| mentholinks a întrebat:

Daca e pacat sa fumezi atunci e pacat si sa mananci mancaruri nesanatoase nu? De exemplu la Mc Donalds.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde scrie asa ceva in biblie? credinta o prezinti prin fapte nu prin diete

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai cap sinuciderea e pacat atat in viziunea ebraica, cat si in cea crestini, si cum fumatul e forma lenta de sinucidere prin silogism teologi au ajuns la convingerea ca e pacat.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Pai cap?

| lpavel a răspuns:

Cine te-a mintit ca e pacat sa fumezi? Daca ai platit pentru asta spune sa-ti dea banii inapoi! big grin

| DeyCj a răspuns:

...Dacă,... e păcat să fumezi.
Nu este păcat.Ti-o spun că și eu îs fumător de 20 de ani și nu s-o băgat nici dracu'-n mine și nici nu m-o trăznit dumnezo' că fumez laughing), și nici n-o so' facă în veci.
Chestia aia din biblie se referă mai degrabă la stima de sine și respectul fața de propriul corp,; Ș și fizic se întâmplă că dacă tu nu ai grijă de tine atunci te îmbolnăvești nu? La asta se referă ceea ce e apare în acea carte.
Eu cred că e păcat ce scoți pe gură nu ce bagi în ea.De vorba asta îmi aduc aminte din copilărie când un popă mi-a spus-o. happy

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Da, D-zeu tine la sanatatea noastra, de aceea le-a dat evreilor porunci pentru igiena.

| Golyat18 a răspuns:

Da e pacat sa fumezi:
"Nu stiti ca trupul vostru este templul duhului sfant deci pe cel ce va nimici templul duhului sfant pe acela il va nimici dzeu" si cu mancarea sta cam asa treaba: "Tot ceea ce vine din neincredintare e pacat"

| mentholinks explică (pentru Golyat18):

Asta e pentru cei ce au duhul sfant in ei. Eu n-am niciun duh sfant si nici nu cred ca mai vreau un alt duh in mine. Imi ajung cele pe care le am si ma tot fot la cap.

| Golyat18 a răspuns (pentru mentholinks):

Hm pai fara duhul sfant nu are rost sa mai tot incerci.
Fa-te metalist big grin

| mentholinks explică (pentru Golyat18):

Sunt deja cocalar.

| DeyCj a răspuns (pentru Golyat18):

Și dacă e deja metalist? Ai ceva cu oamenii ce ascultă acest gen de muzică?

| Golyat18 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu are cum sa fie ca il stiu, am eu sursele mele.winking Si da, metalul e o boala la cap si eu o am dar as vrea sa scap de ea.

| DeyCj a răspuns (pentru Golyat18):

În fine dacă tu zici, te cred până la proba contrarie, desigur.Și eu ascult acest gen de muzică de peste 20 de ani și am toate țiglele pe casă happy.Nu e o boală, e un gen de muzică ce-ți crează o stare, și nu e destinat oricui, așa cum poate ști. happy.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Biblia ne spune ca dacă Dumnezeu ne-a lăsat un corp sănătos atunci noi trebuie sa avem grija de el. Sa îl păstrăm sănătos. Nu este păcat sa mănânci de la Mc atâta timp cât nu mănânci carne de porc, pentru ca se știe ca carnea de porc nu este sănătoasă. Și nu într-un mod cert, dar este posibil ca și atunci când exageram cu mâncarea sa fie iar păcat, dar asta se poate înțelege în funcție de cât de credincioasa este persoana respectiva.