| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. Iisus stiu sigur ca nu s-a nascut pe 25 decembrie, mai ales ca decembrie e un anotimp mort si ca pe 25 se sarbatoresc saturniile, e o sarbatoare pagana si e cea mai lunga noapte din an (echinoctiu de iarna). Cine ma lamureste in ce ANOTIMP s-a nascut Iisus?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

In Biblie nu scrie cand e nascut Isus, dar in nici un caz nu era iarna pentru ca acolo e tot timpul cald! Nimeni nu poate zice cu exactitate dar nici nu e importanta data. Important e sa Il sarbatoresti asa cum se cuvinte!

15 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Frate, ai probleme grave cu geografia, dar GRAVE.
Decembrie e lună, a12a lună din an, nu al 12-lea anotimp.
Poate se sărbătoresc saturnaliile nu saturniile și nu coincide cu SOLSTIȚIUL ( adică nu echinopțiul, că ăla e toamna și primăvara, găsești mai multe informații în cartea de geogravie clasa a4a sau a5a, pe undeva pe acolo). Oricum solstițiul este pe 21 sau 22 Decembrie, nu de Crăciun sau Saturnali.
Și nu se știe în ce anotimp s-a născut Hristos, doar se presupune.
Și totuși am o curiozitate de om născut în Decembrie, de ce este Decembrie LUNĂ moartă?
P.S. Mai lasă ednobotanicele că vezi și tu ce poți să scrii...

| Nonono a răspuns (pentru FucktheSystem):

Lasa frate corectarea ca stiu ca am gresit scriind in graba.Dar daca vrei intr-adevar sa ma ajuti raspunde la intrebare si nu te mai da destept.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Nonono):

Ți-am răspuns și la întrebare, dar cred că te-ai grăbit și să citești.
Uite, îți citez: „Și nu se știe în ce anotimp s-a născut Hristos, doar se presupune."
Fericit?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Decembrie e un anotimp mort?
M-am nascut intr-un anotimp mort.
Nu e de mirare ca sunt vampir(a). no talking
P.S: de cand e decembrie anotimp?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu te supara, dar...erai cumva beat cand ai scris intrebarea asta?
In primul rand, decembrie e o LUNA si nu un anotimp.
In al doilea rand, nu exista echinoctiu de iarna, ci SOLSTITIU de iarna; ala cand e noaptea cea mai lunga si ziua cea mai scurta.
In al treilea rand, Solstitiul de iarna NU e pe 25 decembrie, ci pe 22 decembrie.
Cred ca ar fi trebuit sa ramai repetent la gradinita, ca, in felul asta, poate stiai si tu lucrurile astea elementare.

| Nonono a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ce oameni destepti pe aici. smug

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In conditiile in care trei sferturi din intrebarea ta sunt greseli, cum naiba vrei raspuns? Ce sa intelegem noi din tot ghiveciul ala? Poate ar fi mai bine sa nu te grabesti in halul asta, mai ales ca nu-i o problema de viata si de moarte.
Eu raman, totusi, la sugestia mea: mai mergi o tura la gradinta!

| Rapplex a răspuns:

Macar data nasterii ramane fixa.Ca data decesului se schimba in fiecare an.A tot incercat profesoara sa-mi explice de ce se schimba data mortii, dar aberalaughing

| LineGuide a răspuns:

Isus s-a nascut iarna:Maria cauta un adapost peste noapte deoarece era frig(In Tara Sfanta nu este frig cam niodata). Este posibil ca de acum 2011 ani clima sa se fi schimbat(de fapt e sigur).

| Popcorncubranza a răspuns:

S-a nascut in 25 decembrie. Ce daca e cea mai lunga noapte, poate ii place viata de noapte -_-'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SATURNALIILE>adica zilele lui saturn.si Dumnezeu a facut luminatorii cerului care sa fie pentru oameni niste semne ale cerurilor, vremurilor si oamenilor.la fel cu idele lui marte.sau cu ZIUA DOMNULUI LUMINII{soarele} care este duminica si se confunda cu ziua domnului, nostru, cu toate ca lumina proiectata de unul si propovaduita de altul difera ca de la cer la pamant.trezestete nono.nu dormi imbracat ca unii prosti de pe aici.fii treaz si vesnic ganditor.

| Nonono a răspuns:

Scuzati-mi greselile, eram in mare graba cand am scris (abia acum vad ce greseli am facut laughing ) ...si pana la urma nimeni nu mi-a raspuns la intrebare...ati dat-o pe ocolite unii. Eu asteptam sa imi aratati pasaje din Biblie ceva, sau ceva concret.

| lauritta a răspuns:

Iisus s-a nascut primavara, deoarece atunci sunt miei, iar in biblie spune clar ca in staul erau si mieihappy

| LordRoman a răspuns:

Daca sa ne luam dupa calendarul cel vechi, s-a nascut pe 7 ianuarie, aici, in Basarabia pe 7 se sarbatoreste, si nu stiu de ce biserica catolica dar si BOR si altele sarbatoresc pe 25

| Nelly98 a răspuns:

Dupa cum spune biblia era o noapte friguroasa boi ii faceau caldura etc normal ar trebui sa fie iarna dar dc ar schimba biserica data nu ar avea sens oricum cu siguranta iarna s-a nascut parerea mea