| SaveTheNature a întrebat:

Am o idee! Imaginati-va ca viata voastra, este o reusita! Aveti bani,, sau multi bani sau suficienti bani, sa nu va faceti griji ca nu-i aveti.Si aveti un serviciu care va place la nebunie, un serviuciu in care ajungeti no1. Ca aveti tot ce va doriti, ati calatorit peste tot, ati vizitat, ati adunat, v-ati distrat bani, casa, prieteni, masina, si orice altceva va doriti! jobul perfect, sotia perfecta, caine.Tot.Acum aveti de toate. Ce bine e nu? Ce va mai dorit?(ok aveti si asta) altceva)?(si pe asta o aveti)
Mama ce bine e nu? Sunteti pe culmele fericirii! Aveti de toate, sunteti iubit, aveti prieteni.Nimic nu poate fi mai bine. Aveti toata puterea in maini, sunteti pe cont propriu, va descurcati, sunteti o adevarata persoana sigura pe sine.
Te trezesti intr-o dimineata inconjurat de toate acestea, plin de viata si de inca o zi plina de idei, si aventuri.Mergeti insa la doctor pentru un control de rutina, Si doctorul va da o veste:
Sunteti bolnav de cancer, si e foarte grav!sad,
banii nu va pot salva, prietenii nu va pot salva, masina nu va poate salva, familia nu va poate salva. In disperarea aceea, inca necrezand ce vi se intampla, incercati sa oferiti o suma mare de bani doctorilor pentru a va salva, dar ei iti vor spune simplu, sec
Ne pare rau nu se mai poate face nimic!
Acum va sunati familia, vor veni, vor afla vestea si vor incepe sa planga dar nu vor putea face nici ei nimic, Totul este intunecat acum, si nu va ganditi decat la ce urmeaza.veti muri.Acum totul, e negru, totul e intunecat. V-ati distrat, ati trait, ati adunat, ati fost primul, Si ce? Ce mai conteaza acum? Cu ce va ajuta?, cu nimic, vei ajunge pamant, vei putrezi! Familia va suferi dupa tine, apoi te va uita.Sotia te va plange 1 an, si isi va gasi pe altcineva.copii vor avea un nou tata.Parintii tai sunt preocupati cu ceilalti copii.
Acum de pe patul de moarte te gandesti, am adunat de toate, m-am distrat, am avut tot ce mi-am dorit, am fost primul, am fost ce am vrutdar acum sunt un nimeni, voi muri, si nu ma voi intoarce la viata.
Acum imagineaza-ti ca esti ATEU, Totul este sec, rece, mort(niciodata nu te-ai gandit ca vei muri, te gandeai ca tie nu ti se va intampla, pentru cabatranetea e departe, si viata trebuie traita, chiar si in pacate. Dar cancerul, off

Sau imagineazati ca esti un slujitor al lui Dumnezeu, nu ai facut chiar tot ce ti-ai dorit pe pamant(te-ai si distrat, ai avut si familie ai calatorit), dar te-ai rugat, l-ai iubit pe pamant, ai facut fapte bune, ai ajutat, si te-ai pregatit pentru viata vesnica. Te asteapta un nou inceput, unul frumos, in pace, iubire, lumina, caldura.Raiul te asteapta.Si vei fi fericit pentru ce vei vedea fata lui Dumnezeu. Te astepta cu caldura la El, sa iti arate o lume pe care nu ai vazut-o nu ai gasit-o si nu ai simtito niciodata pe pamant. Ceva inexplicabil de frumos, ceva inimaginabil de bine.
Raiul.

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare zi din viata mea este un pas catre vesnicie. Imi place sa traiesc frumos sa ascult de Cuvantul lui Dumnezeu, sa fac fapte bune, sa traiesc cu scop. Privesc toate lucrurile din perspectiva eterna a vietii, privind la rasplatirile ceresti. Imi iubesc sotul, familia, semenii, ma bucur de pace si armonie in relatiile mele. Si mai important decat toate este ca stiu unde imi voi petrece vesnicia.

| Wehrmacht a răspuns:

Frate,ce ai tras? Crezi ca daca ai toti banii din lume nu te poti vindeca? Tu chiar crezi ca nici persoanle importante nu pot scapa de cancer? Sa se imbolnaveasca un presedintele unei tari puternice sau altul de cancer sa vezi ce se face bine.

| freakazoid a răspuns (pentru Wehrmacht):

Uhm, nu prea, daca elibereaza metastaze poti sa fi cine-oi vrea sanse foarte mici sa supravietuiesti.

| angel74dm a răspuns (pentru Wehrmacht):

Exact cum s-a vindecat de cancer Steve Jobs, care a murit la 56 de ani cu 8, 3 MILIARDE de dolari în cont... Cancerul rar iartă pe cineva...

| SaveTheNature explică (pentru Wehrmacht):

Steve Jobsera era miliardar A murit de cancer nu l-au putut salva nici toti banii lui(si doctorii u te pot salva de multe boli din pacate).De cancer de plamani nu te salveaza nimeni, nici de cel pancreatic, si sunt multe.Nici de SIDA, si chiar daca te vor tine in viata cativa ani, viata va fi un calvar.Si nici daca mori intr-un acident de masina provocat de cineva care iti va veni din contrasens nu te va salva nimeni, odata ce esti mort.

| mgtow a răspuns:

Pe mine nu ma intereseaza sa fiu numarul 1 sau sa ma dau mare ca am asta, aia, etc. Eu vreau sa am parte de meseria care imi place, stiu ca voi ajunge sa fiu acolo sunt om bun, ajut la nevoie daca e (dar nu financiar) imi iubesc parintii si ii ajut cand va fi cazul si mai mult nu imi doresc de la viata, nevasta? Pentru ce daca stiu ca isi face de cap cand eu sunt zile intregi conducand un TIR, mai bine singur chiar daca ma voi simti putin trist conteaza cel mai mult ca imi fac datoria si ca voi fi om bun.

| KodrutZ a răspuns:

Ce ai fumat? Tre' sa ne dai si noua!

| SaveTheNature explică (pentru KodrutZ):

In dimineata asta am fumat putina realitate. Si in ameteala asta am realizat, cati oameni mor de cancer, cati mor in accidente.Si am mai realizat ca putini dintre ei se asteptau sa li se intample lor.Mai ales celor invincibili, care se dau cu parasuta cand afla cea trebuie sa moara. Vrei sa fumezi si tu niste realitate?

| Damasc a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si eu care aveam impresia ca etnobotanicele te distrug, dar se pare ca aceasta realitate de care vorbesti te distruge si mai tare.

| SaveTheNature explică (pentru Damasc):

Dupa ce vei creste mare si iti vei da seama de anumite lucruri, vei realiza atunci ca nu eu, dar ca Batranii au dreptate.Mult succes in viata iti doresc!

| KodrutZ a răspuns (pentru SaveTheNature):

Majoritatea celor ce mor o fac din cauza de boli cardiovasculare. Cancerul e undeva in pozitia a treia, se pare, iar accidentele sint undeva mai jos. Vezi aici - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_causes_of_death_by_rate. Moartea e inevitabila, sint ateu, sint constient de asta, am planuri de viitor, dar macar daca mor miine, stiu ca ce am facut pina acum ramine bun facut, nu am pierdut timpul aiurea rugindu-ma unui dumnezo' ipotetic. Chiar am trecut aproape de moarte de vreo citeva ori si, in afara de transpiratia rece ce urmeaza la citeva minute dupa astfel de situatii, nu m-a trecut nici un gind legat de rai. Oh, si realitatea mea e mult mai vie si calda decit a majoritatii crestinoizilor!

| SaveTheNature explică (pentru KodrutZ):

Nu te cred.

| SaveTheNature explică:

Ma asteptam si la raspunsuri din astea.Dar macar trezesc si eu la realitate cati pot si eu

| SaveTheNature explică:

10.000 mii de romani mor anual de cancer de plamani
-astazi 4 romani sunt diagnosticati cu cancer
-in fiecare zi 1500 de oameni mor de cancer in lume

| UnleashedPsycho a răspuns:

Ştii ce nu înţelegeţi voi creştinii? Că se poate trăi şi fără speranţa de a ajunge în Rai.Voi numai la asta vă gândiţi, să ajungeţi în Rai, să faceţi bine ca să nu vă fiarbă Satana în cazanul cu smoală.Voi nu vă bucuraţi de viaţă de frică, vă e frică să nu ajungeţi în Iad şi aberaţi când cineva vă spune că nu crede în d-zeu dar trăieşte bine, se bucură de viaţă şi face fapte bune.
Şi să spunem că o să sufăr de cancer? So what?! Mor şi gata. Măcar ştiu că am trăit cum trebuie nu cu frică şi regrete.Am observat că numai în cazul unui creştin ai spus că se termină bine.Nu fi tu aşa de sigur.
Ce, dacă eşti ateu nu se poţi muri liniştit? Nu înţeleg de unde trageţi voi aşa concluzii. Tata e ateu de 30 de ani, bunicului meu nu i'a păsat niciodată de religie, şi totuşi trăiesc mai bine ca bunica sau mama, care toată ziua se roagă şi îi cer ajutor lui d-zeu.Nu i'am auzit niciodată pe ei plângându'se.De unde atâta dramatizare şi extremism idiot nu ştiu.
Sayonara!

| SaveTheNature explică (pentru UnleashedPsycho):

Si credinciosii traiesc viata,au familii au,serviciu,calatoresc,sunt fani de trupe,si tot ce vrei tu.Dar ceea ce conteaza este sa iti para rau de pacate,sa iti para rau atunci cand faci rau,si sa nu doresti raul aproapelui tau indiferent de motiv.
Nu exista nici un cazal cu smoala si ce iti mai imaginezi. Iadul este tocmai ce a inceput sa se intample pe pamant,razboaie,ura,mandrie,fala,dispret,neincredere,falsitate. Raiul este lipsa acestora,este pacea eterne.
Vezi ca ai vorbit in van? ce smoala? citeste Noul Testament si vei afla ce inseamna
Sa urasti banii,si materialul
Si sa iti iubesti dusmanii, si sa ierti.
Cand te ropgi nu te rogi sa ai bani si "sa traiesti bine"-nu ai inteles nimic din ce am scris.
Te rogi ca Dumnezeu sa aiba grija de tine, sa nu cazi in groapa pacatului.sa te autodistrugi, si sa te pierzi, ca un copil fara tata.Sa ajungi langa el.langa pacea eterna.Ai inteles Ce vrea Dumnezeu de la noi? Sa iubim, sa nu uaram! Atata vrea!

| UnleashedPsycho a răspuns (pentru SaveTheNature):

De ce îmi bagi cuvinte în gură? Când m'ai auzit tu pe mine că am spus să te rogi ca să trăieşti bine şi să ai bani? Eu am impresia că tu nu ai înţeles ce am scris.Sau nu vrei?
Când am spus de smoală m-am referit la ce se spune cel mai des despre Iad.Am citit Noul Testament şi am vorbit şi cu profa de Religie despre asta, ştiu despre ce e vorba, am spus de smoală numai ca să pot reprezenta într'un fel locul de care vă e frică vouă să ajungeţi, că nimeni nu ştie ce reprezintă Iadul şi nici măcar dacă există sigur.
De unde ştii tu ce vrea d-zeu de la tine? laughing
Ai vorbit cu el cumva? Ţi s-a arătat prin somn? Nu mai aberaţi măi.Sunteţi penibili.
Sayonara!

| SaveTheNature explică (pentru UnleashedPsycho):

Daca ai citit Noul Testament, Multi il descopera pe Dumnezeu cand nu se asteapta.Fii pregatit.

| UnleashedPsycho a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, o să'l aştept.
Sayonara!

| tamtamtam a răspuns:

Acum imagineaza-ti ca esti ATEU,Totul este sec,rece,mort(niciodata nu te-ai gandit ca vei muri,te gandeai ca tie nu ti se va intampla,pentru cabatranetea e departe,si viata trebuie traita,chiar si in pacate.Dar cancerul,off
Te inseli,ne dam seama ca putem muri oricand,oricat de bine sau de rau am trai.
Faza e ca eu, personal, as muri implinit in cazu ala.Am avut de toate, doctorii nu ma pot ajuta da macar stiu ca am trait bine cat am trait.Multi nu s-au putut bucura de atat.Probabil as trai bine pana m-ar prinde rau boala (si atunci m-as sinucide deci nu as suferi )
Si daca esti crestin ce? Cand mori mori. Ai apus numai rasari, asta e, game over.Sau crezi ca o sa apara un zeu dupa doar pentru ca asa vrei tu? Tu crezi ca noi suntem atei pentru ca vrem? Tu poti sa crezi in Mos Craciun daca vrei? Slab ''argument'' (sau orice ai vrut tu sa fie )

Răspuns utilizator avertizat
| DidiR19 a răspuns:

Multa draptate ai in ceea ce ai scris. In ziua de azi oamenii pun pe primul loc banii, distractia, masinile, aventurile si ei cred ca au totul si sunt cei mai fericiti. Ei uita de Dumnezeu cand se vad cu atatia bani, cu masina de lux cu vila cu etc. Se cred ca au cea mai frumoasa viata, se cred "invincibili" dar... nu se gandesc ca intr-o zi pot avea o nefericire. ei totusi incearca si atunci sa rezolve totul cu bani, dar nu se mai poate. Poti avea toti banii din lume, sanatatea nu o poti cumpara cu bani! Degeaba ai bani si tot ce vrei daca nu esti sanatos si nu-l iubesti pe Dumnezeu. Poate unora l-i se pare ridicol si pun pe primul loc averea, dar tot ei isi vor da seama ca aceasta avere e de fapt o incercare a diavolului de a te face sa uiti de Dumnezeu, de iubire. si sa pui accent pe distractie, si mandrie si lauda! Din pacate putini isi dau seama de acest lucru, care e cel mai important!

| freakazoid a răspuns:

Deci daca esti ateu si faci fapte bune pentru asa crezi tu ca e mai bine nu ajungi in rai? (presupunand ca el exista)

| SaveTheNature explică (pentru freakazoid):

Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
Să nu iei în deşert Numele Domnului Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.
Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.
Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău.
Să nu ucizi.
Să nu preacurveşti.
Să nu furi.
Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.
Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.
Si nu uita iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti.
In rest distreaza-te, traiesteti viata.Nimeni nu te opreste, Dumnezeu te vrea fericit!

| freakazoid a răspuns:

Si? Omul e facut sa moara, important nu e cum mori, ci ce faci pana ajungi acolo.

| freakazoid a răspuns:

Prea iti ghidezi viata dupa o singura carte. Respect credintele oamenilor, dar nu luate mot-a-mot din Biblie, Coran, si ce mai e.

| SaveTheNature explică (pentru freakazoid):

Nu mot a mot.Dar e greu sa nu ucizi sa nu furi,sa nu minti, si sa nu preacurvesti cu toate femeile care iti ies in cale? si sa iti iubesti aproapele? ce e atat de geru? Crezi ca Dumnezeu ne pune sa ne taram ca reptilele pentru el? Desigur pentru unii sunt greu de respectat si acestea.Tu fii bun, si Dumnezeu te va rasplati.

| freakazoid a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca tu crezi ca omul a fost creat din pamant si ca Terra are pana in 10.000 de ani e mot-a-mot.

| SaveTheNature explică (pentru freakazoid):

Biblia e interpretabila, anii se numara diferit. Dtarea cu carbon s-a dovedit a fi eronata.
Nu trebuie sa complici lucrurile cu catvea fragmente interpretate nu stiu cumj
Fii bun. iubeste-ti aproapele.Si caieste-te de pacatele tale.si Dumnezeu iti va deschide ochii, si vei afla si ce vrea el de la tine.

| FlorinDiablo a răspuns:

Mi-am imaginat cele spuse de tine mai sus si daca as afla ca sunt bolnav de cancer as face totul la extrem cum ar fi as sarii cu parasuta as face bangi jumping si asa as mai avea putin de trait sa fac totul la extrem as chefui mereu ca si asa mor deci ce rost mai are

| SaveTheNature explică (pentru FlorinDiablo):

Da da, eu inca nu am vazut de bolnavi de cancer in ultimul stadiu sa inceapa sa faca salturi cu parasuta, Sau in fine or fi bolnavi grav ce sar cu parasuta.cine stie.

| SaveTheNature explică (pentru FlorinDiablo):

In textul de mai sus spusesem de faptul ca deja ai facut de toate,ai sarit si cu parasuta, te-ai distrat, Si tu imi spui ca esti bolnav de cancer si mai sari odata cu monotona parasuta? Ce ai inteles tu?