| TotEuBaiiIsBack a întrebat:

Hei,as vrea sa stiu cate ceva despre paraclise si acatiste.Stiu ca sunt unele,cum ar fi cel al Sfantului Nectarie, sau Paraclisul Maicii Domnului care trebuie citite 40 de zile.Intrebarea mea este:trebuie citit tot paraclisul sau acatistul in fiecare zi timp de 40 de zile sau citit cate putin astfel incat sal termini in 40 de zile?
Mai sunt alte reguli? Multumesc

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

In acelasi timp, poti incepe sa citesti
un acatist oricand doresti si ai dispozitia potrivita (ca orice rugaciune de altfel...), nu trebuie sa mergem doar pe "retete"...
Daca tu insa vrei sa dedici acest efort unui anumit scop dorit de tine, tu insuti te vei mobiliza in masura in care vei dori sa ai constiinta impacata ca ai contribuit cu rugaciunea cat mai mult ai putut...

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie despre acest lucru.

| milan9 a răspuns:

Un acatist a fost alcatuit intr-un format potrivit pentru a se putea citi tot odata, dar sa nu stii ca nu se intampla nimic rau daca nu il termini. Vei avea doar sentimentul unui lucru neispravit, neterminat.

| fllu07 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa citesti in fiecare zi. DIN BIBLIE.
este recomandarea lui Isus Cristos ca fiind adevarul. Ioan 17:17 si 8:31, 32.

| HowdidIgethere a răspuns:

Eu stiu ca tot in fiecare zi. Dar intreaba un preot.