| anonim_4396 a întrebat:

Am decis sa postez aceasta intrebare la rubrica asta,pentru ca daca o puneam la Religie, nu cred ca primeam un raspuns satifacator.Deci,eu nu cred in religie.Mi se pare o tampenie,un fel de basm sa zic asa,cu multe ritualuri fara rost,cum a fost si asta de azi cu apa,,sfintita",la care am fost obligat sa merg,ca de, am parinti credinciosi.Si din cauza asta,eu sunt privit cam,,ciudat", ma fac pagan ai mei si mai nu stiu cum.Eu am citit mult pe tema asta,sunt pasionat de stiinta,si eu am ajuns la concluzia ca toate religiile sunt egal cu zero,numai carti de mitologie,care daca le iei sa le analizezi logic, iti dai seama de naivitatea cu care au fost scrise.Si ce ma framante pe mine,e atunci cand vad un popa de ala batran,care pare asa multumit cu viata lui traita in religia lui Hristos,incat ma gandesc ca poate ratez eu ceva,sau numai eu si cate persoane or mai fi, care si-au dat seama de adevar.Deci,mai gandeste cineva ca mine?
Dar nu raspundeti cu citate din Biblie(vedeti,am scris cu,,B" mare,sa nu imi pun in cap credinciosii),ca sunt satul,si daca totusi credeti asa de tare, sa-mi ziceti de ce.Multumesc

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Eu sunt de parere ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea. Nu judec pe nimeni si ma astept sa nu fiu judecata. Nu sunt genul care sa mearga la biserica prea des, nu ma spovedesc/impartasesc. Insa cred in Dumnezeu in felul meu.

35 răspunsuri:
| Xtal a răspuns (pentru SageKid):

Nu era vorba de argumente pro religie, vad ca esti pus pe cearta dar m-am suaturat de toata stupizenia asta afirmi niste chestiuni cu mare usurinta, chestiuni care la randul lor nu sunt dovedte 100% in locul tau as mai studia si dupa m'as da mare.

| SageKid a răspuns (pentru Xtal):

Da, afirm.Pentru ca uite, niste lucruri ciudate in religia crestina:
1.Multi i se adreseaza lui Dumnezeu cu,, TU'',,, Tu Doamne fa-i cutare'' etc.Pai eu nu-mi permit sa-i vorbesc cu,, tu'' tatalui meu, si ei asa i se adreseaza divinitatii? Mi se pare lipsa de respect
2.Religia crestina afirma ca Dumnezeu are rival, diavolul.Pai te intreb asa,Dumnezeu reprezinta perfectiunea,puterea absoluta, crezi ca ar avea rival? Si daca totusi are, de ce nu-l distruge de acum, de ce lasa lumea asta a mearga in directia in care merge? In Biblie zice ca o sa-l distruga pe diavol in momentul in care v-a venii Apocalipsa, de ce nu acum? De ce lasa atata suferinta sa se produca? Daca e asa iubitor....de ce nu a intervenit in primele razboaie mondiale? Zeci de milioane de oameni erau salvati! Daca eu as fi un tata, si as avea copii, nu i-as lasa sa se omoare intre ei(aluzie la crestinism, cum ca noi am fi copii lui)
4. Iisus Hristos:religia spune ca a luat nastere din fecioara Maria si Duhul Sfant.Nu se poate ca un spirit se lase insarcinata o femeie.Ba chiar ea ramane tot virgina dupa nastere...NO COMMENT
5.In vechiul testament in toate locurile in care gasim scris cuvantul,,Dumnezeu'', de fapt in textele originale era un zeu salbatic, crud, iubitor de sange, Yahve.Sa atribui acele insusiri lui Dumnezeu, este iarasi blasfemie, nu crezi?
6. Daca Dumnezeu voia o religie, crea una universala de la inceput, si gata.Dar nu a facut, pentru ca azi exista foarte multe religii
7.Deci religie universala nu avem, deci rezulta ca noi trebuie sa ne folosim de darurile lasate de Divinitate si sa creem lucruri bune in lumea asta, sa gandim, respectam, sa fim OAMENI.Cati functionari,parlamentari, se duc la biserica, au cruci peste toti, si fura intr-o veselie? Toate practicile astea sunt facute de ochii lumii, caci la aplicarea principiilor crestine...cam slabut.
Te rog sa citesti, si sa-mi raspunzi la fiecare intrebare, dar ce gandesti tu.Nu ce te-au invatat parintii tai, popa, sau mai stiu eu cine.Numai bine

| Chester1 a răspuns:

Fa ce vrei..crede in ce si in cine vrei, sau nu crede. Parerea altora sa fie 0 pentru tine. Daca stai sa te modelezi dupa lume nu vei ajunge nicaieri..decat o alta persoana controlata.

| pcsick a răspuns (pentru SageKid):

Ia zi domneee...cum se face ca nu gasesti atat de multe raspunsuri la intrebarile tale stiintifice? haa? raspunde la asta.

| SageKid a răspuns (pentru pcsick):

Tocmai,nu gasesc raspunsuri.Mi le oferi tu?