| RoxanaGabriela99 a întrebat:

Am o mică nelămurire. Dețin cartea Buchet de Acatiste ale Maicii Domnului. In ea sunt si Paraclisele Maicii Domnului. Întrebarea ar fi: cum se citesc acestea? Sunt 3 Paraclise: Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu (din Psaltire), Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu(întâiul) si al doilea Paraclis al Născătoarei de Dumnezeu. Se citesc împreuna sau se alege unul dintre ele și restul se citesc in zile separate?

Răspuns Câştigător
| danieltulcea84 a răspuns:

Se citesc separat în funcție de preferința ta pentru unul sau altul. De exemplu mie îmi place cel din Psaltire.Insa și celelalte sunt frumoase și de folos sufletesc.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai avea mai multa lumina spirituala daca ai citi Noul Testament si Psalmii care sunt Cuvantul inspirat al Creatorului.

| Violleta2022 a răspuns:

Tii post si mergi la biserica sa te spovedesti, dupa care purcezi la citirea cartilor bisericesti, cu mintea, sufletul si trupul curate.
Tot atunci, intrebi preotul cum sa incepi si in ce ordine sa le citesti.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din cate stiu se citeste doar unul pe zi in mod normal.