| Mitch a întrebat:

Am o intrebare pentru atei:Cand e Craciunul sau Pastele si se dau cadouri, se canta colinde, se practica tot soiul de obiceiuri crestinesti voi ce faceti? Stati ca salahorii si nu faceti nimic? Cand auziti colinde, cand vedeti prin oras luminite, cand vedeti atat lume care freamata, cand simtiti mirosul a tot feluri de mancaruri specifice, ce faceti? Nu va puteti ascunde de lucrurile astea! Inseamna ca toata lumea care face asa e nebuna si numai voi sunteti destepti? Eu nu prea cred!

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Degeaba le explici cât mai frumos posibil, sunt prea încăpăţânaţi ca să înţeleagă.

41 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

De fapt Crăciunul și Paștele se trag din sărbători păgânde, nu prea au nici o legătură cu Dumnezeul vostru, nici măcar nu-s originale.
Paștele îl văd ca o sărbătoare plictisitoare și monotonă, nu o sărbătoaresc, în timpul meseid e Paște merg la KFC ( au deschis și de Crăciun și de Paște și de Anul Nou, pentru cei interesați) și beau în Krusher răcoritor.
În schimb crăciunul îmi place, îmi place admosfera aia, îmi plac decorațiunile și cadourile. Dar toate ăstea n-au nici o legătură cu obiceiurile creștine, sunt doar obiceiuri. În schimb nu-mi plac colindele, decât unele, mai în genul meu ( http://www.youtube.com/watch?v=8KgQZ1VEnhM ), nu-mi plac mesele de crăciun etc.
La nici una din sărbători nu merg la biserică, nu mă spovedesc și nu fac alte lucruri legate de biserică și Dumnezei :)

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Pff tu nu înțelegi că în biblie, cartea după care vă ghidați voi, nu scrie că ar trebui făcut brad de crăciun sau că ar trebui să se dea cadouri?
Ălea sunt obiceiuri dobândite pe parcurs, cu scop de marketing și fără nici o legătură cu creștinismul.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Iarăși trebuie să-ți explic ca unui copil mic?
Ok, să zicem, adr e ultima dată.
Împodobirea bradului este un obicei care are loc în perioada crăciunului, nu are legătură cu biserica și nici cu cele sfinte ( în biblie nu scrie că trebuie să împodobești bradul) ci este un obicei dobândit în timp, care da se petrece în perioada sărbătorilor de iarnă. Dra bradul nu este făcut numai pentru ziua de Crăciun ci este ținut și la Anul Nou dar și înainte de Crăciun. În plus aduce o mirească frumoasă în casă și e foarte frumos colrat.
De asemenea, bradul are și legătură cu venirea Moșului, care desigru n-are legătură cu nașterea lui Iisus ci este un obicei comercial care face profit magazinelor. Oricum, revenind la subiect, dacă nu este brad nu are unde să pună Moșul cadourile deci povestea de Crăciun ar fi stricată.
Poate acum conștientizez și tu că venirea Moșului este o poveste inventată care s-a suprapus în perioada crăciunului, m acea perioadă fiind considerată o perioadă a dăruirii, dar Moșul NU vine pentru că s-a născut Iisus ci pnetru a face copii mai fericiți și să-i țină ocupați cât părinții beau la masa de Cărciun.
Poate acum ai conștientizat că singura legătură între Bard, Moș Crăciun și sărbătoare nașterii lui Iisus este decât perioada.

| Rapplex a răspuns (pentru Mitch):

De ce nu se merge iarna cu cauciucuri de vara? Deaia se numesc cauciucuri de vara.Nu mai da exemple tampite

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Mitch):

Am zis eu ce ai zis si tu, doar ca tu nu intelegi, geniule. Daca tai un brad si pun globuri pe el, inseamna ca is crestin nu? Bun exemplu, intr-adevar.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Aici au ramas numai ateii batrini si fara minte, cei mititei sa ii vezi ca trepadusii pe la conversatii cum se lauda :
-Mie Mosul imi aduce,,,,,
-Ce sa ii cer Mosului Laptop sau telefon,,,,
Am numarat folosirea cuvintului Mosul pe la conversatii si tehnologie de am pierdut sirul.
Oare ateii mititei stiu Tatal Nostru si Crezul=DAAAA
Oare ateii mititei il zic =DA macar 1 data pe luna cind se duc la bunici in zi de pensie 50 ron de la bunica si zice Tatal Nostru si 50 ron de la Bunicu si zice Crezul
-Ateii mititei se duc la biserica si se inchina si pupa icoane=DAAAA
-Cu ce ocazie cind ii iau la ture bunicii sa ii ajute la rinduieli (imparteala, parastase)
-Fac galagie ateii mititei NUUUU ca o iau si pe spinare si ciuciu 50+50

| SimaMircea a răspuns (pentru Urzi23):

Cei pe care i-ai prezentat, "ateii mititei", in opinia mea nu sunt atei, daca se roaga, chiar si de fatada (sunt ateu, NU ma rog), daca merg la biserica, etc. Ei nu sunt atei. Au devenit atei doar fiindca au auzit de acest cuvant, au cautat cateva chestii despre ateism pe net si au zis sa vada cum e sa fie si ei. Si ceea ce am spus este o experienta traita; intrebandu-ma cineva, mai mic decat mine, ce religie am, i-am spus ca sunt ateu si m-a intrebat ce inseamna. Dupa ce am terminat explicatia, replica lui a fost: "tare... o sa incerc si eu". De parca ateismul era vreo bluza pe care o incerci si daca iti place o porti in continuare. In concluzie: esti ateu, cei din jur trebuie sa inteleaga lucrul acesta. Nu trebuie nimeni sa te forteze sa mergi "pe calea cea dreapta"chatterbox

| chelstone a răspuns:

''se practica tot soiul de obiceiuri crestinesti''
Cine te-a pacalit?! Aceste sarbatori au radacini pagane, la fel si obiceiurile care se practica in acele perioade.

''Inseamna ca toata lumea care face asa e nebuna si numai voi sunteti destepti?''
Ce vorbesti, asta nu inseamna nebunie, daca te-ai duce in lumea musulmana de sarbatori la ei, si te-ar servi cu mancarurile lor specifice, ce faci te ascunzi de aceste lucruri sau crezi ca toti sunt nebuni?!

| Trinitas a răspuns:

Facem tot ce fac crestinii, cu deosebirea ca pentru noi Pastele si Craciunul nu au importanta spirituala.
Eu de Paste nu vopsesc oua pe care oricum nu le mananca nimeni, si de obicei este doar un prilej de a bea un bax de bere de caciula cu prietenii.
De Craciun e altceva, te intalnesti cu tot neamu', de la matusa care sta dupa colt pana la verii din Norvegia. Mancarea e buna, Craciunul e o ocazie de a vedea ce-mi mai boraste creativitatea la amenajari interioare.
Si pana la urma e stupid sa stai si restul sa se distreze.

Răspuns utilizator avertizat
| AragorN88 a răspuns (pentru Mitch):

A fii ateu inseamna ca nu crezi in existenta unui dumnezeu. Eu pot sa ma duc si la Biserica si tot ateu raman. E greu de inteles nu?

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru Mitch):

''Cica sunt ateu dar ma pot duce la biserica.Pai ori esti ateu ori nu mai esti.Cum sa fii ateu si sa te duci la biserica?''
Sunt ateu si ma pot duce si la biserica si la moscheie si la sinagoga, mersul intr-un lacas de cult nu te converteste la o religie. Ce daca sunt ateu, n-am voie sa vad operele lui Tiepolo din bisericile venetiene sau sa vizitez sinagoga de la budapesta?! Faptul ca intri intr-o biserica nu te face crestin, cum nici daca esti crestin si intri intr-o moscheie nu te face musulman.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Mitch):

On topic: bradul, cadourile sunt de origine pagana si nu au nicio treaba cu crestinismul. Daca ascult colinde este pentru ca, in primul rand, nu prea mai auzi nimic altceva in perioada aia si in al doilea rand, ca muzica, unele colinde suna chiar bine, deci, le ascult ca si pe orice alt gen de muzica. Sa fim seriosi! Nu mai asculti Bach pentru simplul motiv ca a scris muzica pentru liturghia catolica?
Off topic:ce legatura are credinta cu mersul in biserica? Am vizitat nenumarate biserici (repet: VIZITAT), pentru ca sunt monumente arhitectonice, adevarate opere de arta. Crezi ca, daca vizitezi Taj Mahal-ul, devii automat hindus?

| AragorN88 a răspuns (pentru Mitch):

Daca ma duc la un meci de fotbal nu inseamna ca sunt microbist.
Si statul in biserica nu te face crestin, cum statul in garaj te face masina.
Daca tu te duci la o moschee nu cred ca ajungi musulman.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Tu esti ca aia care au zis ca diferenta dintre craciun si paste e porcul si mielul.Tu sarbatoresti nasterea domnului sau primirea de cadouri si mancatul? Nu prea vad legatura intre ele.

Răspuns utilizator avertizat
| DorelSudoru a răspuns:

Pai daca-mi da cineva cadouri cum sa le refuz, iar daca cineva imi da ceva cum sa refuz.Colindele nu, sunt prea zgarcit

| Kosuchin a răspuns:

Newsflash : Rabinul Yehoshua nu s-a nascut pe 25 Decembrie. Ceea ce se intampla in perioada asta e doar o replica a saturnaliilor romane(petreceri, daruri, voie buna~) ^_^.
Sigur ca nu ma pot ascunde de lucrurile astea, dar nici n-am sa impartasesc lumii viziunea mea "ateista".Ar fi fara rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-ai duce in alta parte a lumi si sar sarbataori nasterea unui zeu tu ce ai face? cine e ateu nu asculta colinde/ nu are pom si alte porcari pagane

| SimaMircea a răspuns:

A fi ateu nu inseamna a fi indiferent. Nu poti sa stai sa te uiti in timp ce persoanele din jur sarbatoresc. Pur si simplu petrec alaturi de prieteni sau familie, imi place sa impodobesc bradul si sa ajut la pregatirile mesei si toate celelate, mai putin colindele - nu le suport. Insa, aceste zile nu au nicio insemnatate pentru mine. Sunt doar niste petreceri un pic mai diferite fata de cele din timpul anului. Atat
P.S. Mancarurile specifice, bradul, etc; astea nu reprezinta obiceiuri religioase, e chestie de marketing. "Sarbatorile" au devenit o chestie pur comerciala, nimic mai mult.