| Bariel a întrebat:

Am o curiozitate. Sa spunem ca un copil se naste si apoi moare din anumite cauze medicale, el ajunge in rai sub forma de bebelus? Fara cunostinta existentei lui? Neputand sa evolueze?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un fanatic religios ti-ar spune că acest copil e mântuit prin părinți, intrând astfel în conflict cu versetul care spune: "Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată,..."
Altfel spus, ce fapta incriminatorie poate avea un copil care se naște înainte de vreme?

Un cugetător religios ti-ar spune că acesta revine din nou pe pământ în neamul lui de oameni, astfel ca, poate fi judecat cum trebuie pentru viata care si-a trait-o pe pământ.

Tu alegi în funcție de cum îți funcționează neuronii.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ba nu. El evoluează acolo pe lumea cealaltă. Dar nu în rai, în rai totul este perfect, minunat, acolo nu mai evoluează nimeni. că nu are de ce să o facă.
Așa că, ferește-te să ajungi în iad, dar în rai e mai groaznic de plictisitor.

| Algo098 a răspuns:

Raiul nu exista. E doar o fantezie din povestile primitive, absurde si fara logica, deci nu ajunge nimeni in nici un fel de rai. Ai murit, s-a terminat tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toți oamenii fără păcat ajung în Împărăția lui Dumnezeu. Păcatul este voluntar, nu există păcat involuntar. Copiii ajung toți în Cer pentru că sunt cei mai puri oameni.
Cum ajung? Nu știu, probabil ca Adam.

| Whateverrr a răspuns:

Da, toti copiii ajung in cer