| SaveTheNature a întrebat:

Am o serie de afirmatii la care vreau sa ma contraziceti asa cum stiti mai bine! caci va pricepeti foarte bine.
1 Bolile au aparut pe pamant exact asa cum au aparut virusii la calculator din cauza ---OAMENILOR.
2 Dovada cea mai vie ca exista Dumnezeu este prezenta Satanei in lume.Raul pe care il gasesti in oameni.Satana care domneste din ce in ce mai multi oameni.Pentru BANI!
Satan domneste in lume din cauza--- OAMENILOR!
3.Toata suferinta din lume exista din cauza-OAMENILOR!
Lumea e plina de orbi, si de oameni cu creere spala-te intr-un MECANISM PERFECT DE SCLAVIE! Din cauza OAMENILOR.
4 Oamenii au devenit promotorii raului in lume din cauza OAMENILOR!
Pentru ca oamenii il lasa pe Diavol sa domneasca in ei.Si refuza sa creada si sa il Primeasca pe Dumnezeu, pentru ca OAMENII sunt "destepti".
Oamenii sunt orbi deabinelea. Sper sa vina sfarsitul(sper din toata inima si din tot sufletul si din tot cugetul meu sa vina chiar in 2012, sau.MAINE.Si sa se implineasca Sfanta Scriptura!
Nu va mai luati de Biblie, de Biserica, de Isus, de Dumnezeu!
Va bateti joc! piei Satana!

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

Speri degeaba.

| SaveTheNature explică (pentru Bogdanux):

Dar am curaj sa sper.

| n0matterman a răspuns:

1.Bacteriile au fost primele organisme pe pamant, cam de acolo vin bolile(pe scurt), nu s-a trezit nea gigel dupa ce a muls vaca si-a zis sa inventeze raceala sau sida.
2.Mi-e prea rusine sa combat o asemenea teorie de copil de gradinita, scuze.
3.Depinde ce intelegi prin suferinta:avand in vedere ca suntem 7 miliarde de oameni si dominam planeta, normal ca noi aducem suferinta noua, n-ar avea cine altcineva(extraterestrii sad); pe langa asta ar mai intra si dezastrele naturale.Intradevar,lumea e plina de orbi cu "creere spala-te"intr-un mecanism perfect de sclavie:religia
4.Nu inteleg ce vrei sa spui.

| Coconutz a răspuns (pentru n0matterman):

Hmmm daca il faci copil de gradinita inseamna ca stii cat de cat ceva.
1. Precum gigel virusii ( ei sunt responsabili pentru majoritatea bolilor severe din viata noastra ) nu se trezesc cand vor ei si pornesc la imbolnaviri. Virusii au aparut cu mult dupa bacteria si majoritatea virusilor natural sunt dezevoluati. Sunt mai mici si mai putin complexi decat o bacterie. Dar cum au aparut acesti virusi? Mutatii. Dupa multe razboaie purtate, corpurile lasate sa putrezeasca au dat nastere acestor virusi. Plus de asta sunt si virusii facuti in laborator la care ar trebuie sa fii prea orb sa nu crezi.
Una peste alta succesul in lumea medicala este echivalent cu numarul de pacienti tratati, nu de numarul de boli tratate. De ce sunt oamenii bolnavi de la inceput.
2.Pe cand mica lui teorie e un pic extreme are samanta ei de adevar. Intunericul e absenta luminii, frigul este absenta caldurii, rautatea este absenta bunatatii. Cum pentru fiecare dintre aceste lucruri exista o cauza, este logic sa gandesti ca si pentru bunatate este o cauza. Iar multi spun ca este dumnezeu.
3."Nobody can hurt me without my permission." Gandhi
4. La fel prea extrem.

| Inferno a răspuns:

1 Bolili si virusii existau dinainte sa apara oamenii. Daca ele nu ar fi existat probabil nici noi nu am mai fi existat. Corpul uman nu poate supravietuii fara unele bacterii si daca acestea nu ar fi existat nic omul nu ar fi existat. In plus s-ai gasit virusi si in meteoriti. Pe aia cine i-a mai facut?
1 Posibil. (scuze ca nu pun asta in ghilimele, dar am o problema cu tastatura) Cea mai mare victorie a diavolului a fost de a-l face pe om sa creada ca el nu exista. Probabil ca daca oamenii nu ar mai exista nici el nu ar mai avea de ce sa existe. Deci da.
3 O mare parte din ele.
Si DA, suntem sclavi. Singura diferenta dintre sclavia din vechime si cea din prezent este ca la cea din vechime se vedeau zidurile si stiai ca esti prizonier, iar la cea din prezent nu se vad zidurile si zici ca esti liber.
4 da

| CobraLeon a răspuns:

Conform logicii tale:
1.Omul este responsabil pentru tot raul din lume.
2. Dumnezeu a creat omul.
=>3. Dumnezeu este responsabil pentru tot raul din lume.

Tu ai afirmat acest lucru...

| SaveTheNature explică (pentru CobraLeon):

Omul este creatia lui Dumnezeu.
Omul a fost inzestrat cu libera alegere bine si rau!
Omul alege din ce in ce mai mul Raul!
In om se duce o batalie continuu
Omul este intruchipare binelui si raului.
Pentru ca nu credem in Dumnezeu e suficient sa te uiti la oamenii Rai! Si ai sa vezi lipsa lui Dumnezeu din eihappy
Dumnezeu vrea sa ii primesca pe oameni, si oamenii fug de El acceptand Raul.
Raul e din ce in ce mai prezent.Si oamenii sunt orbi si neaga asta.

| CobraLeon a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci tu vrei sa insinuezi ca persoanele care nu cred in Dumnezeu, sunt persoane rele?

| Traficdeacadele a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu inteleg care e problema ta in legatura cu ceea ce aleg uni oameni? Atat timp cat un esti multumit de faptul ca ai ales binele poti doar sa incerci sa convingi persoanele care au ales raul sa aleaga binele iar de sfarsitul lumi nu stiu ce sa zic CRED CA DUMNEZEU NU NE-A CREAT PENTRU A NE NIMICI!

| SaveTheNature explică (pentru CobraLeon):

Nu nu! Persoanele care NU RESPECTA legile Lui Dumnezeu sunt persoane rele.
Automat atunci cand nu faci rau, chir daca nu crezi in Dumnezeu dar esti bun, ii respecti legile. Acele legi fiindu-ti introduse in minte tot de oameni ce au realizat ca acele legi au dreptate.Practic intr-un final nu poti incalca acele legi pentru ca iti faci in primul rand rau tie ca persoana.Si in al 2 lea rand celor din jur.Lucrurile intamplandu-se ca un ciclu.Toate nerespectarile acelor legi au repercursiuni. Directe sau indirecte.
Mai pe intelesul tuturor, respectand acele legi Nu ar mai fi nevoie de politie.Cu conditia ca legile sa fie intelese si respectate de toata lumea.

| SaveTheNature explică (pentru CobraLeon):

Si am uitat sa spun.Acele legi sunt foarte bine intelese de copii de 6, 7 ani. si foarte usor de respectat si de catre eihappy
Dar unii(adulti chiar) se fac, ca nu le inteleghappy. Daca nu stii legile t-i le spunhappy Incap pe o foaie de dictandohappy

| Andrei7520152 a răspuns:

Dar nu prea vad rostul. Uite, nu vreau sa ma cert, dar as vrea totusi sa scot in evidenta faptul ca nu toata suferinta din lume e cauzata de oameni. Dezastrele naturale sunt aleatorii si provoaca suferinta inutila atunci cand se intimpla sa loveasca zone populate. un cutremur sau un vulcan in japonia serveste aceeasi 'scop' ca un cutremur in groapa marianelor. pe scurt, ele nu tin cont unde lovesc. oamenii religiosi tind sa creada ca orice capriciu are semnificatie cosmica, pe cand natura, dupa cate vad eu, este complet indiferenta fata de actiunile si sentimentele noastre. pe langa asta, ce rost are sa te certi deschis cu orbii astia '' spalati pe creieri'' care nu se conformeaza cu dogmele bisericesti? de ce nu putem fi prieteni?big grin

| flo12345 a răspuns:

Draga, in primul rand toata logica ta duce la un singur raspuns. nu exista nici Dumnezeu, nici Satan, deoarece oamenii sunt cei responsabili pentru tot. Tu vrei sa spui ceva, insa cuvintele si cuvantarea nu sunt punctul tau forte. de asemenea, daca tu crezi ca esti crezator, sau crestin, sa stii ca te inseli. nu poti sa doresti raul aproapelui si sa doresti sfarsitul. de aceea, te sfatuiesc sa mai cugeti asupra crezurilor tale, asupra convingerilor si pe urma incearca sa iti canalizezi toata energia asta a ta spre ceva constructiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. si?