| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Am o întrebare dragi crestini
Știți cumva ce este un pocăit?
Ce înseamnă si ce este pocăință?
Am văzut in ultima vreme multe întrebări pe TPU deșpre pocăiți și pocăință
Cine știe ce este un pocăit?
Biblia ne spune de multe ori să ne pocăim adică Isus ne spune asta
Răspundeți daca doriti la întrebările de mai sus despre pocăință și pocaiti
sunt tare curios ce răspunsuri dați dragi creștini dragi slujitori ai Domnului Dumnezeul Nostru
Pace vouă
Doamne ajuta

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Pocăit este cel care şi-a mărturisit păcatele în faţa lui Dumezeu şi a fost iertat.
Pocăit este cel care crede că Isus a murit pentru păcatele lui la cruce.

| AdiTorrent7 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru AdiTorrent7):

Su ca ortodox te poți mântui doar dacă crezi în Dumnezeu și faci ce scrie în cuvântul sau și în cele 10 porunci nu să faci ce zice biserică ortodoxă și tradiția ortodoxă ca adventist poți să te pocăiești numai dacă îți dorești din tot sufletul ca religia te pocăiește doar dacă ty itindoresti și crezi și faci fapte religia adventistă
Religia penticostală și cea baptistă te pocăiesc și ele dar tot așa să faci ce zice Domnu în sfanta scriptură și mai puțin ce zice biserică
Tot ce trebuie să faci e să crezi și să faci fapte în nelr domnului
Amin