| Swetlly122 a întrebat:

Am o Întrebare! De ce se tine post? Eu știu că Dumnezeu se uită la inima omului nu în stomacul omului. Degeaba mănânci de post daca ești plin de păcat de exemplu înjuri in timpul postului, fumezi etc.Ce rost mai are?

32 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Postul se tine mai intai cu sufletul si apoi cu trupul.Pentru a ne opri pornirile omenesti, e un test de rezistenta practic.Dar degeaba daca nu e insotit de fapte bune.

| Ofataoarecare9 a răspuns:

Așa este tradiția din bâtrâni! Nu ai cum să o mai schimbi! Fiecare cum crede!

| Plato a răspuns:

E mai mult decat despre mancare.
Este despre a renunta la placerile pamantesti pentru a te darui spiritualitatii.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că Isus Hristos a ținut post negru 40 de zile înainte de a fi marele profet! De acolo, a pornit ideea de a posti! De asemenea, postul, înseamnă o curățare interioară a organismului, după perioada de iarnă, când se știe se mănâncă mai gras, mai mult!
Iar, faptul că se ține doar post culinar, asta depinde de fiecare în parte!
Dar, Isus a spus că nu contează ce bagi pe gură, ci ce scoți pe gură, ca vorbe. Dar, era o pildă, prin care atrage atenția că postul este post, doar atunci când se respectă cu sfințenie! Altfel, nu este post, ci doar o cură de detoxifiere, de slăbire și atât!

| Ionut58282856 a răspuns:

Esti prost. Conform dex injurat poate fi si cuvantul Masa si ce consideri tu dupa starle tale sau societatea stricat a ca e rau cand nu exista cuvinte rele iar asta Inseamna ca nu sti ce Inseamna fiecare cuvant. Alea nu sunt pacate, vezi in istorie. Dumnezeu nu exista pentru ca e decat o carte iar daca cred mai multi ca povestea aia e reala asta nu Inseamna ca e reala ci e o lipsa de intelligenta, e prostie. Pot sa scriu si eu o carte despre cum sa nasti dupa 4 saptamani de sarcina dar biologic nu se poate. E avortat. Nu mai fi cretin. Baga ce vrei si vezi vitaminele din fiecare mancare. Dupa ce morì e negru tot. Poate sufletu se duce ca o energie din cauza ca oamenii de stiinta au descoperit Ceva dar faza e ca nu exista rau sau bun decat c'era ce crezi tu sau altii ca e Asa Desi daca nu ai o explicate de ce crezi Asa e o parere tampita. Poti manca sanatosi decat sa rabzi ca un prostwinking Acum cineva ar zice 'è rau' pai nu exista rau sau bun. E o spalare pe creier ca o infectie

| gabicoo a răspuns:

Corect!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Ionut58282856):

Pentru tine toți sunt proști, numai tu ești o lumină, nu-i așa? laughing))))

| FreddieM a răspuns:

Tin postul foarte serios atat dietetic (detoxifierea corpului) cat si spiritual chiar daca sunt ateu. Probabil te intrebi cum de-l tin si spiritual ateu fiind. Nimic nu ma impiedica sa demonstrez imaginea unui bun crestin independent de convingerile mele. Adoptarea unei conduite exemplare si eliberarea de ganduri negative iti purifica sufletul si constiinta dar pentru a dobandi o astfel de stare nu ai nevoie de postul impus de dogme. Mie mi-e usor pentru ca l-am tranformat in mod de viata de multi ani pentru ca am simtit beneficiile pe propria-mi piele.Sanatate si o constiinta curata.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

Si sa crezi fara cercetare e cunoaste e cunoaste, nu? Eu am explicat de ce daca esti atat de cretin in at tot ce poti face Este sa vorbesti despre persoane farà a zice anumite idei e clar de nivelul tau de inteligenta si analizare.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

Majoritatea sunteti prosti si crea ce va face cu adevarat prost e ca nu va simtiti prosti

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Ionut58282856):

Nu, tu ești un prost, care vine și trântește niște truisme și se poartă de parcă a descoperit sensul vieții. laughing Ești un copilaș foarte frustrat. Poți să ai opinii diferite și fără să crizezi, dar o să înveți asta când o să te mai maturizezi. Hoțul strigă hoțul, ești un exemplu clasic de tăntălici care se crede mai sus decât e.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai nu mai fiti atunci... La ce idei si chestii am spus eu pe TPU intr-o saptamana nu ai spus tu intr-o viata, nici nu sti ce Inseamna prost iar cand ai zis '' esti beat? '' nici nu ai inteles ce am zis si nu la modul ca nu esti de acord, este peste nivelul tau de a intelege si nu vreau acum sa dau in alta zona, pur si simplu e clar ca esti prost si ca nu esti capabil sa gandesti logic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Ionut58282856):

Cunoști definiția cuvântului truism? laughing Am înțeles tot ce ai zis, stai liniștit, ție abia acum au început să ți se pună rotițele în mișcare și ai impresia că ai niște idei geniale. Liniștește-te. Poți să te eliberezi de frustrări și în moduri mai productive.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

Si do Ada ca e prost a intrebat '' Iti trebuie carte multa sa devii politist''. Penibil. Daca crezi ca e pentru tine vezi si cauti si vezi singur ce parere ai si nu intreb i pe TPU, asta e o intrebarea de la cineva care nu vrea cu adevarat. E evident ca nu poti retinue toata constitutia dar prosti... Invatatul nu inseamna limitare.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ti.am zis ca vorbesti de at din c'era ce crezi despre altii si viata nu are sens, traitul pentru ceva face totul fain. O sa caut cuvantul dar e evident ca vorbesti doar din crea ce crezi despre altii si de-asta esti prost. Ai spus.''poti sa ai pareri di ferite farà sa te crizezi' '' propozitia asta e clar o prosti e si nu sti ce e aia logica. Si apropo, mai zis de mi de ori, tu nici nu esti in stare sa argumentezi '' hotul striga hotul''argumenteaza. Da o idee si nu mai vorbi ca un prost doar despre ce crezi sau auzi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Ionut58282856):

1. Nu ești în stare să scrii o singură propoziție coerentă și corectă dpdv gramatical.
2. Folosești cuvinte pe care nu le înțelegi.
3. Vorbesc ce vreau, nici măcar n-ai purtat o discuție cu mine laughing.

Hoțul strigă hoțul ți-am argumentat înainte laughing îi acuzi pe toți de ceea ce ești tu: un prost.
Pun pariu că ești analfabet funcțional la cum îmi comentezi.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

In primul rand rand ai incercat sa iesi in evident a cu '' Te. Ai intalnim cu un om bolnav mintal'' ok. Inainte sa zici Asa Ceva trebuie sa stii ce reprezinta mai exact iar daca nu esti sau nu ai fost nu intelegi ideea si o intelegi gresit. Un phihopat nu è violent neaparat iar acum incerci faza cu cuvantul necunoscut care o sa il caut iar viata nu are nici un rost, iar ai avut o idee cretina. Am cautat c'è Inseamna truism si ai incercat sa pari mai intelectual cu un sinonim iar daca Ceva e evident de ce tu vorbesti doar din c'è crezi? De ce nu e evident ca nu exista cu adevarat bolnavi mintali? De ce nu esti in stare sa zici vorbesti despre idei? De ce toate astea nu iar cand am zis Ceva care nu ai putut intelege ai intrebat daca sunt beat? De ce continui in prosti a ta? De ce nu Iti dai seama ca esti prost? De ce cel care a pus intrebarea e atat de prost in at nu vede ca e prost? De ce?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Ionut58282856):

N-am incercat să ies în evidență, sunt anonimă, dar dacă ATÂTA poți rolling on the floor. N-am zis că un psihopat e neapărat violent, asta ai înțeles tu, pentru că ești un om care nu înțelege ce citește și interpretează totul cum îi convine lui pentru că în creierul lui bolnăvior are impresia că asta îi dă dreptate, iar aici mă opresc, pentru că ești prea prost + analfabet funcțional și chiar n-am ce să-ți mai cer.
Truism e un sinonim, ok laughing))))))).
Ești beat, culcă-te

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ai zis Ceva de genul ca cred ca e normal sa omori oameni pe o postare despre phihopat i si pe subiectul asta. Tu ce dracu cauti pe TPU?

| Ionut58282856 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ai zis Ceva de genul ca cred ca e normal sa omori oameni pe o postare despre phihopat i si pe subiectul asta. Tu ce dracu cauti pe TPU? Prin sinonim am vrut sa zic faptul ca nu conteaza cum o zici ci ideea iar tu ai zis '' nici nu sti ce Inseamna truism'' la ce raspuns vrei sa te astepti dupa Asa cretinitate I logica?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Ionut58282856):

Pentru că tu ai zis asta. Eu zic să-ți recitești comentariile, deși nu cred că ești capabil să-ți înțelegi nici măcar propriile texte laughing.
Trebuie să caut ceva anume pe TPU? rolling on the floor

| IoanWild a răspuns:

Salut! Daca respecti regulile de baza si de convietuire in societate cred ca este destul. Acel post ar trebui sa insemne purificarea si dovedirea cum ca poti face un sacrificiu fata de creator. Clar postul in sine si adevarat consta in faptul de a nu consuma nici un fel de aliment. Ar fi multe de spus insa tu stii ce-i mai bine pentru tine! Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, asa au hotărât niște popi odată și prostimea s-a conformat

| RAY a răspuns:

Nici unde in biblie nu scrie sa te abti de la mancare e o totala prostie, multi fac dieta astfel crezand ca devin sfinti, o totala ipocrizie crestina, iisus a stat in post pentru a fi ispitit culmea de catre satana culmea satana nu face nimic fara voia lui dumnezeu = iisus, adica iisus a spus da ma poti ispiti culmea e ca iisus stia si ce il va intreba si ce va raspunde el, iisus nu avea liberul arbitru pentru ca el deja a predestinat totul sau dumnezeu care e tot iisus = o adevarata comedie, da stai ca iisus te arunca in iad daca nu crezi in el iar dumnezeu asta e impartit in 3 religi diferite cool, revenind la post nu are nici un rost, nici macar i bibli nu scrie sa ti vreun paste decat cel evreu, acum daca intrebi crestini ce inseamna pastele = pauza habar nu au

| Mircea08 a răspuns:

Postul se tinea de catre oameni ca o pedeapsa pentru greselile lor in momentul in care se rugau pentru iertare. Ei se imbracau in saci si cenusa sau pamant. Dumnezeu insa le-a facut observatie ca nu asa trebuie si le-a spus cum :
"Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îşi smereşte sufletul său? Să-şi plece capul ca o trestie, să se culce pe sac şi în cenuşă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
Nu ştiţi voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeţi lanţurile nedreptăţii, dezlegaţi legăturile jugului, daţi drumul celor asupriţi şi sfărâmaţi jugul lor.
Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteşte în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l şi nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
Atunci lumina ta va răsări ca zorile şi tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
Atunci vei striga şi Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, ameninţarea cu mâna şi cuvântul de cârtire,
Dacă dai pâinea ta celui flămând şi tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric şi bezna ta va fi ca miezul zilei."
(Isaia – 58/5-10)

| Rd79 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Tu nu stii nici sa folosesti un motor de cautare pe net sa gasesti librarii cu care sa poti afisa imagini intr-un program C, crezi ca inveti C++ cand de fapt nu prea, dar esti marele intelectual care stie el sigur ca nu exista Dumnezeu si toti aia care crede in Dumnezeu e prosti. Bravo...

| Thecurious a răspuns:

Tii post pentru a-i dovedi lui Dumnezeu ca poti renunta la ceea ce iti place pentru iubirea ce i-o porti.
Postul e recomandat de catre toti nutritionistii, fiind o perioada de detoxifiere a organismului.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Rd79):

Da.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Rd79):

Se invata aia...inteligenta inseamna logica. Biblia spune "a crede fara a cerceta e cea mai buna cale pentru un om" in conditia asta cum sa spui ca biblia e inteligenta? A crede e o prostie. E doar o carte fara nimic real in ea. E o lucrare de tip basm. Serios acum omule. Esti idiot si tu daca ii ti partea. Si nu am zis ca-s intelectual desi daca tu ai spus inseamna ca sunt [stiu ca ai fost ironic, poate] eu am intrebat de faza cu animatii in c++ cum se activeaza si comenzile de clic=mers (sa zicem) etc. Ca nu gasesc. Daca tu ai gasit da-mi si mie. Multumesc. Ca eu nu gasesc. Sunt la inceput omule...serios acum. Sa fi inteligent inseamna logic, ceea ce sunt.

| Rd79 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Umm, nu, inteligenta nu inseamna logica.

>"a crede fara a cerceta e cea mai buna cale pentru un om"

Unde exact zice asta?

>A crede e o prostie.

Oh, ma bucur ca asa a decretat Maria Ta.

>E doar o carte fara nimic real in ea.

The sexual intercourse (ca TPU cenzureaza cuvantul ala cu F)?

>E o lucrare de tip basm.

Oh.

>Esti idiot si tu daca ii ti partea.

Nu ii tin partea, dar ma bucur ca tu esti autoritatea universala care decide cine e idiot si cine nu.

>eu am intrebat de faza cu animatii in c++ cum se activeaza si comenzile de clic=mers (sa zicem) etc.

Cum dracu sa activezi animatii in C++? C++ nu e un script intr-o aplicatie, e un limbaj de programare. Ti-am raspuns pe celalt thread al tau cum se implementeaza elemente grafice in C.

>Sa fi inteligent inseamna logic, ceea ce sunt.

Nu, nu asta inseamna, si nu, nu esti.