| Ðσℓℓɴιηנα a întrebat:

Dupa moarte, ateii ajung in iad?

43 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Da mai psihopatilor, va veti bucura o eternitate de suferinta noastra. De fapt stai, voi veti fi alaturi de noi, ca doar sunteti crestini doar cu numele.

| aliceinchains a răspuns:

Cum Raiul ori Iadul nu există, neexistând nici sufletul, și mori pur și simplu, nu ajungi nicăieri. Deci nu!

| Nuvăsufăr a răspuns:

Ajung în Olimp, unde tatăl meu Helios mă aşteaptă.

| mgtow a răspuns:

Asa e.

| MyObsession a răspuns:

Poi gândeşte şi tu logic.
Nu credem în rai sau iad, dumnezău sau alţi 1999 de zei.

| Vizitiul a răspuns:

Desi sunt ateu, mi-a fost dat sa ajung in tine, si sa nu mai ies pana la primele semnale apocaliptice, epileptico! Daca esti dusa la biserica sub titulatura de crestina nu-ti rezerva nimeni un loc in rai, de-a dreapta celui fara de pacat.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns (pentru Vizitiul):

Ai vazut tu vreun epileptic care sa tasteze corect? Stiu ca exista chestia aia care iti corecteaza greselile, dar nu pe toate. Ai vazut tu vreodata cum se manifesta un epileptic? Nu prea cred, asa ca din moment ce nu stii, mai bine nu jigni. Stii cum e zicala aia: Daca taceai, filosof ramaneai.

| Vizitiul a răspuns (pentru ღДℓἷʂմƙᾄღ):

Eu faceam trimitere la o anumita ramura a epilepsiei (halucinatiile). S-a vrut a fi o ironie subtila (avand in vedere intrebarea ei); ceea ce mi-a reusit. Te-ai apucat sa-mi vorbesti despre boala in sine, ceea ce vadeste ca erai departe de subiect. Si ca sa-ti raspund si la zicala aia din trecutul plagiat: n-am auzit sa se atribuie titulatura de filosof unui filosof tacut. "Tacut", pentru ca "vociferam" in scris.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns (pentru Vizitiul):

Nu ai specificat acea ''anumita ramura''. I-ai atribuit un caracter de bolnava mintal, din moment ce nu o cunosti direct, nu o poti judeca. A pus doar o simpla intrebare, probabil din curiozitate.

| FucktheSystem a răspuns (pentru ღДℓἷʂմƙᾄღ):

Un om cu Epilepsie e destul de normal când nu are crize. Știu epileptici care scriu foarte bine, vorbesc normal și dacă nu ai ști că suferă de o boală nici n-ai crede.

| Vizitiul a răspuns (pentru ღДℓἷʂմƙᾄღ):

Nu am specificat pentru c-a fost o ironie subtila. Bolnava este. Din curiozitate se pun intrebarile cu adevarat absurde.

| Ðσℓℓɴιηנα explică (pentru Vizitiul):

Ma omule, pana acum am suportat, da acum intreci masura. Hai sa incep si eu cu jignitu, ia zii vrei? Nu cred ca ti-ar placea. Ma ateule de cate ori am specificat ca NU AM PROBLEME CU CAPU! Si daca chiar crezi ca asta e o intrebare stupida atunci pleaca odata de pe ea, ce mai cauti aici? Si inca ceva, daca o intrebare e stupida atunci nu raspunzi la ea.

| Vizitiul a răspuns:

Dolllninja, gata, ti-ai aratat coltii! Eu imi arat parul din fund si plec. Reveneala subita; tocmai ti-am incantat pupila.

| Toluk19 a răspuns:

Daca e ateu si normal ca se duce in iad pentru ca e lipsit de credinta si slava Lui Dumnezeu, in rai nu se ajunge prin fapte, dar prin credinta si pocainta! Fara nasterea din nou nu se poate ajunge acolo!

| ghiolbitza a răspuns:

Daca privesti din perspectiva ateilor, nu ajung nicaieri, deoarece ei nu cred in existenta Iadului sau Raiului. Daca privesti din perspectiva crestina, nu ai cum sa stii cum va judeca Dumnezeu si unde vor ajunge ei dupa moarte. You will never know.

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca ar fi adevarat, atunci dzeu nu ar mai fi bun. Cum adica sa trimiti pe unu la suferinta vesnica pentru ca nu crede in Dzeu da sa lasi pe ala criminal in pace pentru ca s-a pocait (in viziunea crestina, pocainta sincera spala pacatele anterioare; sau hai, majoritatea pacatelor) ateul, indiferent ca ala ateu a ajutat oamenii, era un om cinstit si corect, e penalizat cu iad daca ca era necredincios) adica t'i se pare logic sau corect?sad normal ca nu. nici nu inteleg care'i faza cu credinta.de ce nu poate aprecia onestitatea in shimb? thinking e nu poate dormi decat daca e venerat de milioane de oameni sau ceva?

ca sa-ti raspund la intrebare, in biblie scrie ca necredinciosii ajung in iad. Deci crestinii care respecta autoritatea biblica ar trebui sa creada acest lucru (thank god ca foarte multi nu o fac)

| Leonard08 a răspuns:

Numai teoretic... laughing
Practic, unii atei sunt mult mai "curati" decat multi dintre credinciosi...

| RagingZeus a răspuns:

Voi va numiti credinciosi?
Foarte putina lume poate fi numita cu adevarat credincioasa, dar atata timp cat voi nu mergeti la biserica la slujba, nu faceti rugaciuni seara, dimineata, sau mai stiu eu cand trebuie, cat timp judecati pe ceilalti, nu puteti fi numiti credinciosi.
Si nu, nu ajungem nici in iad, nici in rai, ci intre 4 scanduri.

| RagingZeus a răspuns:

Voi astia credinciosii ar trebui sa il mai lasati pe dumnezeu in pace, si sa coborati pe pamant, ca unora v-a murit si ultimul neuron, de la cate prostii auziti de la religie.

Adica. voi chiar nu va dati seama cat de patetice au devenit lucrurile legate de religie?

| คlєxヅ a răspuns:

Da! Se poate sa ajunga...Dar daca mai dracuieste si injura de Dumnezeu normal ca ajung in iad. Da tu esti ateu? Scuze, am intrebat si eu...

| Ðσℓℓɴιηנα explică (pentru คlєxヅ):

Nuhappy Eu sunt crestina-ortodoxa.

| Archdaemon a răspuns:

Dupa moarte, ateii ajung in pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| luiza a răspuns:

Cine poate sa stie? i-a cautat cineva?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa moarte oricine poate ajunge in iad care nu s-a invrednicit sa castige raiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si tu mergi in rai, de ce afirmi de iad daca nu poti dovedi ca exista?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Eu am id-ul lui Lucifer.rolling on the floor

| Ðσℓℓɴιηנα explică:

Imi cer scuze daca am jignit ateii.

| Ðσℓℓɴιηנα explică:

Va certati daca sunt sau nu epilepsica? Raspuns : Nu sunt. Si nici de halucinatii nu sufar. Nici bolnava mintal nu sunt. Mersii Aliisuka, ca ma aperi, dar eu nu ii iau in seama. Nu merita sa ma supar pentru asta, mai ales de ziua mea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ðσℓℓɴιηנα):

Am intrat sa vad daca ajung in iad, ies spunandu-ti La multi ani!
Incearca altceva azi, aici o sa se grabeasca toti sa-ti sufle in lumanari...

| BigCode a răspuns:

Da. Biserica spune clar ca nimeni nu poate obtine mantuire daca nu se boteaza. Deci daca moare ca ateu ajunge in iad... probabil

| Raizen1996 a răspuns:

Crestini lui tata ...eu sunt ateu si nu cred ca exista iad cand te duci te duci...

| loveflori a răspuns:

Http://www.moldovacrestina.net/social/pedeapsa-ateilor-dupa-moarte/
citeste aici si vei afla raspunsul la intrebare

| Ðσℓℓɴιηנα explică (pentru loveflori):

Mi se blocheaza calculatorul cand incerc sa intru in acel site.

| alexutzuinternet a răspuns:

Daca nu au facut rele si cred in Dumnezeu se duc in rai.

| diminutiv a răspuns (pentru alexutzuinternet):

Unde ai pomenit tu ateu care sa creada in vreo divinitate?

| Thunderstruck a răspuns (pentru alexutzuinternet):

Esti retardat? Din moment ce sunt atei e clar ca nu cred in doamne doamne... Pot sa va zic ca nu am mai vazut asa ceva in viata mea, decat pe TPU e posibil.

| axll a răspuns (pentru alexutzuinternet):

laughing cum sa zici asa ceva? ateu=nu crede in nimic.

| ardeleanca a răspuns:

@alexutzuinternet: aia nu mai sunt atei.

On topic: Daca citesti Biblia si crezi in ea, raspunsul tau e da. Daca esti ateu, nu te intereseaza probabil.