| Fataanonima2303 a întrebat:

Am o nelamurire. Fiecare religie crede ca i se va intampla ceva dupa moarte: spre exemplu ortodocsii cred ca vor merge la Dumnezeu. Dar cei care nu cred in el nu pot avea un alt sfarsit, ca pana la urma suntem toti oamnei, nu?! Si cine are dreptate? Nu inteleg... L-am mai intrebat pe proful de religie, dar cand raspunde incepe sa bata campii si ma ameteste si mai mult, cred ca nici el nu stie raspunsul. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic asa:viata e ca o zi plina,in care faci si lucruri bune si d'alea rele,razi,plangi, cauti, incerci, obtii sau nu rezultate, iar moarte este ca acel somn odihnitor dupa o zi extenuanta.Ideea este, ca atunci cand mergi la culcare, sa ai raspunsul la intrebarea:A fost o zi frumoasa?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, toți oamenii după moarte merg în pământ, nu în alt loc.Eclesiastul 3:19, 20

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Cum poti sa spui asa ceva? Iata versete care te contrazic...
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5).
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

| ania a răspuns:

După moarte fiecare are parte de opțiunea pe care a ales-o din cele puse la dispoziție de Creator și a anume de a fi în prezența Lui pentru cei ce au dorit aceasta și au aderat la condițiile hotărâte de El pentru aceasta (raiul) sau în locul (starea) unde EL alege să nu-i fie perepută prezența (iadul). După ce toată viața i-ai întors spatele, dacă nici măcar în ultimele momene conștiente ca tâlharul de pe cruce nu -i ceri să te primească în prezența LUi, după moarte rămâi cu ceea ce ai ales, lipsa prezenței Lui(iadul).

| RAY a răspuns:

Fiecare religie da sperante asta face, realitatea e cand mori nu te duci nici unde de asta si se numeste moarte se putea numi a doua viata,noi oamenii negam adevarul,ne mintim non stop,traim din sperante,minciuni asta e adevarul, religia manipuleaza omul prin minciuni asta a facut mereu,daca exista ceva dupa cum de nici macar cineva nu a inviat sa spuna cum e acolo nici lazar cel inviat era adormit habar nu avea de el, nu trebuie sa mori sa fi mort, pierderea constientei, memoriei e ca daca ai fi mort, fara memorie nu poti exista, e ca un hard fara nimic in el

| Mădă0611 a răspuns:

Zicea nea' Kant, daca alzheimer nu s-a instalat de tot, ca mintea omului nu poate accepta ca binele absolut nu exista, asa ca inventeaza povesti, una din ele fiind raiul. Eu zic ca tot ce esti e prins in mintea ta (creierul), cand mori moare si mintea, deci informatiile scrise acolo dispar, ca atunci cand arzi un hard disk, un cd, un stick... Suflet nu poate sa existe pentru ca in afara corpului nu ai nevoie de perceptie, iar fara perceptie nu poti exista.

| sublime89 a răspuns:

Sfarsitul nu e diferit pentru fiecare in functie de ce crede. El e la fel pentru toti. Crestinii viseaza ca dupa moarte vor sta o eternitate pe o pajiste verde alaturi de cei dragi si de zeul lor. Musulmanii viseaza la virgine, amerindienii la un taram al vanatorii eterne, si asa mai departe. Fiecare cultura a inventat propria ei versiune a vietii de dincolo. Dar cum ai zis si tu, suntem toti oameni, deci trebuie sa avem acelasi sfarsit cu totii din simplul motiv ca facem parte din aceeasi specie. Dar eu sunt convins ca toate formele de viata de pe Pamant, inclusiv oamenii, au parte de acelasi sfarsit, pentru ca suntem cu totii parte a aceluiasi copac al vietii, daca vrei sa spunem asa. Cu totii suntem inruditi intre noi, si cu totii avem parte de aceeasi moarte. Nu vad nimic care sa indice ca viata poate continua cumva dupa moarte pentru orice specie. E doar un ciclu natural.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este falsa orice religie care sustine ca doar ea detine adevarul si ca doar adeptii sai obtin mantuirea.

| AliGab a răspuns:

Ortodocsii cred in viata dupa moarte, dar nimeni nu stie incotro se indreapta ci numai Dumnezeu, de aceea este important sa avem aceasta viata plina de dragoste si de fapte bune, dar si de credinta in Dumnezeu. Insa chiar daca nu crezi si cauti cu adevarat, fara viclesug spre a-ti cauta o scuza la gresalele tale, vei gasi intr-o buna zi raspunsuri la toate intrebarile tale, dar si drumul spre credinta cea adevarata. Spor in toate cele bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca tu nu intelegi,nu inseamna ca profesorul e prost, ma tem ca e tocmai invers, fiindca, de aia, tu intrebi peste tot si el nu, fiindca stie.Tu ce cult esti? Eu sunt ortodox si stiu ce se intampla cu toti oamenii dupa moarte indiferent ce religie au, fiindca cuvantul Domnului ne-a spus despre toti nu doar despre ortodocsi. Eu zic sa citesti pilda celor doi fii, unul ascultator si unul neascultator, care reprezinta cele doua categorii, asazisi credinciosi in Dumnezeul crestin si cei necredinciosi in el dar avand alta credinta.Sa nu confunzi cu pilda fiului risipitor.

| 6684464 a răspuns:

Suntem toti oameni, dar ne diferentiaza alegerile pe care le facem.
Si in functie de alegeri poti sta langa Dumnezeu si va avea Isus grija de tine, ori ajungi la Judecata si apoi intr-un loc "special amenajat".

| ?Panda? a răspuns:

Dpdv crestin, daca chiar cauti raspunsul sincer, nu poti avea alte sfarsituri. Mantuirea este o lucrare in care participa toata fiinta umana : trup+suflet. Dupa despartirea sufletului de trup, nu se mai poate lucra pentru mantuire.
Si aici ar fi o intreaga poveste... Dupa ce Adam a pacatuit, firea umana s-a "virusat". Adam in rai era perfect : nemuritor, nu exista uitare, boala, etc. si el era intr-o comuniune deplina cu Dumnezeu. Dupa ce a mancat din pom, moartea s-a mostent ca o boala genetica, dar moartea era solutia pentru ca omul sa scape de chinul de pe pamant si sa se reintoarca la Dumnezeu de unde a plecat; gandeste-te ce groaznic era daca traiam etern batrani bolnavi, etc.
Dumnezeu a dat omului de ales : vrea sa se intoarca la El sau se leapada. Si dupa cum spuneam, mantuirea se face doar cat timp suntem in trup. Daca omului nu i-a pasat deloc de Dumnezeu si de vesnicia lui, n-a intrat in comuniune cu Dumnezeu, n-are sa poata intra in comuniune nici in viata viitoare, sa stea in comuniune cu El pe vesnicie, daca nici temporar nu a fost in stare. Unii sfinti zic chiar ca cei din iad nu sunt lipsiti de dragostea lui Dumnezeu, dar aceasta dragoste ii "sufoca", ii " arde". E ca si cum ai imbratisa pe cineva care stii ca de obicei nu-i prea sentimental si el ti-ar spune : "Ce ai, ba? Ai innebunit?", asa reactioneaza dragostea divina la cel pacatos. Sau cum sunt ateii, care neaga existenta lui Dumnezeu si posibilitatea lor de mantuire.
Deci, Dumnezeu nu mantuieste pe nimeni cu forta, daca vrei sa te mantuiesti, iti da toate mijloacele de mantuire, daca nu, El nu te obliga.
Cu El trebuie sa te inveti inca din viata asta ca sa poti sa stai cu El in viata viitoare. De exemplu, era o poveste cu Ioan Turbinca, si se zicea ca ajunge la poarta raiului si intreaba : "-Aveti femei?
-Nu
-Da" tigari aveti?
-Nu.
-Da" de baut aveti?
-Nu
-No, ce sa stau eu aici, ca astia n-au nimic. "- si singurul loc unde mai putea merge era iadul, fiindca era invatat cu pacatul.
Dumnezeu nu-i nici chiar camera de supraveghiat cu alarma, sa te condamne la fiecare nimic, de exemplu ai mancat o bomboana cu lapte in post si te-ai dus in iad, ci mai degraba El judeca dupa faptul in care ne raportam la iubirea Lui.
Sper ca m-ai inteles, si scuza-ma daca m-am prea lungit happy

| krazzy a răspuns:

Blaise Pascal are o grămadă de citate despre Dumnezeu. La unul simt nevoia să-l contrazic. El a spus că dacă cred că Dumnezeu există şi totuşi nu există, n-am pierdut nimic. Eu cred că e greşit. Căci tot Pascal a zis că Dumnezeu, fiind perfect, nu ne poate înşela.
Aşadar, dacă Dumnezeu nu există, am pierdut totul, inclusiv speranţa şi perfecţiunea. Prin urmare, fără Dumnezeu, omul devine un nimic, care vine din nimic şi se duce către nicăieri. Dar să avem speranţă că El există. E garanţia nedispariţiei noastre în neantul din care am venit"