| cipri1999 a întrebat:

Voi ce intrebare aveti ca si Crestin(orice gen de crestin) despre Biblie,Dumnezeu, botez etc pe care nu ati lamurit-o nici pana acum? Dar voi ca atei? aveti vreo nedumerire? Nu va intreb doar asa ca n-am ce face...am nevoie pentru maine sa gasesc mai multe intrebari

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

E totul destul de clar.In lupta sa pentru putere, biserica nu s-a dat inapoi de la nimic.Si rezultatele se vad.
Prostimea se roaga la zei invizibili de 2000 de ani.Cu ce rezultat?
Daca vrei intrebari rezolva din contradictiile acestea :
http://conspiratii.ro/101-de-contradictii-biblice/

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai tema la ora de religie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare am eu? hmm. Ma intreb de ce mafiotii aia din BOR se plimba cu "mertane" si oamenii care vin si le baga banii in buzunar nu isi permit nici macar o caruta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu am ci cred cu tarie in Cuvantul Domnului si in El dar daca voi avea, te voi contacta. - As vrea totusi sa-mi spui parerea ta despre talmacirea pildei talantilor.

| Golyat18 a răspuns:

Dumnezeu poate sa faca un bolovan pe care sa nu-l poata ridica?

| mentholinks a răspuns (pentru Golyat18):

Asta e ca si "Tu poti sa te gandesti la ceva la care nu poti sa te gandesti?" E ceva absurd.

| Golyat18 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu se potriveste pentru ca tu chiar tu, contrazici ceea ce zici.
Dar dzeu daca e atotputernic poate face orice, atunci s-o faca si pe asta.
Deci atotputernicia e imposibila parerea mea.

| mentholinks a răspuns (pentru Golyat18):

Atunci inseamna ca nici tu nu poti sa te gandesti la ce vrei pentru ca nu poti sa te gandesti la ceva ce nu te poti gandi, deci esti limitat in gandire. Atunci da, si Dumnezeu este limitat in putere. Atotputernicia sta tocmai in faptul ca nu se poate limita la ceva.

| Golyat18 a răspuns (pentru mentholinks):

La ce nu ma pot gandii?
Doar la ceva ce nu am acum in minte nu ma pot gandii acum.

| Romanul86 a răspuns (pentru Golyat18):

Paradoxul lui Averroes nu are sens. Dumnezeu nu face lucruri fără sens, sau iraționale.
Paradoxul românesc spune cine a fost primul oul sau găina? Ce răspuns poți da? Cu siguranță nici oul nici găina ci o găină cloșcă.

| Golyat18 a răspuns (pentru Romanul86):

O gaina closca rolling on the floor. Ce prostie... da intr-adevar dzeu nu face chestii fara sens dar aici e doar o chestie de masurat puterea lui despre care se spune ca e nemarginita.
Deci noi nu pricepem dar el poate face lucruri fara sens dupa parerea voastra.

| Romanul86 a răspuns (pentru Golyat18):

Dacă ai cuprinde pe Dumnezeu cu mintea ai fi Dumnezeu. Nu pot exista mai mulți dumnezeii pentru că atunci nu ar fi unul atotputernic, nici un singur dumnezeu ca la musulmani pentru că atunci acest dumnezeu nu e personal ci doar o forță oarbă, un mecanism sau un sistem, adică o mașinărie.

| Golyat18 a răspuns (pentru Romanul86):

Nu pot fi sigur de acest dzez atotputernic tocmai pentru ca "nu il pot cuprinde cu mintea"
Si atunci nu imi pot jertfii toata viata lui.
Daca tu crezi si chiar exista inseamna ca esti unul dintre cei alesi.
Ma bucur pentru tine! big grin

| Golyat18 a răspuns:

Da nu ne luminezi si pe noi ca de cata vreme stam necjiti si ne tat intrebam si certam ca nu stim ce sa facem? rolling on the floor