| Dani_Doroga_1984 a întrebat:

Am o intrebare pentru atei. Cat de greu v-ar fi, sa va faceti un alt cont (de crestin) si sa purtati discutii in contradictoriu cu restul ateilor? Ati fi capabili sa va sustineti punctul aparent religios de vedere, cu citate din biblie, docme bisericesti, istorie samd?

36 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Este valabil si viceversa. Si eu as putea ''sa ma dau drept ateu'' si sa-i contrazic pe crestini, dar apoi as contrazice Adevarul, ceea ce inseamna ca as fi mincinos.

| RAY a răspuns:

E ca si cum daca as apara existenta lui zeus,horus,alba ca zapada,zana maseluta, desigur ca nu e greu pentru ca nu dovedesti absolut nimic doar contrazici ce spune altu care nu e de acord cu cea ce spui
nu poti dovedi ca nu exista zeus
lumea e prea complexa are nevoie de zeus
da as putea sa port sa-mi dau seama cat de ateu este acea persoana ce a determinato sa fie atee, ce argumente are, daca are o minte rationala, nu ar fi rau doar ca o asemenea discutie ar avea ca baza ratiunea nu basmele fara suparare dar unde nu-i stiinta nu-i loc de discuti cu un ateu parerea mea

| Thunderstruck a răspuns (pentru Exilee):

Vai cat de modest, doar tu si gasca ta de crestini stiti adevarul... din 7 miliarde de oameni.

| Exilee a răspuns (pentru Thunderstruck):

Totusi, mai tarziu se va vedea cine detine adevarul. Nu? happy

| Nucreeed a răspuns (pentru Exilee):

Se va vedea ceva ...sau nimic!rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh din moment de am fost crestin nu mi-ar fi greu, dar nu ar avea noima. Totul e cam fara logica in crestinism.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ei sunt favoritii lui Dumnezeu! Cel putin asa cred ei...

| Calininio a răspuns:

Nu-i greu pentru ca fac asta. Am de fapt 3 conturi "de crestin" cu care ma cert singur pentru ca sunt schizofrenic.
Lasand gluma la o parte, de ce ai vrea sa faci asta rolling on the floor?

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

"Totusi, mai tarziu se va vedea cine detine adevarul. Nu?'
De ce nu acum daca e adevar, de ce tainuirea lui, de ce mereu vesnicul "mai tarziu"? Cand ceva nu poate fi aratat atunci nu exista.

| Exilee a răspuns (pentru Hombre):

Hombre, hombre

Nici nu stii ce placere imi face sa te (re)intalnesc happy
''Cu rabdarea, treci si marea'' big grin, cam asa se zice. In fond, toate la timpul lor, nu-i asa?

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Deja se vede cine detine adevarul.

| lilith666 a răspuns:

Nu eu nas putea adica mint dar cu o masura nu trebuie sa ma prefac crestin trebuie sa fiu eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns:

Ar fi greu pentru ca trebuie sa vii cu citate mii din biblie si sa stii pe de rost fiecare capitol, verset, alineat ...niciodata nu le-am retinut.

Pe de alta parte nu ar fi greu pentru ca,asa cum a spus si ateismulstareanaturalaaomului, nu trebuie sa dovedesti nimic,doar sa dovedesti ca ai sub control memoria prin citatele cu care vii.

Nu exista teorii si concluzii pe care sa le dezbati, exista din punctul tau de vedere doar credinta,iar ea nu trebuie pusa la indoiala si nici contrazisa.
Crede si nu cercetaaa! Pacatosule.

Dar cineva care are o anume convingere, cum au ateii si cum au si crestinii, nu ar putea vreodata sa se prefaca atat de bine ca fiind un impostor pentru ca ceva ii va trada.
Se va observa cat de convinsi sunt in ce spun si afirma, chiar daca e virtual. Se vor incurca in afirmatii la un moment dat, cred eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

laughing ce rau esti laughing

| Alphawolf a răspuns:

Asta ar insemna sa sustin chestii ilogice, neintemeiate si subiective, sa fiu(sustin) impotriva convingerii mele. Destul de greu, as fi ipocrit in toata regula.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Fiind impotriva convingerii mele, da, as intampina probleme serioase in a sustine un punct de vedere religios. Omul nu poate sustine un punct de vedere cu care nu este de acord, pentru ca este ilogic, prostesc, aberant pentru el, este o minciuna pentru el. Cand mintim o facem cu o scuza, in folosul nostru, dar inventam povesti plauzibile, posibile. In cazul religiei este putin diferit, nu as putea gasi argumente pentru ca, convingerea mea imi spune ca toate sunt fara valoare, subiective.
Sau poate prin intrebarea ta intrebi daca am destule cunostinte in domeniul religios? Cunosc ceva, am citit biblia, dar nu ma prea pot lauda...

| sitărescu a răspuns:

Ce spui tu necesită studiu temeinic, dogmatic, istoric, scripturistic nu e deloc uşor să ai o viziune completă despre creştinism.

Aşa să ne contrazicem doar de dragul de a o face nu e dificil pentru nimeni.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ar fi foarte simplu! Ce-i atat de greu sa dai un search pe google, si sa iei niste citate? Sunt necesare 2 sau 3 cuvinte si google te duce unde vrei. Sau imi fac cont pe site-uri crestinesti si dau copy-paste de acolo!
Cine cunoaste Biblia pe de rost, cuvant cu cuvant, fraza cu fraza? Asta fac toti crestinii...copy-paste!
Nu as face asa ceva! Ar fi prea mult pentru nervii si rabdarea mea. Un timp pierdut aiurea...pentru ce?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu mi-ar fi greu laughing, dar nu vreau.

| BlitzkriegJack a răspuns:

Hah, clar! De fapt ar fi incredibil de usor!

"este asa pentru ca dumnezeu a vrut"
"in biblie scrie ca"
"nu puteti intelege maretia lui dumnezeu"
"nu am fost molestat de preot, ci doar ne-am mangaiat tandru"

Vedeti?

| albaKiara a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Esti un prost dar la ultima am murit de ras laughing Dumnezeu sa ma ierte!

| BlitzkriegJack a răspuns (pentru albaKiara):

Chiar nu e cazul sa ne insultam.

| albaKiara a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

:*

| BlitzkriegJack a răspuns (pentru albaKiara):

Sper ca nu iti imaginezi ca asta mi-a schimbat parerea despre tine.

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

*** preferai asta?