| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei: Daca din nimic a aparut totul asa cum sustineti, de ce astazi nu puteti crea ceva din nimic daca explicatia este asa de simpla precum afirmati.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Mai frate, nu pricepi ca e o problema tocmai cu aparitia? Adica ca nu poate fi vorba de o aparitie? Cum sa demonstrez ceva ce nu exista, adica aparitia lui Dumnezeu. El este si atit, nu a fost, nu va fi, doar este. Nu a aparut, nu va dispare, pentru ca nu e in timp. Aparitia presupune timpul, ori El e in afara timpului, si deci si a propriei aparitii. Stiu ca e mai greu de inteles, insa ma asteptam sa pricepi, ca nu esti greu de cap!

79 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Ia demonstrati voi cum inainte a fost Dumnezeu si nimic altceva, cu argumente logice, fara s-o dati in paranoie si misticism atemporal! Nu totul a aparut din nimic, a fost ceva mai intai, care a explodat, si a imprastiat energie, materie si tot ce gasim in Univers astazi, in forme mai mult sau mai putin rudimentare.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Si acel ceva care a fost mai intai cum s-a format?

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Spontan s-a creat, coane! Sunteti lipsiti de orice logica atunci cand incercati sa aduceti in discutie un creator rational al Universului, idee care este cum nu se poate mai irationala. E imposibil ca o entitate inteligenta sa fi existat, inainte sa se fi creat Universul, chiar daca aceasta entitate ar fi atemporala, o dam in povesti deja, cand punem entitatea aceea in fata Dumnezeului vostru ridicol si razbunator.Nici teoria Big Bang-ului nu e complet adevarata, trebuie sa se lucreze la ea, dar este preferabila teoriei voastre.Acel ceva de care vorbim aici poate fi timpul si spatiul insusi, pentru ca si astea doua au un inceput.Insa mi se pare o nesimtire crasa impotriva logicii sa spuneti ca cineva a creat totul pe lumea asta. Cel mai probabil e ceva, nu cineva.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Doar de la un ateu puteai auzii asa ceva.Ce sa zic.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar de la un crestin ai putea vedea asa de multa incapatanare si ignoranta si refuz de a vedea evidentul, si anume ca Dumnezeul pe care vi-l imaginati voi nu exista.

| ramona30 a răspuns:

Parranoh nimeni nu stii ce a fost inainte de big bang. Sunt cateva teorii dar nimic probat. Faptul ca nu se stie inca ce a fost la inceput asta nu valideaza existenta vreunui mos craciun de asta de-al tau.
Gandeste-te numai cate tampenii a sustinut religia si au fost demontate rand pe rand in mii de ani.
Ati crezut ca pamantul e plat, ca soarele se invarte in jurul pamantului, ca pamantul e centrul universului. Ati crezut ca baia este nociva pentru organism si ati interzis-o etc.
Facand o comparatie in istorie as putea spune ca ne indreptam incetul cu incetul catre disparitia religiei. Deocamdata mai sunt ceva relicve majoritar babe, neducati si manelisti, dar vor disparea si ei. Noua generatie nu mai crede in dumnezeu, isus, allah si mos craciun.

| axeldavid a răspuns:

Omule, esti foarte indoctrinat de religia ta si nu poti sa ai o minte deschisa fata de alte idei, tu ar trebui sa traiesti in evul mediu si sa te alaturi inchizitiei si sa acuzi pe cei mai deschisi la minte de vrajitorie.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal demonstreaza tu ca dumnezeu o aparut din nimic atunci te vom crede, in primul rand nu o aparut din nimic acea explozie big bang este demonstrata si recunoscuta de vatican, teoria evolutiei este recunoscuta de vatican, materia nu se poate creea sau distruge asa ca nu o poate creea nimeni, viata o aparut pe pamant sau in univers apoi transportata de meteoriti desigur ca nu vei intelege nimic tu si azi cand ploua te gandesti ca dumnezeu o da

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ok, si big bangul din punctul de singularitate, si punctul? daca o iei asa nu ajungi nicaieri.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Pai si cum o aparut dumnezeu?

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ma, macar stiu ca Dumnezeu e etern, si datorita faptului ca e atotputernic, si infinit, mi se pare mai credibil ca o Persoana sa creeze tot.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Bine dar cum o aparut? deci nu crezi ca big bang nu crezi ca a explodat crezi tot ca din nimic s-a creat tot te contrazici singur ce inseamna etern demonstreaza-mi ceva etern ca exista? materia nu poate fi creata e imposibil

| DragosConstantin a răspuns (pentru Anonymus314):

Asa cum nu mai sunt alti zei de exemplu Aesculapius, Ceres si altii asa se va stinge incetu cu incetu si Dumnezeu tau.

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu ma contrazic singur, dar uite-te si tu, in ambele cazuri, si in stiinta si in religie, apare tendinta sa tot "tragi" spre origine, iar mie, mi se pare mai credibil faptul ca universul a fost creat de Dumnezeu decat de un punct care a explodat, de asemenea nu pot percepe cum dintr-un punct infinit sa se fi creat ceva finit(universul), + omul, care din punctul meu de vedere este o fiinta perfecta din punct de vedere fizic, ai 2 maini, 2 picioare, nu ai nasul de-asupra "gaurii negre", materia nu poate fi creata din punct de vedere stiintific.

| Anonymus314 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Ok, asta e parerea ta, una gresita, dar e parerea ta.

Crestinismul exista de 2000 de ani, credinta in Dumnezeu de la inceputul lumii, bineinteles, nu crezi in asemenea "prostii", de asta nici n-o sa-mi mai bat gura de pomana.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Stiinta nu revendica adevarul absolut, stiinta nu spune sa crezi, stiinta se baseaza pe dovezi adevarate, religia nu se baseaza pe dovezi deci care e mai reala? big bang ul acela a explodat este dovedit prin dovezi multe ce anume la provocat inca nu stim dar acum cateva sute de ani nu stiam nici o ploaie ce anume o provoaca cu timpul vom descoperi mai multe, omul este o finta perfecta? serios? de aia ne ucidem, ne furam intre noi ne mintim ce e asa perfectiune la om? sunt multe animale ce ne depasesc

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Inainte de big bang cum o aparut dumnezeu de tot ocolesti intrebarea tu poti demonstra ca ceva apare din nimic si creaaza 200 de miliarde de stele

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

N-ai citit tot, ai citit ce-ai vrut tu, vezi? laughing

"din punct de vedere fizic"

bineinteles, daca toti oamenii ar crede in Dumnezeu, intrebarea mea este: Ar mai exista crime in lume? Nu, de ce? pentru ca religia spune clar: "SA NU UCIZI".

pai cum ma sa crezi in ceva care inca nu e dovedit complet? Stiinta nu revendica adevarul absolut, corect, pentru ca NU POATE, da, corect, stiinta se bazeaza pe dovezi adevarate, pentru ca o parte din ce te "invata" stiinta este creat de Dumnezeu, asa ca daca stiinta dovedeste ca ploua datorita aburilor care vin din pamantul incalzit de soare etc. Ploaia a fost creata de Dumnezeu sa fie asa.

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu o ocolesc. nu citesti tot:

"in ambele cazuri, si in stiinta si in religie, apare tendinta sa tot "tragi" spre origine" asa ca nu putem percepe cum Dumnezeu e etern, asa cum nu pot percepe nici cum big-bangul s-a creat din nimic, o da. uitasem. materia nu se creaza.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Stiinta nu spune ceva de origine, materia nu se creeza dar in lumea cuantica apar particule sub atomice din senin http://teoria-evolutionista.blogspot.com/......wking.html

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Si ce vrei sa spui cu asta?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Materia si anti-materia se distrug reciproc cand iau contact in conditii normale. "Dar intr-un camp electromagnetic, aceasta anihilare poate fi sursa unor noi particule", a declarat unul dintre cercetatorii participanti la studiu.
"In cursul anihilarii, apar fotoni gamma, care produc electroni si pozitroni aditionali."
Un experiment din anii 90 a reusit sa genereze fotoni gamma si o pereche electron-pozitron ocazionala, dintr-un vid.
Noua ecuatie duce acest experiment cu un pas mai departe, demonstrand cu un camp intens de laser poate favoriza inmultirea particulelor care au fost initial injectate.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Eu unu cred ipotetic nu afirm ca acel big bang a fost cuantic iar in lumea cuantica totul e posibil e un haos exact cum era normal sa fie

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da, si tot nu e un raspuns la intrebarea: Ce a fost inainte de punctul de singularitate?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Ne lovim de timpul plank http://ro.wikipedia.org/wiki/Timp_zero

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Un vid nu exista timp, spatiu, materie absolut nimic

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ok, dar punctul ala, de cine a fost creat? pff pune-ti si tu intrebarea asta, chiar de a fost vid, poate sa fii fost orice, nu poate sa existe asa de "nebun".

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Asta nu argumenteaza existenta unui zeu atunci de ce nu mai apare alti zeii? orice fenomen se repeta mereu, eu nu ma grabesc in raspunsuri mereu cunosc date noi, descoperiri noi nimic nu-i batut in cuie

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

De ce? pentru ca in afara de Persoanele Sfintei Treimi, nu a existat nimeni la inceputul lumii, ceilalti zei sunt falsi.

| cristi202 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Uite, eu iti demonstrez ca Dumnezeu nu a aparut din nimic. Sti cum? - Pentru ca El nu are cum sa apara. Ori este, ori nu este. Aceasta e conformatia lucrurilor ce sunt in afara timpului. Nu poate sa apara, pentru ca asta presupune timpul, care e o simpla caracteristica a acestui Univers. Ori Dumnezeu e in afara timpului, deci e gresit sa vorbesti de aparitia, creatia, nasterea Lui, caci asta presupune ca a fost un timp cind El nu a fost, nu a existat, si mai apoi a fost si e un timp cind a inceput sa existe si exista. Deci practic tu il raportezi pe Dumnezeu la timp, il limitezi la Universul in care traim. El este, si doar atit, nu poti spune ca a fost sau nu, nu poti spune ca va fi sau nu, cum e in cazul nostru al oamenilor, biete fiinte limitate de timp.
Iar dupa cum ai zis, ar cam trebui sa ne crezi, ca uite ca ti-am demonstrat cum Dumnezeu poate fi din "nimic".

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

De unde sti? in fine imi pierd timpul nu gandesti rational

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Poti demonstra cu dovezi aparitia zeului tau?

| DragosConstantin a răspuns (pentru Anonymus314):

Spune tu la o persoana care este de alta religie in fata ca zeul sau zeii in care crede ea sunt falsi sa vezi unde se ajunge. Daca era sa existe un zeu pai atuncea noi cu totii credeam numai in acel zeu, dar existand mai multe religii incepi sa te intrebi, daca in cele din urma o fi sau nu o fi adevarata povestea cum de ar exista zei sau nu, dar in fine tu nu esti o persoana deschisa la alte idei esti prea indoctrinat ca sa vezi si pe altii din jurul tau. Tu crezi ca religia ta e aia dreapta, iar altu care e de alta religie crede ca religia lui e aia dreapta, asadar de aicea iti dai seama cum sta treaba si cu Dumnezeu ca a fost inventat si acesta la randul sau la fel ca si Zeus, Ra, Hades sau altii.

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Stiu pentru ca nu cred ca un punct "necreat" de nimeni si de nimic, a creat universul, nici nu e mult de gandit.

| Anonymus314 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Speeder96 a răspuns (pentru DragosConstantin1994):
Ok, asta e parerea ta, una gresita, dar e parerea ta.

Crestinismul exista de 2000 de ani, credinta in Dumnezeu de la inceputul lumii, bineinteles, nu crezi in asemenea "prostii", de asta nici n-o sa-mi mai bat gura de pomana.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Cand o sami demonstrezi cu dovezi reale nu filozofie ca exista dumnezeu voi trage concluzi eu unu nu cred intr-un zeu aparut din nimic care a creat 200 de mld de stele doar in galaxia noastra si speciile de pe pamant toate

| Anonymus314 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Crezi ce vrei happy

| DragosConstantin a răspuns (pentru Anonymus314):

Vezi alte argumente nu ai decat ce mi-ai scris acu aproape 2 ore... oricum crezi ca inainte de crestinism nu era alta religie? pai hai sa ma cobor la mintea ta atuncea cand Constantin cel Mare a dat Edictul de la Milan si a fost recunoscut crestinismul ca si religie oficiala de ce erau si alte religii in jurul crestinismului? daca una dintre celelalte religii s-a format inaintea crestinismului? Cum am mai zis tu crezi in Dumnezeu pentru ca te-ai nascut intr-o anumita religie, iar altu crede in zeul Silva, Brahma, Yama pentru ca s-a nascut in alta religie.In fine pierd vremea ca si asa faci numa cum iti dicteaza tie mintea aceea care nu e deschisa deloc.

bafta

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Anonymus314):

Eu nu cred amice eu sunt septic

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Aratami un lucru care apare din senin poti? zi-mi un lucru care e etern sunt curios

| Anonymus314 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Crezi ce vrei, imi fac greata discutiile lungi.

Bafta!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru DragosConstantin):

Cum de ai devenit asa ateu? inainte erai mare crestin

| DragosConstantin a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Simplu m-am decis intr-o zi sa-mi deschid mintea si observi cum decurg lucruriile.

| cristi202 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Lucrurile eterne nu tin de lumea asta, care se raporteaza intrutotul la timp, asa ca nu am cum sa iti arat. Dar asta nu inseamna ca ele nu exista, asa cum nu inseamna ca nu o iubesc pe sotia mea daca tu nu sti sau nu vezi asta. De aceea ai nevoie de credinta ca sa accepti lucrurile eterne, pentru ca nu le poti vedea, nu ti se pot arata. Le poti doar "simti", percepe, intelege, si atit.
Dumnezeu nu e un lucru aparut din senin, iar aduci in discutie aparitia Lui, El doar este. De ce nu vrei sa intelegi ca aparitia unui lucru presupune aflarea acelui lucru in timp? Si ca Dumnezeu e in afara timpului, deci nu ai cum sa vorbesti de aparitia Lui?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Filozofia asta nici o dovada nu miai prezentat

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Pe mine nu ma intereseaza lucrurile eterne, eu sunt curios de inceput orice lucru are un inceput stiinta incerca sa afle religie spune ca nu a existat un inceput eu nu cred totul are un inceput un punct zero

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru DragosConstantin):

Ma bucur ai cunoscut teoria evolutiei

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu nu a aparut.nu a avut inceput nici sfarsit nu va avea. El este pur si simplu dintotdeauna mai inainte de toti vecii. deci Dumnezeu a creat timpul nu exista notiunea de timp... Dumnezeu a crea totul

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Si stiinta spune ca nu a existat un inceput ca si religia, cind afirma ca timpul e doar o dimensiune a Universului in care traim. Inceputul tine de timp, vorbesti de inceput, vorbesti de timp, ori, se stie ca pot exista lucruri si in afara timpului. Despre acele lucruri nu poti sa spui ca ar fi vorba de un inceput la ele. E ca si cind ai aduce in discutie culoarea albastra cind vorbesti de rosu perfect, ca si culoare primara. Rosu e rosu, si nu are pic de albastru. Verde turcoaz insa are ceva albastru (e acel verde ce tinde catre albastru), si poti vorbi de obtinerea lui adaugind la verde o anumita cantitate de albastru. La fel e si cu violetul, care e o combinatie intre rosu si albastru. Poti aduce in discutie si aici albastrul. Ei, acum, ca sa ma folosesc de comparatie, Dumnezeu ar fi acel rosu perfect. Timpul e albastrul. Lucrurile ce tin de timp sunt cele ce contin albastru. Insa exista si lucruri in afara albastrului, in afara timpului, si acela ar fi rosul, sau galbenul. Dumnezeu tine de rosu perfect, deci nu poti vorbi de albastru la el. Daca e sa mentinem comparatia, a spune ca un lucru are un inceput, ar insemna sa adaugam ceva albastru (daca albastrul e timpul) la nuanta ce o vrem. Ori, daca adaugi albastru la rosu perfect, el nu mai e rosu, nu mai e o culoare primara, ci e o nuanta de mov. La fel e si cu Dumnezeu, L-ai pus in timp, nu mai e Dumnezeu, sau e Dumnezeu, dar nu e in timp, si nu poti vorbi de un inceput al Sau. Incearca sa iti imaginezi timpul ca o axa. De la un punct anume de pe acea axa, orice lucru aflat in timp incepe sa existe. Insa Dumnezeu nu e pe acea axa, e in orice alt punct din spatiu, deci nu poti vorbi de un inceput la El. Cineva spunea ca e ca un cerc cu centrul oriunde si cu marginile nicaieri. Pe El nu il poti limita la o simpla axa.
Sper ca acum vei intelege.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Credinta in zeul crestin nu a existat de la inceputul lumii. Gresesti. Exista religii mult mai vechi decat crestinismul care inca sunt active si au alti zei si alte reguli. Sa nu-mi zici ca si ele se inchina zeului crestin ca faci o mare greseala. Cat despre big bang, el nu a aparut din nimic. Daca nu stii cum a aparut, documenteaza-te. Daca te documentezi o sa vezi si de ce nu stim ce a fost inainte de big bang. Din moment ce zici ca zeul tau nu are nevoie de un creator, de ce ar avea nevoie universul de unul?

| anonim_4396 explică (pentru DragosConstantin):

Eu m-am nascut ortodox dar nu sustin aceasta religie frt mult ca sunt multe minciuni in aceasta

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Daca tu dai exemplu vaticanul. cel mai satanist oras bravo!

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Tara scuze ma gandeam la marimea sa minuscula

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti sectant cred

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu sunt dar e adv. Daca te uiti din avion la Vatican poti sa vezi Steaua lui Lucifer. Sunt multe enigme legate de Vatican. Inca ma informez. Si crd ca religia catolica este frt mult influentata.

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Uita-te la asta daca te intereseaza http://www.youtube.com/watch?v=bw9PJotFj7o

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Filozofie bine bye

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza crestinismul daca era o descoperire ma uitam

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Esti mare si... Daca as fi facut un top al ateilor de pe TPU ai fi fost pe primul loc dupa puterea cu care negi ca exista Dumnezeu, nu dupa logica. Tu nu gandesti sau faci misto? Big Bangul nu din nimic a aparut? Adica big bangul exista si nu iti pui intrebarea "cum a apraru supersupernova asta?", dar iti pui intrebarea "Cum a aparut Dumnezeu?" desi ai primit raspuns oriunde ai pus intrebarea asta ca El exista dintotdeauna, iar daca el nu ar exista, atunci ar fi ilogic sa imi raspunzi ca steluta ta exista dintotdeauna.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Tu sti macar cei o super nova? prin ratiune percep lumea si daca prin ratiune nu il gasesc imi pare i contest exisenta nu doar a lui si a tuturor zeiilor dar tu de ce contesti existenta a 2700 de zeii?
referitor la ce ai scris da chiar cum a aparut dumnezeu? eu unu nu cred in nimic asa ca nu fa din stiinta o religie, dogma, dovezi ca a existat un big bang sunt in viitor vom afla mai multe

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Demonstreaza ca exista un lucru care a aparut asa din senin si a creat 200 de mld de stele apropo big bang nu poate fi dintodeauna de ce nu?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Steaua noastra soarele nu a existat mereu nimic nu a existat mereu si nimic nu va vi mereu, universul va disparea si el o data si pamantul si tot dar nu maine si peste sute de miliarde de ani vom disparea ca specie, ilogic e cand eu afirm ca big bang a existat mereu si logic e cand tu spui ca dumnezeu a existat mereu?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

"Steluta" e big bang-ul. Nu mai ocoli sa raspunzi la esentialul intrebarilor pe care ti le pun. Daca big bangul a avut un sfarsit cum de nu a avut un inceput? Dumnezeu nu a avut un inceput si nu va avea nici sfarsit, cu toate ca exista. Intrebarea mea la care as dori sa imi raspunzi este: de ce, cum si cand ai devenit ateu?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Eu unu nu ocolesc nimic tu ai afirmat ceva te rog demonstreaza prin dovezii stiintifice nu o poti demonstra lasa-ma in pace eu vb cu pers care aduc dovezi in cele afirmate

| Sonny15 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Pe cand Vasilicus si numai stiu cine cu zeii lui se nasteau, D-zeu exista deja de o vesniciewinking, exista si acum, si o sa tot existe. Apa trece, pietrele raman.Lucrurile, oamenii, faptele, trec, insa el ramane peste toate.

| cristi202 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Mai frate, nu pricepi ca e o problema tocmai cu aparitia? Adica ca nu poate fi vorba de o aparitie? Cum sa demonstrez ceva ce nu exista, adica aparitia lui Dumnezeu. El este si atit, nu a fost, nu va fi, doar este. Nu a aparut, nu va dispare, pentru ca nu e in timp. Aparitia presupune timpul, ori El e in afara timpului, si deci si a propriei aparitii. Stiu ca e mai greu de inteles, insa ma asteptam sa pricepi, ca nu esti greu de cap!

| iKronstadt a răspuns:

În loc să te îngrijești de suflet, stai ca o babă văduvă pe TPU punând întrebări tâmpite, căutând defecte celor care nu-ți împărtășesc crezul. Ești la fel de credincios ca femeia adulteră. Get a life!

| Elial a răspuns:

Si ne intrebam de ce e aproape sfarsitul lumii...Ptr. ca noi o sa il descoperim pe Dumnezeu, prin intrebari din astea stupide. Si oricum in ultimul timp, Dumnezeu ne arta ca exista, prin catastrofele pe care le creeaza zii de zii.

| anonim_4396 explică (pentru Elial):

Nu El creeaza aceste catastrofe. In timpurile astea Satan are cea mai mare influenta asupra lumii.

| Elial a răspuns (pentru anonim_4396):

Si te-ai gandit ca Stana, cateodata putem fii si noi, copiindu-L pe Dumnezeu si dandu-ne noi mari ca utem sa facem multe lucruri? Oricum, nu cred ca etsi de religie ortodoxa si nu are rost sa discutam...

| anonim_4396 explică (pentru Elial):

Ba sunt. Daca vrei discuta cu mamalaughing)) Acum serios chiar nu are rost sa mint. Adica ar fi ilogic. Si nimeni nu il copiaza pe Dumnezeu. Se vede ca interpretezi totul gresit. deci esti atee..numai ateii sunt in stare sa interpreteze niste cuvinte in asa fel.

| Elial a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine esti tu si ce te bagi tu in viata mea. Nu sunt atee si chiar daca as fii ce ar avea? Nu as fi un om sau ce?

| anonim_4396 explică (pentru Elial):

Separe ca tu te bagi in viata mea nu eu.

| Elial a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai BRB!

| anonim_4396 explică (pentru Elial):

laughing Tu esti o frustrata care nu are ce cauta aici. DND. Scuze dar sunt ocupat nu mai am timp de prostiile tale

| ThePathWalker a răspuns:

Universul a aparut printr-o fluctatie cuantica inspatiul vid se intampla mereu asa, deci esti pe langa

| Sonny15 a răspuns:

Parranoh, suntem atat de limitati fata de acest univers, de ceea ce se petrece in el si de ceea ce scrie in cartea sfanta, incat daca D-zeu nu ar fi existat noi nu am fi fost in stare sa-l inventam, iar daca oamenii nu ar fi fost inspirati de Duhul Sfant sa scrie Biblia, nu ar fi fost capabili sa o scriem singuri in starea in care e acum, perfecta.Al cui e meritul salvarii Bibliei si trecerii ei prin atatea regimuri, epoci, maini de oameni, etc? Cati oameni si-au dat viata pentru ea? Cati ani are cea mai veche carte de pe Pamant in comparatie cu Biblia? Foarte putini.Crezi ca de-a lungul timpului, daca nu ar fi fost protejata de El, ar fi mai existat? Cu siguranta nu, de foarte mult timp.Biblia este cea mai puternica dovada ca D-zeu exista si ca el ne-a facut pe noi si ceea ce este in jurul nostru. Ce te face sa crezi in teoria evolutionista, ne-a adus in starea in care suntem acum? De ce ai crede in oameni, in pacatosi? Daca ar fi fost sa ne tragem din maimute, am fi stiut asta de mult, nu dupa ce dupa ultimele descoperiri evolutioniste suntem maimute mai destepte.Pamantul are 6000 de ani, nu en milioane, nu ne tragem din maimute si nu am fost creati de o mare explozie impreuna cu tot ce vedem. D-zeu exista iar ateii nu sunt in stare sa-si dea seama, sau macar sa dovedeasca, ca el nu exista(fals). Sunt absorbiti de ceea ce le spune tv-ul si oamenii de stiinta.Sunt ''maimute'' daca vrei mai putin sau mai mult evoluate. Ei nu au o baza solida, credibila despre ceea ce zic ei, pe cand crestini o au.Si inca foarte solida.In viata o sa dai si peste astfel de oameni.Nu toti au un IQ destul de mare ca sa inteleaga ce scrie in Biblie sau sa studieze problema.Sunt convins ca, comentatorii de aici nu au citit niciodata din Biblie sau dintr-o alta carte crestina.Doar comenteaza aiurea.Bai frate, cand esti citit si sti cate ceva din toate natiile de religii din lumea asta ai cel mai mic drept sa comentezi. Dar atata timp cat ei stau toata ziua la pc oh go on, nu se duc la biserica, nici macar nu experimenteaza una din religii sau isi fundamenteaza ateismul(=ceva ce nu exista) si fac gat, isi irosesc viata de pomana.Mai bine iti vezi de treaba ta si nu mai asculta la toti consumatii, prostii(prostie), decat poate in scop informativ.Stima!

| anonim_4396 explică (pentru Sonny15):

Frumos raspuns! Dar stiam deja lucrurile astea fara nici o suparare. Era o intrebare mai mult pentru atei. Frumos raspuns tu chiar meritai funda. Inca o dovada ca multi crestini chiar stiu sa raspunda la toate intrebarile si paradoxurile ateilor.