| StellaFitz a întrebat:

Cine poate sa-mi dea niste obiceiuri de Craciun din Turcia? mancaruri specifice de sarbatori, colinde...etcbig grin

5 răspunsuri:
| NanaXOXO a răspuns:

Turcii sunt musulmani, nu au craciun. Sunt si crestini, dar intr.o proportie mica si cred ca sarbatoresc craciuncul ca orice crestin.

| Liliana_8837 a răspuns (pentru NanaXOXO):

În tradiţia musulmană nu există Crăciun, dar turcii au învăţat de la soţiile lor - care au trecut la această religie - să sărbătorească Naşterea Domnului. De aceea, din casă nu lipseşte bradul.De Sărbători, ei pregătesc cigkuftele (carne crudă de vacă, tocată mărunt, cu burgur - grâu fiert, uscat şi tocat -, cu usturoi şi cu boia de ardei foarte iute). Totul prinde gust dacă e servit cu ayran (iaurt cu sare şi usturoi, subţiat cu apă), iar masa e perfectă când se mănâncă stând pe covor că, vorba aia, aşa se face la musulmani.

| StellaFitz explică (pentru Liliana_8837):

Buna Liliana. poti sa-mi dai mai multe informatii? te rog.happy

| NanaXOXO a răspuns (pentru NanaXOXO):

Craciunul* scuze

| Liliana_8837 a răspuns (pentru StellaFitz):

Imi pare rau.doar atat am gasitsad