| morningstar a întrebat:

Am inteles ca in anumite religii, se crede ca Isus a fost rastignit pe un stalp, si nu pe o cruce ( ex. martorii lui Iehova). Pe ce anume se bazeaza credinciosii care sustin ideea aceasta? Funda pentru cea mai buna explicatie.

Răspuns Câştigător
| KTAleen a răspuns:

In perioada interbelica (1936) Martorii lui Iehova au inceput sa invete ca Iisus a fost rastignit pe un stalp, deoarece cuvantul στaυρός poate insemna si stalp/tarus dar si cruce. Pana in acest moment invatau doar ca nu trebuie cinstita crucea, deoarece e un simbol pagan al fertilitatii si un idol. Ei sustin ca imparatul Constantin cel mare a introdus cultul crucii, insa exista dovezi arheologice care certifica 100% ca Iisus a fost rastignit pe cruce si ca acest simbol -crucea- a fost folosit de comunitatile crestine inca din primul secol.

In cele ce urmeaza o sa detaliez diferentele dintre tipurile de executie prin rastignire practicate in imperiul roman, in perioada primului secol crestin si o sa dau marturii istorice dinainte de secolul 4, secol in care imparatul Constantin a interzis crucificarile.
Executia prin rastignire era folosita cu mai bine 500 de ani inaintea nasterii lui Iisus de Romani, Seleucizi, Cartagineni si a fost interzisa in 337 de imparatul Constantin.

Tipuri:
-Infelix lignum - direct pe trunchiul unui copac
-Crux simplex – o barna verticala
-Variatii intre stipes(portiunea verticala) si patibulum(portiunea orizontala): in forma de Y, in forma de T, in forma de X sau cea clasica †

67 răspunsuri:
| KTAleen a răspuns:

Marturii istorice cu privire la forma clasica †, uzitata de toti crestinii si folosirea ei:
a. Cea mai veche marturie arheologica a unei στaυρός(gr. cruce) de forma †, folosita de crestini dateaza din jurul anilor 60 - 70, dHr, cand a fost intemeiata comunitatea crestina in Puteoli (Puzzoli). S-a descoperit pe peretele unei case din orasul roman Herculaneum, distrus in 79 de un vulcan… (Despre predica lui Pavel/Paul in aceasta zona citim in Fapte 28: 13-14)
b. Cca sec 2, Dealul Palatin (Roma), Grafittiul lui Alexamenos, prin care, autorul denigreaza crestinii, aratand un Iisus cu cap de magar, rastignit pe o cruce. Crestinii erau jigniti, spunandu-li-se onolatrii.
c. Istoricul Minucius Felix in argumentele anti-crestine din,, Octavius", scrisa la finele secolului 2, vorbeste despre folosirea semnului crucii de catre crestini.
d. Enciclopedia iudaica certifica faptul ca, inca din secolul 2 crestinii cinsteau semnul crucii si isi faceau semnul crucii.
e. Clement din Alexandria numeste crucea,, semnul Domnului" τὸ κυριaκὸν σημεῖον.
f. Alti autori din primele veacuri ce vorbesc despre viata crestinilor si folosirea simbolului crucii : Iustin martirul, Tertulian, Cyprian, Lactantiu.
g. Intr-o catacomba din primul secol crestin din apropierea Muntelui Maslinilor a fost descoperita o piatra cu semnul crucii sapat in ea.
- Imaginile le puteti vedea pe: http://ora-de-religie.blogspot.ro/......stalp.html

| KTAleen a răspuns:

Marturii lingvistice:

-Limba greaca elenistica (κοινή - comuna) a fost folosita circa 6 secole :sec 3 iHr – sec 3 dHr.

-Cuvantul στaυρός il gasim in operele scriitorilor din jurul primului sec crestin: Diodorus Siculus(sec 1 iHr), Iustin Martirul (sec 2 dHr) desemnand si o alta forma decat cea de stalp/tarus si anume †.

-Irineu de Lyon (sec2) chiar descrie crucea - forma folosita de intreaga crestinatate pana in ziua de azi, cu laturile sale verticale si orizontale.
Cinstirea crucii de fapt este cinstirea lui Iisus si a jertfei sale mantuitoare, pentru ca nu o poti separa de Mantuitorul cel rastignit pe ea.

| morningstar explică (pentru KTAleen):

Multumesc pentru raspuns. Imi place primul tau raspuns pentru ca inteleg acum explicatia pentru intrebarea mea, mai ales daca este chiar adevarat ceea ce sustii. Cat despre faptul ca cinstiti crucea pentru ca asa faceau si alti crestini din alte timpuri, mi se pare o copiere fara folos. Noi trebuie sa facem ce ne-a spus Domnul Isus sa facem, nu sa copiem un simbol inventat de altii oricat de credinciosi ar fi fost ei ( pana la urma erau tot oameni si puteau gresi in alegerile lor). Daca vi se pare ca cinstind crucea Domnului, Il cinstiti pe El, de ce nu cinstiti la fel de mult otetul pentru ca asta I S-a dat sa bea pe cruce? Sincer, alegerea unor religii de a o cinsti prin rugaciuni pe mama Domnului sau crucea pe care El a fost rastignit, toate acestea mi se par pretexte pentru a nu cinsti pe Cine trebuie cu adevarat.

| morningstar explică:

Singurul care merita cinstea este Domnul Isus, nicio alta persoana, niciun alt fapt.
Nu ma convinge argumentul tau ca ai gasit pe Internet niste idei. Sunt multi preoti care spun multe pe net si nu este litera de lege ce spune un preot. Tot ceea ce conteaza este ce a spus Domnul Isus sa facem si trebuie sa ascultam de mai-marii nostri atata timp cat ne predica Evanghelia, si nimic altceva.
Eu nu acuz pe nimeni, dar tot nu sunt de-acord cu faptul ca voi va rugati sfintilor, Maicii Domnului si tot asa. Faptul ca va rugati si va inchinati inaintea lor inseamna pur si simplu ca aduceti slava altor persoane in afara Domnului Isus, Si aceste persoane sunt niste oameni simpli, muritori si pacatosi. Si cinstirea asta pe care o faceti voi este un pacat in mod clar, scrie in Biblie ca este pacat! Atunci cum sustii ca nu aveti alti dumnezei in afara Dumnezeului nostru? Daca icoanele sunt doar niste simboluri pentru voi, de ce le mai acordati atata importanta pupandu-le si rugandu-va inaintea lor cand Dumnezeu asteapta sa venim in fata Lui in mod direct si El ni se va descoperi nu prin inchipuirea fizica a unor oameni? Sunt multe de spus si le-am discutat de nenumarate ori pe siteul asta referitor la icoane si la idolatria ortodocsilor. Sunt multe versete care imi sustin opinia. Sper doar sa le descoperi si tu si sa te convingi singur(a).

| KTAleen a răspuns (pentru morningstar):

Nu ai citit cu atentie raspunsul meu si ai bagat placa specifica si acuzele nefondate sectare. Imi pare rau ca m-am deranjat sa-ti raspund.
Teologia nu am invatat-o pe internet, precum multi dintre urechistii de pe TPU care invata dupa ureche 3 ciucele si brusc sunt normativi in domeniul biblic si exegeti eruditi.
M-am referit doar ca se pot verifica marturiile istorice, arheologice si lingvistice care atesta ca Iisus a fost rastignit pe cruce si nu pe stalp, se pot verifica pe internet.
Aici ma opresc cu raspunsurile pentru ca deja divagam de la subiect si habotnicia bazata pe mediocritate nu e un interlocutor placut si nici concluziile constructive.

| morningstar explică (pentru KTAleen):

Sunt bine fondate argumentele mele. Daca iti spun asta si precizez ca ma bazez pe versete biblice si nu dupa povesti nemuritoare si tu imi spui ca nu este o baza buna, imi dau seama importanta Bibliei pentru tine. Numai bine!

| ZacheuN a răspuns:

Aici nu-i vorba de religii, ci de adevăr.
Dacă credem înYașua Mesia și în puterea Lui, atunci trebuie să recunoastem adevărul curat.

El ne-a învățat să ne rugăm în Duh și Adevar, astfel:
1. Rugându-ne Tatălui, în Numele Fiului
2. Ioan 4:2 … Închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr; fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl.
Fiul nu ne învață să ne rugăm Lui, ci Tatălui.

Deci, o rugăciune după modelul de mai jos, nu este corectă pentru un lider!
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale Sfantului Parintelui nostru Arsenie, miluieste-ne pe noi pacatosii.

Când a căzut imperiul Bizantin sub puterea turcilor, asemenea rugăciuni făcute tuturor sfinților, nu au fost ascultate!

Căutați cuvântul „cruce" în faptele apostolilor. Nu-l veți găsi!
In schimb găsim în trei versete cuvântul „lemn" în loc de „cruce".

Fap 5:30 Dumnezeul părinţilor noştri a înviat pe Isus, pe care voi (ortodocșii, catolicii) L-aţi omorît, atîrnîndu -L pe lemn.

Fap 10:39 Noi sîntem martori a tot ce a făcut El în ţara Iudeilor şi în Ierusalim. Ei (ortodocșii, catolicii) L-au omorît, atîrnîndu -L pe lemn.

Fap 13:29 Şi, dupăce au împlinit tot ce este scris despre El, (Iosif din Arimatea și evreii mesianici apostolici) L-au dat jos depe lemn, şi L-au pus într’un mormînt.

BOR a înlocuit cuvântul „lemn" numai din ultimul verset, cu „cruce", dar catolicii nu au îndrăznit acest lucru.
BOR 13:29 Iar când au săvârşit toate cele scrise despre El, coborându-L de pe cruce, L-au pus în mormânt.

Asta este dovada că Yașua Mesia nu i-a învățat pe apostoli să folosească cuvântul „cruce" și nici închinarea la icoane, idoli sau sfinți.
Este o încălcare flagrantă a primelor două porunci.

Noi nu putem veni cu cereri la Tatăl nostru, ca niște INFRACTORI!

Satana va profita de aceste păcate ale noastre, ca să ne fure biruința asupra Fiarei globaliste, despre care este scris:

Apoc 13:4 … „Cine se poate asemăna cu fiara, şi cine se poate lupta cu ea?

Isa 8:20 La lege şi la mărturie! Căci dacă nu vor vorbi aşa, nu vor mai răsări zorile pentru poporul acesta.