| ღДℓἷʂմƙᾄღ a întrebat:

Unde ajung ateii dupa moarte? In Iad?

45 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TheTigerX a răspuns:

Daca au murit atei..probabil ca in iad

| ღДℓἷʂմƙᾄღ explică (pentru the2k):

Voiam sa scriu acolo "Sau niciunde?", dar m-am gandit totusi ca ar parea ciudat worried

| TheTigerX a răspuns (pentru the2k):

N-are nici o relevanta ce spui tu acolo, vezi, asta nu-mi plc la atei, cred ca daca ei nu cred in Rai/Iad acestea nu exista si sunt scutiti de ele. ceea ce e total fals

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru the2k):

Dar faptul ca el nu crede nu schimba cu nimic realitatea.El se va trezi in fata lui Dumnezeu la judecata si nu se va putea dezvinovati!

| NoShit a răspuns:

Ce întrebare penibilă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt atei dinaia pe care ii gasesti pe aici foarte des, care batjocoresc religia si altele, atunci se se vor duce sigur in fundu iadului cu o ghiulea legata de gat!

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Bine că ai specificat care a fost răspunsul serios şi care gluma, că noi nu ne dădeam seama.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Ateii dupa moarte ajung exact acolo unde au fost si inainte de a se naste!

De ajuns in Iad ajung doar crestinii care-si vand sufletul unui Christos care se recunoaste ca fiind Seful Cheilor Iadului, nu si ale raiului!

Apache
| Apache a răspuns (pentru EmaS):

Si sa spunem pentru un moment ca toata povestea asta ar avea 1 % farame de adevar...
Daca ca ateu ai dus o viata buna fara pacate..ai incercat sa ajuti lumea din jurul tau fiind in acelasi timp o persoana rationala si ai urmat calea lui Dumnezeu cu toate ca nu credeai in el ...asta inseamna ca acel om merita un loc in iad doar pentru ca nu a crezut intr-o carte de povesti tradusa in 200 de limbi diferite si cu 20.000 de versiuni fiecare crezand in propriul adevar?
Ce zeu este acesta daca ma condamna pe mine pentru convingerile mele si nu pentru faptele mele?
Aici gresesti..si te pacalesti pe tine insuti.
Daca exista un zeu suprem *sub orice denumire ar fi el *, atunci el nu m-ar condamna pentru ca nu am vrut sa cred intr-o carte scrisa de oameni acum 2000 de ani si in niste mituri pe care fiecare religie le schimba asa cum vrea.
Daca ar fi sa ma condamne pentru ceva atunci ar face-o pentru actiunile mele...indiferent daca am crezut in stiinta sau religie in decursul vietii

| RaduMD a răspuns:

Credinţa este esenţială pentru mântuire. Prin urmare, cei care în mod liber îl rejectează pe Dumnezeu, dacă vor muri în acestă stare, vor suferi damnarea perpetuă.

| RAY a răspuns:

De unde sti ca exista asa ceva? personal cred ca cu toti mergem acolo unde am fost inainte sa ne nastem

| DevilWeasel a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Da da da. Asa este. Ai perfecta dreptate. Daca exista acel loc numit rai. Mi-a placut glumalaughing

Răspuns utilizator avertizat
Apache
| Apache a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Poti sa ma bagi si pe mine in grup...

| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Meh, şi tu acum, formulezi în aşa fel încât să înţeleagă tot prostu', de parcă ar prostul ar putea prinde şi ideea...
Da, mi-a plăcut, revin şi la răspunsul ăla altă dată.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai spus asta din dragostea crestina.

| WR104 a răspuns:

Pe TPU.

| GodBlessYou a răspuns:

Ateul ajunge in Iad dupa moarte, am vazut asta, trebuie sa ma crezi pe cuvant. Crestinul ajunge in rai, am vazut si asta, crede-ma pe cuvant.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Apache):

Dar daca "cartea aceea de mituri" este interpretarea reala a lui Dumnezeu?

| Miauti a răspuns:

Pamant! toti ajungem in pamant si vom fi pamant. Apoi Pamantul se va distruge, ne va inghiti Soarele, apoi o Gaura Neagra, apoi vom trece in alt Univers, si se fa crea o alta Planeta, Vietuitoare si o creatura Inteligenta care va posta pe un nou TPU

Răspuns utilizator avertizat
| 1Mihai1 a răspuns:

În Iad.

| RazvanStefan a răspuns:

De unde stii ca exista? Dati-mi voi o dovada. S-a intors bunica ta din rai si ti-a zis ca exista. Pff.

| DevilWeasel a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Hehe. Eu nu prea cred in asa ceva. Si nu a fost ironie. Eram de acord cu tine. Nu prea cred ca am sa am o pereche de aripioare sincer. Pentru mine, ca persoana realista si care este mai mult adepta a teoriei evolutioniste nu prea conteaza raiul sau iadul. M-am exprimat gresit prima data probabil sorry

Apache
| Apache a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Si totusi este o carte scrisa de oameni...si nu de Dumnezeu.
Mai degraba ar fi interpretarea oamenilor asupra cuvantului lui Dumnezeu.
Biblia in primul rand ca a fost copiata dupa scrieri antice diferite, cu diferente de autori si de timp intre ele.