| anonim_4396 a întrebat:

Am decis sa postez aceasta intrebare la rubrica asta,pentru ca daca o puneam la Religie, nu cred ca primeam un raspuns satifacator.Deci,eu nu cred in religie.Mi se pare o tampenie,un fel de basm sa zic asa,cu multe ritualuri fara rost,cum a fost si asta de azi cu apa,,sfintita",la care am fost obligat sa merg,ca de, am parinti credinciosi.Si din cauza asta,eu sunt privit cam,,ciudat", ma fac pagan ai mei si mai nu stiu cum.Eu am citit mult pe tema asta,sunt pasionat de stiinta,si eu am ajuns la concluzia ca toate religiile sunt egal cu zero,numai carti de mitologie,care daca le iei sa le analizezi logic, iti dai seama de naivitatea cu care au fost scrise.Si ce ma framante pe mine,e atunci cand vad un popa de ala batran,care pare asa multumit cu viata lui traita in religia lui Hristos,incat ma gandesc ca poate ratez eu ceva,sau numai eu si cate persoane or mai fi, care si-au dat seama de adevar.Deci,mai gandeste cineva ca mine?
Dar nu raspundeti cu citate din Biblie(vedeti,am scris cu,,B" mare,sa nu imi pun in cap credinciosii),ca sunt satul,si daca totusi credeti asa de tare, sa-mi ziceti de ce.Multumesc

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Eu sunt de parere ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea. Nu judec pe nimeni si ma astept sa nu fiu judecata. Nu sunt genul care sa mearga la biserica prea des, nu ma spovedesc/impartasesc. Insa cred in Dumnezeu in felul meu.

35 răspunsuri:
| Radu921 a răspuns:

Eu merg la biserica doar la nunti si la botezuri (si nu sunt mandru de asa ceva, poate ar trebui sa ma duc mai des dar in principiu nu suport aglomeratiile si imbulzelile). De asemeni consider/CRED ca exista o ratiune superioara, traiesc cu sentimentul ca spiritul nostru nu si-a inceput existenta si nu si-o termina cu faza PAMANT. Aici e doar sala de examen unde spiritul nostru este evaluat si nici nu ni se cere prea mult, doar sa nu facem RAU si din cand in cand sa facem BINE. Ca sa iei nota de trecere nu trebuie sa ajungi doctor, inginer, etc..., ci doar sa nu "calci pe cadavre" in drumul tau si sa incerci sa-i ajuti pe cei de langa tine daca sa-i iubesti e deja prea mult. (Ca si formatie sunt inginer si aplic cuceririle stiintei si tehnicii in fiecare zi dar asta nu ma impiedica sa-l constientizez pe Dumnezeu)

| RAY a răspuns:

Da ratezi sa cotizezi la vila lui popa si masina lui in rest ce sa ai, doar amagiri, iluzi privind un ajutor imaginar divin, viata de apoi, adica gandeste ca in viata ta nu o sa vezi nici zeii, ingeri,draci, iad, rai, nu o sa le percepi never o sa traiesti cu o iluzie atata tot, o amagire

eu sunt ateu, si sunt convins ca nu exista dumnezeii, din nimic nu putea aparea zeii care apoi sa creeze uuniversul, stiinta are explicati logice bazae pe dovezi nu basme sumeriene, egiptene, grecesti, citeste vechiul testament https://sites.google.com/......-in-biblie

| Solsagan a răspuns:

Şi dacă te consideră ciudat, care-i problema? Părerea lor nu contează, nu e alegerea lor, ei nu suportă nicio consecinţă de pe urma orientării tale d.p.d.v religios.

| TraficantuDePorumb a răspuns:

La varsta de 12 ani a decedat mama, iar in urma c-un an a decedat si fratele ( in varsta de 20 ani ). Eu avand 15 ani... tu crezi ca mai cred in Dumnezeu dupa cate mi s-au intamplat? Sincer... ma pis pe el in fata oricui, fara frica. Ce poate sa mi se mai intample in viata asta de cac*t?

| Zenit313 a răspuns:

Dumnezeu daca exista..nu are nevoie de religie si ne slava noastra, doar un psihopat poate cere asa ceva.

| anonimname a răspuns:

Nu e obligatoriu sa mergi la biserica ca sa fi un om impacat. dar daca crezi in Dumnezeu si zici macar o rugaciune pe zi o sa te simti minunat. acum eu nu te oblig sa cerzi in dumnezeu ca na fiecare cu principiile lui. adevarul ca nu rea cred toate citatele din biblie deoarece unele sunt aproape incredibile le cred numai pe alea despre hristos si despre apostoli a si desigur cele despre sf. imaprati Constantin si Elena care cat de cat par mai realiste. la biserica te duci doar sa te spovedesti parerea mea. drept sa spun daca nu ar fi atata ingramadeala si babe as merge si eu mai des. ok sper sa-ti fi fost de ajutor

| anonimname a răspuns (pentru RAY):

Esti ateist nu ma mira. voi nu credeti in Dumnezeu. adica acum nu vreau sa schimb parerile la nimeni... adevarul ca nu exista zei iar pe pamant cu siguranta nu exista rai iad ingeri si, din aia cu cornite. dar un Dumnezeu eu cred ca exista daca legi religia cu stinta iese o explicatiie care e cea mai logica ok. acum cum am zis mai jos nu caut motive de cearta si nici sa schimb parerea cuiva

| HueyFreeman a răspuns:

Zici ca nu-ti plac citatele din Biblie, bun.
,, Toate religiile sunt intemeiate pe teama celor multi si pe istetimea catorva.'' Stendhal
"Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost." -Voltaire

Doare sa te gandesti. Doare cand analizezi cele mai mici lucruri si vezi de unde provin de fapt, de aceea multi aleg sa traiasca intr-o iluzie, in lumea lor roz plina de curcubee si unicori...pardon, ponei.
Toate ritualurile sunt fara rost, se fac doar pentru ca "asa se face" sau din traditie (cam aceeasi chestie), ele au o semnificatie dar nu fac nimic.

,, Religia este considerata de oamenii obisnuiti ca fiind adevarata, de catre intelepti ca fiind falsa si de conducatori ca fiind utila.'' Seneca cel Tanar

| RAY a răspuns (pentru anonimname):

Eu sunt deschis spre orice idee,tio respect, in primul rand nu cred in nici un zeu de ce? pentru ca nu cred ca vreun zeu a aparut din nimic si a creat universul,de asta nu cred sincer,imi place mai mult logica,ratiunea,stiinta,in ultima vreme observ un fenomen numit deismul din ce in ce mai multi accepta idea unui creator care a creat acel big bang si atat, e adevarat ca suntem programati sa credem in divinitate, nu e nici o cearta, ma bucura dialogurile cu pers deschise la minte sincer indiferent de convingeri, dar am o singura conditie sa dovedeasca cea ce afirma prin dovezii stiintifice, nu am credinta pentru nici o idee, nu am convingeri, sunt o minte liber cugetatoare

| RAY a răspuns:

Amice vrajeala cu iadul pentru mine nu poate avea efect din moment ce sunt convins ca e imposibil sa existe viata de dupa

| RAY a răspuns (pentru TraficantuDePorumb):

Condoleante, din pacate putini pot simnti durerea prin care ai trecut de fapt doar tu stii cum a fost

| Nickname1890 a răspuns:

Se vede ca nu ai mai mult de 16-17 ani. Mai bine te duci frumos la scoala pui mana pe carte si nu mai faci aici pe expertu in "stiinta" ca habar nu ai cu ce se mananca.

Nu stiu de ce toata lumea pune stiinta in opozitie cu religia. Parerea mea este ca stiinta si religia pot sa mearga mana in mana.

| M25M a răspuns:

Crezi in ceea ce vrei tu sa crezi atat timp cat esti impacat cu tine insuti, atat timp cat este fericit, crezi in ce doresti atat timp cand nu se rasfrange negativ asupra altora prin practica.

| dracu14 a răspuns:

Eu consider religia ca fiind ceva pentru oameni slabi care prefera sa se injoseasca in fata unei zeitati imaginare si s-o pupe-n p...a ca sa le mearga bine.

| SageKid a răspuns (pentru Nickname1890):

Stiinta desfiinteaza religia...de aia sunt in opozitie

| milan9 a răspuns (pentru Zenit313):

Dumnezeu nu este un Dumnezeu indiferent şi ignorant, aşa cum pe place multor oameni să creadă. Este un Dumnezeu personal, Care S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El. Este un Dumnezeu discret, Care, rămânând Sursa vieţii a fericirii şi a veşniciei noastre, poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat. Discreţia şi delicateţea Lui, de a nu copleşi libertatea omului rămâne singurul Său "defect"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu tine basme

| Xtal a răspuns:

Si tu esti unul dintre copiii aia care stau o zi pe internet si de dimineata se trezesc ateisti convinsi cu toate argumentele contra religie scrise pe dosul palmei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai la religie ai pus intrebarea, ai dat funda la cel mai comod si magulitor raspuns, te felicit ramai in necredinta ta, tu nu crezi in minuni si ratezi foarte multe nu destule!

| Duucu a răspuns:

Serios... nu crezi in religie? -.- Exista oameni care nu cred in religie? Eu unul cred, este un fel de "stil de viata" al unui om, urmand o zeitate.

| Nickname1890 a răspuns (pentru SageKid):

De unde si pana unde stiinta desfiinteaza religia? Da-mi niste argumente

| casablanca40 a răspuns:

Da, mai exista persoane care gandesc ca tine.

| SageKid a răspuns (pentru Xtal):

Da tu argumente pro religie

| SageKid a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

1.Ce ratez?
2.Am dat funda, nu pentru ca e cel mai magulitor raspuns, dar eu nu-l gasesc pe Dumnezeu in nici-o religie.

| SageKid a răspuns (pentru Nickname1890):

Religia crestina crede ca oamenii au fost facuti din lut peste care s-a,, suflat'' viata.E un exemplu

| Nickname1890 a răspuns (pentru SageKid):

Se vede ca n-ai mai mult de 16 ani, daca asta ai inteles tu din religia crestina

| SageKid a răspuns (pentru Nickname1890):

Nu asa scrie ma in Biblie,ce o dati la intors..., si crede-ma ca am inteles multe din religia crestina, are invataturi bune, dar nu sunt de acord cu ritualurile ei, unele fapte descrise in Biblie sunt inexplicabile din punct de vedere stiintific

| Nickname1890 a răspuns (pentru SageKid):

Nu tot ce scrie in bible trebuie luat mot-a-mot "MA". Daca acolo scrie ca Dumnezeu a facut omul din lut nu trebuie sa o iei ca atare, sau daca scrie ca lumea a fost creata in 7 zile la fel nu trebuie sa o iei ca atare. Biblia contine multe metafore, nu o poti lua asa mot-a-mot

| Qzert a răspuns (pentru TraficantuDePorumb):

Nu sunt vreun intelept dar ce faci tu nu e bine mai ales cum vorbesti. Sa sti ca toate cele rele se intampla cu un motiv, mereu PACATUL. In Decalog a 2-a porunca este "Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert" inseamna sa nu-L insulti. Poate ca si mama ta si fratele tau Dumnezeu sa-i ierte faceau la fel ca tine. Moartea "precoce" si ma refer mai ales prin suferinta se "spala" pacatele. Daca ai gandi pozitiv ai sti ca ei sunt intr-un loc mult mai bun acum si ei ar fi mandri de tine daca te-ai indrepta si ai face ce e corect. Sper ca te-am convins intr-un fel. Dovezi ale existentei lui Dumnezeu sunt multe eu chiar am trecut prin una. nu stau la povesti insa tu ai timpul necesar si puterea sa continui sa lupti cu fruntea sus sa te rogi pentru ei si pentru tine. Mult succes si condoleante!

| Qzert a răspuns (pentru RAY):

Pai bine zici ca nu putea Dumnezeu sa apara din nimic. Dar omul cum a aparut din nimic? Este ilogic ca tot acest mecanism uman sa se fi creat spontan. cineva a ghidat totul. Gandeste-te dincolo de univers de ce exista universul putea totul sa nu fie si o dam in filosofie..stiinta a evoluat foarte mult e adevarat dar daca nu exista nimic nu exista nici stiinta. Teoria big-bang poate fi adevarat poate nu. Omul nu a prea calatorit prin cosmos nu stiu recordul ..Marte presupun. Cum poate omul sa deduca big-bangul? Si eu pot spune teoria mea. Vreau sa cauti pe internet persoane care au fost in moarte clinica si au descris "Lumea de apoi" NU se cunosc dar spun lucruri care se leaga intre ele. In cuvintele unui taran am ramas eu cu gura cascata. Era ateu nu citise Biblia niciodata dar a descris la fel ca acolo. Crede-ma omului acela ii se acordase o a doua-a sansa. Nu spun sa te pocaiesti dar nici sa nu crezi. Sa zicem ca Dumnezeu nu exista, tu te-ai rugat o viata intreaga, ai pierdut ceva? NU, nu te-ai rugat niciodata si Dumnezeu exista aici este o problema. Stiinta si religia nu s-au inteles niciodata dar daca le-am pune pe amandoua una langa alta crede-ma omenirea ar evolua foarte mult. Daca ai ceva sa ma intrebi, orice imi poti da mesaj si voi discuta cu cea mai mare placere. Mult succes si sanatate!