| SaveTheNature a întrebat:

Am o idee! Imaginati-va ca viata voastra, este o reusita! Aveti bani,, sau multi bani sau suficienti bani, sa nu va faceti griji ca nu-i aveti.Si aveti un serviciu care va place la nebunie, un serviuciu in care ajungeti no1. Ca aveti tot ce va doriti, ati calatorit peste tot, ati vizitat, ati adunat, v-ati distrat bani, casa, prieteni, masina, si orice altceva va doriti! jobul perfect, sotia perfecta, caine.Tot.Acum aveti de toate. Ce bine e nu? Ce va mai dorit?(ok aveti si asta) altceva)?(si pe asta o aveti)
Mama ce bine e nu? Sunteti pe culmele fericirii! Aveti de toate, sunteti iubit, aveti prieteni.Nimic nu poate fi mai bine. Aveti toata puterea in maini, sunteti pe cont propriu, va descurcati, sunteti o adevarata persoana sigura pe sine.
Te trezesti intr-o dimineata inconjurat de toate acestea, plin de viata si de inca o zi plina de idei, si aventuri.Mergeti insa la doctor pentru un control de rutina, Si doctorul va da o veste:
Sunteti bolnav de cancer, si e foarte grav!sad,
banii nu va pot salva, prietenii nu va pot salva, masina nu va poate salva, familia nu va poate salva. In disperarea aceea, inca necrezand ce vi se intampla, incercati sa oferiti o suma mare de bani doctorilor pentru a va salva, dar ei iti vor spune simplu, sec
Ne pare rau nu se mai poate face nimic!
Acum va sunati familia, vor veni, vor afla vestea si vor incepe sa planga dar nu vor putea face nici ei nimic, Totul este intunecat acum, si nu va ganditi decat la ce urmeaza.veti muri.Acum totul, e negru, totul e intunecat. V-ati distrat, ati trait, ati adunat, ati fost primul, Si ce? Ce mai conteaza acum? Cu ce va ajuta?, cu nimic, vei ajunge pamant, vei putrezi! Familia va suferi dupa tine, apoi te va uita.Sotia te va plange 1 an, si isi va gasi pe altcineva.copii vor avea un nou tata.Parintii tai sunt preocupati cu ceilalti copii.
Acum de pe patul de moarte te gandesti, am adunat de toate, m-am distrat, am avut tot ce mi-am dorit, am fost primul, am fost ce am vrutdar acum sunt un nimeni, voi muri, si nu ma voi intoarce la viata.
Acum imagineaza-ti ca esti ATEU, Totul este sec, rece, mort(niciodata nu te-ai gandit ca vei muri, te gandeai ca tie nu ti se va intampla, pentru cabatranetea e departe, si viata trebuie traita, chiar si in pacate. Dar cancerul, off

Sau imagineazati ca esti un slujitor al lui Dumnezeu, nu ai facut chiar tot ce ti-ai dorit pe pamant(te-ai si distrat, ai avut si familie ai calatorit), dar te-ai rugat, l-ai iubit pe pamant, ai facut fapte bune, ai ajutat, si te-ai pregatit pentru viata vesnica. Te asteapta un nou inceput, unul frumos, in pace, iubire, lumina, caldura.Raiul te asteapta.Si vei fi fericit pentru ce vei vedea fata lui Dumnezeu. Te astepta cu caldura la El, sa iti arate o lume pe care nu ai vazut-o nu ai gasit-o si nu ai simtito niciodata pe pamant. Ceva inexplicabil de frumos, ceva inimaginabil de bine.
Raiul.

33 răspunsuri:
| tamtamtam a răspuns:

Acum imagineaza-ti ca esti ATEU,Totul este sec,rece,mort(niciodata nu te-ai gandit ca vei muri,te gandeai ca tie nu ti se va intampla,pentru cabatranetea e departe,si viata trebuie traita,chiar si in pacate.Dar cancerul,off
Te inseli,ne dam seama ca putem muri oricand,oricat de bine sau de rau am trai.
Faza e ca eu, personal, as muri implinit in cazu ala.Am avut de toate, doctorii nu ma pot ajuta da macar stiu ca am trait bine cat am trait.Multi nu s-au putut bucura de atat.Probabil as trai bine pana m-ar prinde rau boala (si atunci m-as sinucide deci nu as suferi )
Si daca esti crestin ce? Cand mori mori. Ai apus numai rasari, asta e, game over.Sau crezi ca o sa apara un zeu dupa doar pentru ca asa vrei tu? Tu crezi ca noi suntem atei pentru ca vrem? Tu poti sa crezi in Mos Craciun daca vrei? Slab ''argument'' (sau orice ai vrut tu sa fie )

| KodrutZ a răspuns (pentru SaveTheNature):

Majoritatea celor ce mor o fac din cauza de boli cardiovasculare. Cancerul e undeva in pozitia a treia, se pare, iar accidentele sint undeva mai jos. Vezi aici - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_causes_of_death_by_rate. Moartea e inevitabila, sint ateu, sint constient de asta, am planuri de viitor, dar macar daca mor miine, stiu ca ce am facut pina acum ramine bun facut, nu am pierdut timpul aiurea rugindu-ma unui dumnezo' ipotetic. Chiar am trecut aproape de moarte de vreo citeva ori si, in afara de transpiratia rece ce urmeaza la citeva minute dupa astfel de situatii, nu m-a trecut nici un gind legat de rai. Oh, si realitatea mea e mult mai vie si calda decit a majoritatii crestinoizilor!

| SaveTheNature explică (pentru KodrutZ):

Nu te cred.