| 19marian60 a întrebat:

Cine a fost. dupa Adam si Eva, primul muritor care a ajuns in rai?

Răspuns Câştigător
| Kangaroo a răspuns:

thinking Hotul care o rastignit ca si Iisus (numai stiu exact cum il cheama cred ca Barbara am uitat big grin) insa ce mai tin minte e ca Iisus i-a spus,, maine tu vei fii cu mine in rai'' s-ar putea sa ma insel insa eu asa stiu

10 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Abel.

| Danutza27 a răspuns:

Sper sa nu ma insele memoria dar parca Proorocul Ilie a fost ridicat la cer in carne si oase si cu Mintuitorul parca Moise si Ilie stateau de vorba pe muntele... deci se pare ca nu erau morti, asteptind invierea Mintuitorului.O avea Dumnezeu socotelile lui

| Catalinnna a răspuns:

Din cauza pacatului facut de stramosii nostri Adam si Eva, totii oamenii se duceau in iad, chiar si dreptii. A venit apoi Iisus Hristos pentru a ne rascumpara. Dupa ce a murit, pana a inviat, timp de 3 zile, Mantuitorul Nostru, a calcat moartea cu moarte, a coborat in iad si a luat sufletele ce erau chinuite pe nedrept si le-a dus in Imparatia Cerurilor. Daca Iisus Hristos nu ar fi patimit pentru noi, asa s-ar fi intamplat si acum: toata lumea ar fi mers in iad, indiferent de pacatele facute. Sa Ii multumim Domnului pentru toate cate a facut si va mai face pentru noi.

| tsevaoth a răspuns:

Stati un pic,nu faceti confuzie intre Rai ca fiind domeniul spiritulal si Paradisul de pe pamant unde au fost Adam si Eva nu se potriveste, de fapt e vina multor traducatori ai bibliei care au incurcat termenul de Rai,Isus s-a dus in domeniul spiritual,Paradisul in care spera sa traiasca talharul inca nu a fost restabilit pe pamant, daca sar fi dus in domeniul spiritual Isus s-ar fi contrazis cand sustinea ca "nimeni nu a urcat in ceruri in afara de cel care a coborat, Fiul omului"Ioan 2:13.Greseala s-a pus intentionat in fraza"adevarat i-ti spun astazi ca vei fi cu mine in rai"pentru a sprijini o doctrina falsa deoarece Isus nu s-a dus imediat cand a murit in domeniul spiritual ci a mai ramas pe pamant.Isus mereu avea vorba aceasta asa cum e redata in manuscrise cu punctuatia corecta "adevarat i-ti spun astazi; vei fi cu mine in paradis." Asadar raspunsul la intrebarea ta este Nici un muritor.

| Kazimir a răspuns:

Gigi becali. dar s`a plictisit acolo si a revenit pe pamant

| metalheart a răspuns:

Adam si eva nu au fost lasati in rai dupa ce au pacatuit.au fost trimis pe pamant sa vada cat de greu este sa muncesti si sa trudesti, iar dupa ce-au murit au ajuns in iad. primul om care a intrat in rai a fost unul din cei doi talhari de langa Iisus, in momentul rastignirii sale. el a intrat in rai deoarece s-a ppocait si Iisus i-a iertat pacatele. si nu se numea baraba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talharul de pe cruce,fiindca era cel di urmapocait, iar Iisus a spus, cei din urma vor fi cei dintai.dar nu a spus; maine vei fi cu mine in rai; ci adevar graiesc tie; vei fi cu mine in rai.cand? Doamne adu-ti aminte de mine cand vei veni in imparatia ta.deci pana cand Iisus a invins moartea si a sfaramat portile iadului toti erau adormiti.in iad.la inviere au inviat la viata vesnica toti dreptii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la Rastignirea Mantuitorului nu a ajuns nimeni in Rai. Portile Raiului s-au deschis cand Mantuitorul s-a pogorat la iad si i-a luat cu Dansul pe toti ce care Il asteptau sa vina sa-i izbaveasca. Primul in Rai a fost talharul de pe cruce care s-a cait in ultima clipa a vietii sale. Nu e vorba de Barabas, acela este un alt talhar care a fost eliberat in locul lui Hristos. Scriptura nu ne dezvaluie numele talharului mantuit.

| HeathLedgerForever a răspuns:

Buna.Deci treaba sta cam asa:Adam si Eva au fost primele suflete create de Dumnezeu.Ei erau curati pana cand au incalcat cuvantul Domnului si s-au lasat ispititi de cel viclean pe care-l numim Satan.Deci Adam si Eva erau in Rai, iar dupa ce au pacatuit au fost trimisi pe Pamant. Sper ca te-am ajutat!

| crixus a răspuns:

Pai toti profetii din Vechiul Testament nu au ajuns in Rai din cauza pacatului facut de cei doi, Raiul fiind accesibil doar dupa Invierea lui Iisus cand toti oameni care erau in Iad pe nederpt au ajuns in Rai. Asa ca aceasta intrebare nu are un raspuns exact