...