| AnghelB a întrebat:

Daca ateii nu cred nici in rai nici in iad, unde se duc dupa moarte. Doar in burtile viermilor?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune

Vor ajunge si ei la mila Domnului si vor fi judecati cu dreapta judecata. Intre timp le vor disparea gargaunii din cap si o vor lua usor catre credinta si se vor tamadui. Leacul este simplu credinta+fapte bune+mersul la Sf Biserica sa fie in comuniune cu crestinii.
Mintuire la Catedrala Mintuirii ateilor (Antipa) si pupat tablou cu darwin,moaste de primate si dinozauri, nu stiu este alta religie nou aparuta, de origini necunoscute tip TPU

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Te contrazic daca fapte bune ajungi in rai vrei versete?

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este ex prin VT de mintuire prin fapte.Dar le cintareste Domnul la Dreapta judecata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Fapte asa e cred co sa ajung in rai daca e vorba de fapte nu vorbe

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna si pilda Bunului Samaritean cu evreul prins de tilhari si lasat aproape lat
Acest om ajunge în mijlocul tâlharilor care i-au luat hainele, l-au rănit şi l-au lăsat aproape mort. Aici tâlharii sunt demonii care ne atacă prin slăbiciunile noastre şi ne rănesc, lăsându-ne aproape morţi din punct de vedere spiritual, pierzând harul şi credinţa, în durere şi disperare. Un preot şi apoi un levit trec pe acolo. Ei sunt cei care, oricare ar fi rangul şi datoria lor exterioară, au inimile împietrite şi nu arată iubire, pentru că sunt ipocriţi şi "trec pe alături". Însă un samaritean trece pe acolo şi îl ajută pe om, demonstrând compasiune. Deşi samariteanul nu împărtăşeşte întru totul credinţa exterioară, inima lui, cum am spune, este acolo unde trebuie, şi arată compasiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

In inima unui om poate fi casa lui isus sau imparatia diavolui

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Faptul ca ei nu cred, nu schimba cu nimic realitatea.Vor merge in iad.Pentru ca in rai numai daca il recunosti pe Dumnezeu ca Domn si stapan poti intra.

| Ecea a răspuns:

Da.
Altceva?

| mgtow a răspuns:

Ateii ajung in iad, nu cred in Dumnezeu si comit pacate.

| Anonymus314 a răspuns:

In iad.

| caractere a răspuns:

"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor va fi imparatia cerurilor."

| victoreanu a răspuns:

Cred ca si viermii au mindria lor.

| iEmonel a răspuns:

Daca sunt arsi nu ajung la viermi. laughing

| totmike a răspuns:

Am...dam un party cand ajungem in iad?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce sunt atei, nu cred in rai si in iad, ma gandesc ca nici nu cred ca exista viata dupa moarte. Oricum, inca din antichitate existau oameni, filozofi chiar, de exemplu Lucretius, care afirma ca lumea este consecinta a ciocnirii dintre atomi, ca sufletul omenesc e ceva material, care nu poate exista fara corp si ca moartea e un sfarsit pentru oricare fiinta. Bine, nu era el ateu in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca el vroia sa demonstreze ca nu zeii au creat lumea, dar e in fond cam acelasi lucru happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unde nu ajungem posibil sa va bantuim pe voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba te rogi / te milogesti ca un milog / trebuie sa faci ce scrie in biblie nu sa jignesti pe TPU straini iar cand va intreb de religie habar nu aveti cei aia dar va ganditi la rai / ganditi-va cum sa ajungeti acolo cu rugaciuni / ura sigur nu ajungeti

| Ghostrider332 a răspuns:

Esti parte dintr-un popor de idioti numit "Poporul Roman"
Cum sa crezi ca exista un Dumnezeu?
Doar daca esti roman.
Hai pleaca la referendum si doneaza la catedrala, dar te rog cand iti e rau sa mergi la biserica, nu la spital.

| edygyry a răspuns:

In iad!

| Stefan1717 a răspuns:

Frate ar fi mai bine sa citesti si tu biblia si ai sa vezi ca acolo vei afla lucruri de care habar nu aveai. sau daca vrei te poti uita la filmele "ingerul digital 1 si 2"

| AnghelB explică (pentru Stefan1717):

Frate leptooop. Ma bucur ca ai putut scrie aproape corect o fraza. Felicitari!