| mentholinks a întrebat:

Am gasit 3 minciuni clare ale lui Isus in Biblie. 1. Cere-ti si vi se va da. Este evident ca majoritatea celor ce cer primesc cucu. 2. Cei ce vor crede vor vorbi in limbi straine, vor proroci si vor face mari minuni. Cei ce cred sunt capabili doar de a se apleca sa pupe moastele. 3. Sunt unii din voi care nu vor muri pana va veni fiul omului in puterea sa. Toti oamenii de pe vremea lui au putrezit. Ce alte minciuni evidente mai sunt in Biblie?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cauti pricina textului Biblic, TOT ce susti tu este o MINCIUNA dar sa o luam pe rand:
1) Cand se refera la acest pasaj se refera la COPII Sai, nu la toti Defaimatorii si Sperjuri. Asa ca Tu nu esti pe lista celor cu acces la daruri.
2) NU scrie NICAIERI ca sa ceri " Vorbirea in Limbi", arata textul unde scrie asa ceva mai minciunica dar repet, Tu nu esti pe lista.
3) Sunt intr-adevar unii care n-au murit, DACA ai fi citit Biblia ai fi aflat ca la Invierea Sa, Hristos a luat cu Sine pe toti cei ce au inviat la crucificarea SA.
Matei 27, 52. mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care muriserã, au înviat.
53. Ei au iesit din morminte, dupã învierea lui, au intrat în sfânta cetate si s-au arãtat multora.

| mentholinks explică (pentru danut):

Gresit. El spune ca orisicine cere, capata, nu doar copiii sai. Tu esti dovada vie ca Isus este mincinos. Crezi cu putere in el dar nu vorbesti in limbi, nu prorocesti si nu poti face nicio minune.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Opa, esti ghicitor de sti atatea lucruri despre mine. Uite daca tu stii ce inseamna a vorbi in limbi si cum "se mananca" asa ceva (trebuie sa explici biblic cum si ce) eu iti arat cum este cu profetiile.

| mentholinks explică (pentru danut):

E simplu. In Biblie scrie ca un grup de oameni a crezut, s-a coborat Duhul Sfant peste ei si au inceput sa vorbeasca limbi straine astfel incat toti strainii care erau de fata intelegeau in limbile lor ce vorbeau ceilalti. Asta e adevarata vorbire in limbi nu bazaconiile pe care le scot azi pocaitii pe gura de zici ca a dat dracu in ei si nu Sf. Duh.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Toti trebuie sa se pocaiasca si catolici si ortodocsi si penticostalii care spun si ei cate ceva dar nimeni nu intelege, Trebuie sa intelegem ca Vorbirea in limbi a fost un lucru NECESAR la momentul respectiv deoarece ucenicii au plecat in toata lumea (cunoscuta) si nu stiau decat ebraica si aramaica. Darul vorbirii in limbi se da NUMAI cand este nevoie iar cei care asculta INTELEG ce spun cei cu darul respectiv.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

1. Cu cateva versete dupa pasajul la care te referi tu, Isus spune astfel:"Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru, care este în ceruri, va da lucruri bune celor ce I le cer!" (Matei 7:11)
In plus, Isus a spus sa cautam mai intai Imparatia lui Dumnezeu, apoi vom primi celelalte lucruri. Daca citesti doar un pasaj nu iti dai seama despre ce a vrut Isus sa spuna.

2. Este adevarat. Fiecare credincios are diferite daruri de la Duhul Sfant, cand vrea si cum vrea Duhul Sfant.

3. Matei 16:28 Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în Împărăţia Sa.
Versetul se refera probabil la schimbarea la fata, amintita fix in versetul urmator (Matei 17:1).

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Bai băiatule, tu chiar nu ai ce face? Te intreb si eu de curiozitate in viata ta n.ai ce face decât să iei numele Domnului in deșert..Inseamna ca viata ta e trista.si mai trist de atat este ca nici macar tu nu înțelegi ce.ai scris acolo.Nici n.o sa înțelegi vreodata fiind prea încuiat dar te lămuresc eu, ca tu sa ceri si pe urma dati se dea ar trebui sa duci o viata fara păcate, sa respecți cele 10 porunci care nu neapărat ca sunt din Biblie dar acele porunci sunt date pentru ordinea pământului care oamenii in ziua de azi nu mai tin cont nici de nimic de.aia exista atatea răutăți, minciuni, crime.cum sa-i ceri Mântuitorului ceva cand tu nici macar nu.l înțelegi si nici nu o vei face.Să pupi moaștele..asta n.am facut.o si cred ca nu este nevoie de asa ceva.ci doar de rugăciuni si iubire.E clar ca vorbesti in 'dodii' de unde ai dedus ca nu vom muri? Ba normal ca vom muri dar cand vom învia la Venirea sa ne vom "naște" din nou."Ca sa.L vezi pe Dumnezeu trebuie sa te naști din nou"vorbele lui Iisus..SAH MAT ATEILORwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi se vede la cate argumente ai si tu ai dat in boala dragul meu de.atata logică

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Elide):

Ca sa.L vezi pe mohamed, brahma trebuie sa te naști din nou" SAH MAT crestinilor

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu esti deist?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De acord

| mentholinks explică (pentru Elide):

In Biblie scrie oricine cere primeste, nu zice nimic de nicio conditie.

| Elide a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Muica? Cata prostie poate sa va chinuie fratele meu

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Dezvoltă,dragă Ray!

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă ti.ai agăța prostia in cui ar cădea tot peretele bro