| Pamanteanul a întrebat:

Ce cred Ateii ca va fi după moarte?

31 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Raspunsul ar trebui sa fie nimic, daca ne gandim cu totii la atei drept persoanele care neaga orice divinitate, ori promisiunea unei vieti ulterioare.

Eu ca si agnostic cred ca tot nimic momentan, in logica mea asta este singura viata pe care o aveam si ca trebuie sa o pretuim.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic!

| sierra1 a răspuns:

Nu e pe crezute, e pe văzute: dezgroapă un mort și vezi ce e... după

| Mosotti a răspuns:

Dupa moarte ateii stiu ca nu e nimic, adica stiu adevarul. Ca cine stie cum merge omul, ajunge la aceasta concluzie.

| Frank51 a răspuns:

Evident că ne întâlnim cu Dumnezeu, și trăim fericiți la infinit.

| Werrich a răspuns:

Dupa moarte va fi intuneric, este intoarcerea in lumea cosmica a constiintei.

| mastadont a răspuns:

Încă nu știu, nu am dovezi care să susțină nici o teorie așa că prefer să nu cred nimic legat de acest subiect. Sunt foarte curios însă de ce urmează.
Ca ateu, dacă nu ai dovezi atunci preferi să nu ai nici o părere, pentru că fără un fundament logic și rațional părerea aceea nu are nici un sens și nici nu o poți susține.
Cea mai plauzibilă teorie ar fi că nu e nimic dincolo însă NDE-urile mă pun puțin pe gânduri așa că prefer să nu emit nici o ipoteză proprie atâta timp cât nu o pot susține.

| Emazio a răspuns (pentru mastadont):

Episoadele in care oamenii experimenteaza moartea si se intorc iar apoi povestesc ce vedenii au legatura cu eliberarea celei mai mari cantitati de DMT in corp, ca un fel de relaxare a corpului. DMT este cea ai puternica substanta psihedelica cunoscuta de om, unii o consuma extrasa din plante dar ea se gaseste si in corpul uman. Sa citesti despre drog.

DMT-ul este echivalentul a cateva sute de micrograme de LSD, iar trip-ul simtit este asemanator oamenilor care sunt pe moarte, dimensiuni superioare, fiinte de lumina, tuneluri de lumina, bombardament de informatii.

| mastadont a răspuns (pentru Emazio):

Știu ce zici, cunosc subiectul. Însă nu știu ce să cred legat de acest subiect pentru că am avut și am experiențe extra-corporale pe care nu le pot explica în totalitate încă. Uneori mi se pare că ar fi doar un produs al creierului, uneori mai mult, însă ce e cert e că nici-o dată nu am întâlnit un dumnezeu.

| Panamax a răspuns:

Cainele moare de drum lung si altii de grija ateilor.

| Legion7X a răspuns:

Nu știu...

| Invictusman a răspuns:

O călătorie veșnică spre neant.

| CIaudiu a răspuns:

Nimic. Ne vom pierde constiinta pe vecie si vom trece intr-o stare de neexistenta exact ca cea dinainte sa fi luat viata.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ateii nu cred. Ateii stiu.winking

| DonEduardo a răspuns:

Nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cadavrul se descompune, incetezi din existenta ca om in acest univers.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"...incetezi din existenta ca om in acest univers."
Încetezi existenţa în acest univers şi te duci în altul? Sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Nu, doar incetezi.
Ma refer ca nu mai existi deloc. Atâta tot.
Dar daca sunt oameni care cred in existenta mai multor universuri, fiecare e liber sa creada ce vrea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nimic sau reîncarnare

| Emazio a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cum adica reincarnare, raincarnarea e un concept hindus si adoptat recent de religiile new age.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Emazio):

Sunt tot felul de oameni care se declară atei și au tot felul de idei despre reincarnare, extratereștrii etc, eu asta am observat pe site-ul ăsta, nu m-am mai complicat cu chestii gen "nu sunt atei cu adevărat dacă...".

| Emazio a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Oricum categoriile astea mi se par aiurea, ori multi se incadreaza asa usor in ele.
Daca de exemplu negi un creator dar crezi in viata de apoi, cine iti garanteaza asta, de unde este promisiunea asta?
Ori crezi in energii sau ca planeta traieste, universul comploteaza in interesul meu, etc.
Mi se pare ca multi oameni combina multe concepte si raspund de dragul de a raspunde ceva, sunt crestin sau sunt ateu, etc.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dude, ar trebui sa te informezi inainte de a bate campii
sociologii indieni URASC SERIOS SI PANA LA SANGE ideea de reincarcarnare
pentru ca produce oameni letargici
hai sa incercam pe tine: ce ai face tu, daca ti s-ar spune ca saracia NENOROCITA, foametea CRASA si lipsa de orice chestie care sa iti faca viata "vag" placuta este consecinta faptului ca "karma", "budda" sau alt concept IMBECIL te gaseste vinovat ca intr-o viata anterioara ai facut rau, asa ca in viata asta trebuie sa "suferi"?!?!?!?!?
te apuca letargia de nu te vezi si nu mai reactionezi la ninic

am fost ateu CONVINS ABSOLUT pana acum cativa ani cand am vazut cu ochisorii mei mici si rosii niste chestii despre care nu vreau sa vorbesc aici, pentru ca in afara de experienta mea personala nu am nici o dovada, mai ales ca in continuare fac si treaba mare si treaba mica pe religie pentru ca e o TAMPENIE!
dar am un prieten care e in continuare ateu convins si care zice urmatoarea fraza, cu care sunt de acord si am fost intotdeauna de acord pana in panzele albe:

REFUZ SA CRED ca nu e nimic dupa moarte

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu doar am zis ce am văzut pe acest site, având în vedere diversitatea sunt conștient că nu am acoperit toate tipurile de atei care există în toată lumea asta( uite de exemplu prietenul tău pare dintr-o categorie mai specială de atei).

Eu sunt creștin ortodox nu am treabă cu budda, karma sau ce ai zis tu.

Interesant despre experiențele pe care ai zici că le-ai avut probabil au fost foarte puternice dacă te-au făcut să renunți la ateism.

dacă le-ai mai povestit cuiva și poți da un copy-paste într-un mesaj privat mi-ar plăcea să-ți aud povestea, dacă nu vrei, toate cele bune!

| sabin89 a răspuns (pentru Emazio):

"universul comploteaza in interesul meu"
Complotul presupune o acţiune îndreptată contra unei persoane, nu în interesul ei.

| Emazio a răspuns (pentru sabin89):

Asa era vorba asta superficiala pe care o tot aud la cunoscutii mei New Age care cred ca daca iti doresti ceva cu adevarat Universul conspira sa aiba loc, da au conotatie negativa. Insa asa este exprimarea lor si in cartile pe care le citesc astia, cum ar fi "Secretul"

| blairelovesmusic a răspuns:

Nimic/Reincarnare.

| Emazio a răspuns (pentru blairelovesmusic):

La tine Reincarnarea este egala cu nimicul? Se cam contrazic, una cu alta, ce sens are sa te reincarnezi, in cultura hindusa are, dar ca si ateu e ilogic sa te minti ca te vei reincarna

| morfeo a răspuns:

Un vid etern ca inainte sa te fi nascut

| Iunicu a răspuns:

Ai văzut cum este când adormi obosit, un somn adânc și fără vise?
La fel, dar pentru totdeauna.