| Sconcsiş a întrebat:

In ce cred ateii dupa moarte? Adica ce cred ei ca se intampla dupa ce mor?

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

Ateismul nu implica o anume pozitie fata de viata de apoi sau ce s-ar intampla dupa moarte, ci doar despre credinta in zei adica mai precis absenta ei. Un ateu ar putea crede in viata de apoi dar nu ceva de genul iad si rai sau prin implicarea unui zeu ci mai de graba ca pe o transcendere a constiintei umane la un alt nivel, altii sunt de parere ca nu se va intampla nimic ci totul va fi la fel ca inainte sa te nasti adica iti pierzi constiinta definitiv, dat fiind faptului ca majoritatea credintelor in zei vin la pachet si cu notiunea de viata de apoi, ateii resping si acest concept insa nu este neaparat o regula ca ateii sa nu creada in viata dupa moarte preferand totusi sa ramana sceptici in lipsa unor dovezi empirice.

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu se intamla nimic, ne supunem procesului natural al planetei la fel ca toate vietuitoarele si plantele.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Se intampla acelasi lucru ca si inainte de a te a naste. Nu exista Hipocamp, Cortex Entorinal etc care sa asimileze memoria si informatii despre ce se intampla... practic nu exista nici macar intrebarea "Ce se intampla". Creierul nu mai functioneaza... deci nu mai percepi absolut nimic. Nimic nu se intampla. Cam asta iti vor spune multi atei convinsi.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@noreligion
"Dupa moarte, baietii sunt consolati de catre Pamela Anderson..."

Offff ai dat cu mine de pamant sad sad

Eu speram la Katheryn Winnick crying crying

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Te intorci inapoi si bantui credinciosii!

Ce se poate intampla dupa moartea? Simplul proces de descompunere.

| noreligion a răspuns:

Grea intrebare. Uite, iti fac o destainuire, insa sa ramana numai intre noi doi, ok? Dupa moarte, baietii sunt consolati de catre Pamela Anderson iar fetele de catre Brad Pitt. Loool!
Mai thelot, dupa moarte nu se intampla nimic, pur si simplu daca nu ai,, norocul''sa te pape viermii, devii un hoit mumificat pe care popii il vor plimba pe la botul babelor pentru a te linge.Interesanta,, munca'', nu? Chiar daca multi nu vor crede ca tu esti mumificat datorita anumitor conditii de natura...,, divina'', ce te intereseaza pe tine, cand multimea te va considera un sfant si vor saliva deasupra ta, babele se vor tara in genunchi, iar popii vor prospera de pe urma ta.

| noreligion a răspuns:

@floatilla-Vezi daca nu crezi in Lucifer, pardon, in Iisus? Daca ai fi crezut in el, atunci ai fi fost consolat de cine doreai tu, doar el este satan, sau luceafarul de dimineata, cum ii placea sa se alinte, si iti indeplinea orice dorinta. lool! Cred ca daca ar exista Dumnezeu, m-ar parli pe rug, spre bucuria habotnicilor. lool!

| greenmile00 a răspuns:

Simplu. nu se intampla nimic. Mori.

| greenmile00 a răspuns:

WAW, serios, vad aici ca sunt unele raspunsuri chiar... la un grad destul de ridicat, cel putin din punct de vedere al exprimarii laughing. Eu in general cand dau un raspuns la o intrebare, ma orientez si cui ii serverste practic acel raspuns, si cand e vorba de cineva de 12 ani, chiar incerc sa imi limitez vocabularul, astfel incat sa ajung la nivelul lui, sau macar aproape de acest nivel.

Scuze ca am facut comentariul asta, dar pur si simplu consider ca o parte din raspunsurile lasate aici sunt total irelevante tinand cont de varsta celui care intreaba.

| baru a răspuns:

Salut. Pentru ei este simplu. Ei nu cred in reincarnare, viata dupa moarte, in sufletul care se ridica in cer. etc. Ei nu cred in Biblie. in lucrurile si dovezile dealungul istoriei si a stiintei. Ca atare, ei cred numai in ei insisi. Din punctul meu de vedere, este pacat. Pa

| muzicalBoX a răspuns:

Dispari pur i simplu ateii nu cred in nimic

| Helvete a răspuns:

Nimic. Cred ca dupa ce mori se termina si gata. Nu mai esti constient de propria existenta si esti pur si simplu mort. Asa cum se sfarseste orice lucru la un moment dat.

| Cretaker a răspuns:

Ca se deschide alta usa.

| Sinedd a răspuns:

In nimic.Ai o singura viata si atat! Pentru ei Dumnezeu nu exista, Satan nu exista, sufletul nu exista si asa mai departe. Adica, mucegaieste cadavrul asa acolo si nu se va intampla nimic, pentru ei.

| Cori_7775 a răspuns:

Daca as crede in d-zeu, normal ca mi-as dori sa ajung in rai. laughing Credinciosii de pe aici probabil considera ca datorita faptului ca sunt atee, divinitatea lor ma va pedepsi si ma va trimite in iad rolling on the floor Eu celputin nu mi-am pus niciodata problema ca ce mi s-ar putea intampla dupa moarte, la ce bun. am vazut doar ce li se intampla tuturor oamenilor, deci nu imi pasa de asa zisul suflet care pur si simplu nu va mai exista deoarece nici trupul meu nu va mai avea viata.

| Kaede a răspuns:

Nu cred nimic, pentru ca nu-i intereseazawinking dupa ce mori, nu mai existi asa ca nu prea mai conteaza ce crezi atunci.pentru ca nu mai ai cum sa crezilaughing)