| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Dumnezeu la pedepsit pe Lucifer facandui un regat in care sa domneasca si sa-i tortureze creatiile(oamenii)?

13 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX explică:

De fapt, sunt satnist-modern(nici aici nu-mi place cum suna femininulrolling on the floor)

| Allrc24 a răspuns:

Lucifer domneste pe pamant pentru ca oamenii sunt slabi la caracter, usor influentabili si pacatuiesc iar prin asta ei fac indirect voia celui rau.DAR iadul nu este locul unde domneste diavolul. iadul este locul unde Dumnezeu isi varsa mania asupra diavolilor si oamenilor pacatosi.

| barbattttt a răspuns:

Dumnezeu l-a pedepsit pe lucifer cand la dat afara dim rai, el(lucifer) domneste pe pamant pentru ca oameni l-au primit si l-au acceptat atunci cand au pacatuit.

| Varahil a răspuns:

Pai,satana nu are un regat unde sa domneasca, ci un loc in care e...mai-marele pedepsitilor, daca vrei.
Iar faptul ca-i tortureaza pe oameni face parte din rautatea lui, si nu e un premiu dat lui de D-zeu.

| CobraLeon a răspuns:

Lucifer a fost prima persoana care a indraznit sa se impotriveasca lui Dumnezeu. El a fost primul care a dorit ceva nou, o schimbare...la prima incercare de a se remarca a fost aruncat din rai( Gandindu-ne la oameni: daca un fiu nu isi asculta tatal, acesta il izgoneste de acasa? in nici un caz).

| Catalinnna a răspuns:

In iad oamenii primesc rasplata faptelor lor. daca nu au ascultat glasul Domnului si l-au urmat pe satana, sub stapanirea sa vor fi. diavolii nu sunt fericiti pentru ce sunt, din cauza asta ei urasc omul si cauta sa il atraga de partea lor, sa-l indeparteze de Dumnezeu, caci ei nu vor ca alte suflete sa le ocupe locurile ce le avea inainte in imparatia Domnului.

| CristiB93 a răspuns:

Da asa e dar Dumnezeu nu a facut iadul pentru a tortura creatiile sale adica oamenii doar ca ei au ales singuri sa mearga acolo prin faptul ca au ajuns la asemanare cu lucifer in loc sa ajunga la asemanare cu Dumnezeu creatorul lor. Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa,dar la mai creat si liber sa aleaga,daca el alege pacatul atunci el singur se condamna la iad alaturi de luciferl deci daca vrei iad asculta de lucifer iar daca vrei rai asculta de Dumnezeu, pe care l-ai ascultat aici pe pamant, alaturi de el iti vei petrece vesnicia.

| 220V a răspuns:

Mi-ai adus sticla de cotnari, ca inca il astept?

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru 220V):

Aaaa whistling
O sa primesti si sticla de cotnari

| Necunoscută a răspuns:

De unde până unde i-a făcut dumnezeu un regat lui lucifer? De unde ştii că lucifer există? Sau dumnezeu? Te-ai gândit vreodată că ambii pot fi rezultatul imaginaţie şi a dorinţei popiilor de a controla cumva oamenii. şi cum altcumva decât prin a le băga în cap că exista cineva acolo sus, care bate, rupe, bla bla bla. Nu răspund la întrebare, eu consider că nu există.

| Necunoscută a răspuns:

N-am stiut, nu mi s-a părut că reiese din întrebarea ei dacă e sau nu atee/ateu.

| Necunoscută a răspuns:

Bine, bine. I got it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca chiar exista, te-a pedepsit pe tine de ai gramatica asta.