| Voicila_Georgiana_1998 a întrebat:

Am de facut un eseu pentru religie cu titlul "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Puteti sa ma ajutati cu eseul?
FUNDA!:*

6 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Aici poţi găsi informaţii utele pe acest subiect: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2004409
Spor la trebă!

| xLollo a răspuns:

Gandeste-te la o intamplare(imaginara) in care cineva ti-a facut tie rau si apoi a primit si el inapoi sau ceva asemanator.

| danay72 a răspuns:

Isus a prezentat şi o normă de conduită: „Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii faceţi-le şi voi la fel" (Mat. 7:12). Numai aşa putem demonstra că suntem cu adevărat discipoli ai lui Isus Cristos.
După ce a spus că trebuie să-i tratăm pe ceilalţi aşa cum am dori să ne trateze ei, Isus a adăugat: „Fiindcă aceasta înseamnă Legea şi Profeţii". Când ne purtăm cu alţii aşa cum ne-a învăţat Isus, noi acţionăm în spiritul ‘Legii’, în spiritul primelor cinci cărţi ale Bibliei, de la Geneza la Deuteronomul. Aceste cărţi dezvăluie scopul lui Dumnezeu de a aduce în existenţă o sămânţă care să pună capăt răului (Gen. 3:15). În ele găsim, de asemenea, Legea dată de Dumnezeu poporului Israel prin Moise în 1513 î.e.n. Printre altele, Legea spunea clar că israeliţii trebuiau să fie drepţi şi nepărtinitori şi că trebuiau să le facă bine celor năpăstuiţi şi locuitorilor străini (Lev. 19:9, 10, 15,  34).
Prin cuvântul „Profeţii", Isus s-a referit la cărţile profetice ale Scripturilor ebraice. Ele conţin şi profeţii mesianice pe care le-a împlinit chiar el. Aceste scrieri mai arată că Dumnezeu îşi binecuvântează slujitorii care fac ce este drept şi îşi tratează cum se cuvine semenii. Să observăm ce sfat le dădea israeliţilor profeţia lui Isaia: „Iată ce a spus Iehova: «Urmaţi justiţia şi faceţi ce este drept. . . Fericit este omul muritor care face lucrul acesta şi fiul omului care îl ţine cu tărie,. . . păzindu-şi mâna ca să nu facă vreo răutate»" (Is. 56:1, 2). Da, Dumnezeu le cere slujitorilor lui să continue să le facă bine celorlalţi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca l-ai facut la ce sa te mai ajutam?

| ManStrong a răspuns (pentru danay72):

Darde ce nu citesti macar 4 versete?
Te temi ca i ti va cere Dumnezeu sa raspecti Sabatul?
Pai pe versetul 6, 7 se sprijina Pilda lui Isus cind zice; Mai am si alte lri care nu sint in satulul acesta.
Acum daca vor fi o turma si un pastor nu crezi ca ar trebui sa fie aceesi hrana pentru toti?
Asa este scris, de ce te feresti de adevar?

| Voicila_Georgiana_1998 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Am zis ca am de facut nu ca l-am facut!