| Octavian199 a întrebat:

Iisus s-a nascut undeva in vara, nu in iarna. Precum este in animatia asta.De ce crestinii sarbatoresc iarna? https://www.youtube.com/watch?v=HKD64IJw1PQ

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici unde in biblie nu scrie sa sarbatorim nasterea, invierea lui iisus, e doar marketing atat, ctrestini au vrut sa impace traditia acelor popoare pagane cu crestinismul

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Exact.Cati bani se strang de pe mersul cu craciunul, botezul.Citez 'Daca eu sar in groapa, sa sari si tu''. Asta se intampla in familile unde sunt atei si crestini la un loc.

| milan9 a răspuns:

"nu in iarna"? Unde scrie ca nu in iarna? Te inseli amice... Ai fost indus in eroare cu aceasta presupusa schimbare a anotimpurilor. Poti s te bucuri de Craciun/ Nasterea Domnului sdi sa lasi la o parte manipularea neoprotestanta. Pastorii care vin sa se inchine pruncului? Dar oare iarna oile din Tara Sfanta intra in hibernare iar ciobanii in concediu? happy Nu frate. Erau undeva pe acolo cu oile. Pe camp. Nu teleportate in Dubai.

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Unde scrie ca iarna?

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

2000 de ani de istorie a crestinismului verificabila pagina cu pagina nu-ti este suficient? happy

| mentholinks a răspuns:

Asa este obiceiul si traditia, simplu. Majoritatea oamenilor au atatea pe cap ca nu-i mai intereseaza adevarul, fiecare fuge dupa ale lui.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia nu specifica data nașterii lui Isus. Cei care au pus sărbătoarea nașterii lui Isus in 25 decembrie, au fost păgâni, altfel nu ar fi ales sa înlocuiască o sărbătoare păgână cu una creștină. Iar "creștinii" continua pana in ziua de azi sa serbeze acea zi cu toate ca Biblia ne avertizează sa nu adăugam nimic la Cuvântul lui Dumnezeu.

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Culegerea aia de basme evreiesti o numiti cuvantul lui Dumnezeu?
Vai de zeul vostru.

| Theo94 a răspuns:

Craciunul (ziua nasterii lui Iisus) a fost suprapusa peste o sarbatoare pagana, crestinii au facut asta si cu alte sarbatori, ca sa poata raspandi crestinismul mai usor.

| GicaGigekGica a răspuns:

Ce te ajuta pe tine omule sa stii cand a fost nascut Isus cu adevarat? Degeaba daca nu crezi si nu il urmezi pe el.

| Octavian199 explică (pentru GicaGigekGica):

Ma ajuta sa nu il mai vad pe popa.